Ředitel střední školy v Chebu vydával falešná potvrzení o studiu. Je odvolán

Cheb – Karlovarské hejtmanství odvolalo ředitele Integrované střední školy v Chebu Jana Kotta. Kontrola potvrdila podezření, že za sto eur vydával falešná potvrzení o studiu cizincům. Tím jim umožnil získat v Česku řidičský průkaz. Využívali to hlavně Němci, kteří o něj přišli třeba kvůli alkoholu. Na vydávání falešných potvrzení upozornilo státní zastupitelství, které šetří rozsáhlé podvody s řidičičskými průkazy pro cizince na Plzeňsku.

Potvrzení, která musel ředitel Kott vysvětlovat, je podle plzeňského státního zástupce Zdeňka Slepičky přinejmenším pětasedmdesát. „Lidí, kteří se do školy přihlásí, ale nenastoupí, je ohromné množství,“ brání se odvolaný ředitel. Učitelka a manažerka školy Noemi Roubcová upřesnila, že těm, kteří studium přerušili, se potvrzení neodebíralo.

Radní Karlovarského kraje Vratislav Emler však informoval, že dotyční cizinci nebyli zapsáni v žádném kurzu, dokonce nebyli ani evidováni ve škole jako studenti. Podle krajských radních předložila škola kontrolorům dotazníky, ve kterých vyslýchaní cizinci hodnotili průběh a kvalitu výuky. Z protokolů pořízených při jejich výsleších na policii je ale zřejmé, že v Chebu většina ani nikdy nebyla.

Reportáž Zdeňka Soukupa (zdroj: ČT24)

Nevyjasněná je také otázka, kam přišlo kolem sedmi a půl tisíce eur za vystavená potvrzení o studiu. Vyšetřovaní cizinci tvrdí, že je zaplatili. Ředitel Kott do policejního protokolu uvedl, že šly na účet školy. Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Havel (ČSSD) ovšem potvrdil, že v účetnictví školy nebyly tyto prostředky nalezeny. Po takovém zjištění ředitel Kott říká, že škola vydávala potvrzení zadarmo. Náměstek Havel se chce s celou záležitostí obrátit na policii a státní zastupitelství.