Přinesli si železné tyče a obušky. Za hromadnou rvačku soud udělil i nepodmíněný trest

Za rvačku v herně Intacto v Ostravě-Bělském Lese v úterý ostravský krajský soud rozdal jeden nepodmíněný trest a 11 podmíněných. Do vězení má jít na 2,5 roku Jaroslav Horvát. V době útoku byl v podmínce a navíc dostal souhrnný trest i za předchozí krádež. Soud již případ řešil v únoru, kdy jeho projednání kvůli nemoci jednoho ze zúčastněných odložil.

Podle soudkyně se podařilo především s pomocí kamerových záznamů prokázat, že všech 12 obžalovaných ochranku herny v polovině ledna 2015 napadlo. Použili k tomu nejen přinesené železné tyče a teleskopické obušky, ale i sklenici a popelníky, které našli v herně.

Podmíněné tresty soud uložil v rozmezí od deseti měsíců po dva roky. Zkušební dobu pak stanovil v rozpětí od 18 měsíců po tři roky. Odsouzeni byli za ublížení na zdraví a výtržnictví. Rozsudek ještě není pravomocný. Někteří obžalovaní se práva na odvolání vzdali a tresty přijali. Další si ale ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodl i státní zástupce.

Celý incident mezi ochrankou herny a skupinou Romů vyprovokoval jeden z odsouzených Marek Baláž. Dostal dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na tři roky. V herně se údajně choval nevhodně a byl opilý. Personál jej vyvedl a před hernou se strhla drobná potyčka. Baláž pak přivolal posily a chtěl se za incident pomstít.

Podle některých svědků se mohlo před hernou shromáždit až 70 Romů. To soudkyně vyvrátila. „Nebylo jich ani 70, ani 50. Podle záznamů na místě bylo 12 obžalovaných a nějací svědci,“ uvedla. Dodala, že přítomní útočníci donutili ochranku herny otevřít dveře a vnikli dovnitř. Tam napadli tři členy ochranky. Někteří utrpěli zranění a skončili v nemocnici. Někteří použili přinesené tyče a obušky, jiní brali popelníky či sklenice a házeli je na ochranku.

Obžalovaní popírali, že by útočili jako organizovaná skupina. Odmítali to, že by se na útoku domlouvali. Tvrdili, že se před hernou objevili náhodou. I toto soudkyně odmítla. Podle ní výpisy telefonických hovorů jasně dokazují, že se obvolávali a vzájemně informovali o prvním incidentu. Souzení muži také popírali, že by měli zbraně. „To, že by někdo držel v ruce časopis, není možné,“ uvedla soudkyně. Podle ní vše dokazují kamerové záznamy z herny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 2 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 13 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 18 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 19 hhodinami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
včera v 09:21

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...