Roklanská chata, která leží nedaleko šumavské Modravy, k zemi nepůjde. Rozhodl o tom stavební úřad v Kašperských Horách. Správa parku požadovala demolici kvůli špatnému stavu celého objektu. Chata se navíc nachází v oblasti, kam je kvůli výskytu chráněného tetřeva zakázaný vstup. Podle úředníků ale park nedoložil, že chata patří do jeho majetku.
Roklanská chata na Šumavě zůstane, rozhodl úřad. Správa parku ji chtěla zbourat
K Roklanské chatě turisté v létě nesmí, často ale zákaz porušují. V zimě se k ní kvůli sněhu zase nedostanou. Správa parku ji chtěla už vloni začít bourat. Doteď čekala na demoliční výměr. Ten ale úředníci zamítli.
„O demolici může ze stavebního zákona požádat pouze vlastník. A správa národního parku neprokázala, že je vlastníkem chaty. V katastru je totiž zapsán jen pozemek, a ne samotná stavba,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu v Kašperských horách Jan Eger.
„Myslíme si přesný opak, jsme majitelé pozemku. Myslím si, že tam není vůbec pochyb o tom, že by správa národního parku nebyla vlastníkem Roklanské chaty. A právě kvůli tomu se budeme odvolávat,“ reagoval mluvčí národního parku Jan Dvořák.
Petice za zachování chaty
Kvůli zachování chaty dokonce vznikla petice. Tisíce turistů žádaly opravu stavby. Jenže cesta k ní vede klidovým územím. Roklanská chata je nepřístupná i z bavorské strany. Jediný způsob jak se vyhnout klidovým územím, je jít po nevyznačených trasách.
Chatu postavil v roce 1936 Klub českých turistů. Návštěvníkům ale sloužila jen krátce. Turistiku tady přerušila válka a následně železná opona. „Lidé si zde mohli najmout průvodce, který je provedl rozsáhlými lesními revíry, byl tady i průvodce, který případného turistu dovedl až na vrchol blízkého Roklanu,“ popisuje historik Vladimír Horpeniak.
S průvodcem sem v současnosti mohou lidé taky. Kvůli ochraně přírody ale jen v omezeném počtu.