Přijde Jihlava o sjezdovku?

Jihlava - Lyžaři v Jihlavě by mohli přijít na konci roku o sjezdovku. Město tvrdí, že vyprší smlouva, provozovatel ale říká, že smlouva platí nejméně do roku 2016. Lyžaři za vším vidí politické spory.

Lyžařský vlek Šacberk ve Zborné u Jihlavy patří městu Jihlava. To v roce 2004 pronajalo celý areál firmě Pavla Havlíčka, která podle smlouvy platí městu roční nájemné 10 tisíc korun. Současné vedení radnice říká, že je to málo. Primátor chce novou smlouvu a minimálně 40x víc. „Město by mohlo být jinak napadnutelné za nehospodárné nakládání s veřejným majetkem. Výše nájmu by se měla pohybovat kolem 400 až 500 tisíc korun ročně,“ říká primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Firma však tvrdí, že dosavadní smlouva je platná. Probíhají další jednání s městem, proto podle jejího majitele Pavla Havlíčka nelze další vývoj předjímat. Provozovatel dále tvrdí, že k placení nájmu je potřeba započítat všechny investice. Nakoupil sněhová děla, turnikety, rolbu, skútr, prostavěl zde více než šest milionů korun. „Zadlužil se a teď jednorázovým rozhodnutím má odejít pryč? To je naprosto nezodpovědné,“ tvrdí bývalý primátor a dnes opoziční zastupitel Vratislav Výborný.

Ten také nechápe, proč teď, uprostřed lyžařské sezóny, magistrát vyhrožuje uzavřením a vyklizením areálu. Trvá na tom, že smlouva je naopak pro město výhodná. "Ta byla koncipována tak, aby město nemuselo investovat velké peníze a zároveň se zpřístupnila sjezdovka,“ obhajuje výhodnost smlouvy Vratislav Výborný.

Současný starosta však má opačný názor. Podle něho je smlouva pro město nevýhodná a po jejím ukončení chce město vypsat výběrové řízení. Podle lidí však jde o politický spor. A lyžaři se shodují v jednom, že by si je politici neměli kvůli vlastním sporům brát jako rukojmí. Zároveň věří, že radnice nedopustí od 1. ledna uzavření areálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Důvody zemětřesných rojů na Chebsku má odhalit experiment

Okolí Chebska každoročně postihnou stovky otřesů, kterým vědci říkají zemětřesné roje. Lidé z nich pociťují jen nepatrnou část, jejich původ ale zůstává záhadou. Příčinu má poodhalit experiment Elisé, během něhož budou sondy rok a půl mapovat ohniska záchvěvů i jejich rozložení. Tři sta těchto přístrojů tak nyní na západě Čech a v Německu rozmisťuje dvanáct týmů seismologů z obou zemí.
před 10 hhodinami

Velká výluka od soboty ochromí metro C

Pražské metro C čeká další přerušení provozu. Kvůli modernizaci zabezpečovacího zařízení nepojedou od soboty 2. srpna soupravy mezi stanicemi Chodov a Muzeum. Cestující mohou v tomto úseku místo metra využít náhradní autobusovou dopravu XC a tramvaj 36. Příští víkend na to naváže ještě omezení v úseku Chodov – Nádraží Holešovice.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Plzeň zřídila městský holubník, ptactvu se do něj zatím moc nechce

V Plzni je už tři čtvrtě roku v provozu městský holubník, který by měl přispět k regulaci těchto ptáků ve městě. Mají tam pohodlné zázemí a pracovníci odebírají snesená vejce. Holuby ale neláká tolik, jak by měl, lidé na ulicích je totiž krmí. Město vyzývá, aby to nedělali. Jinde se holubníky osvědčují, musejí ale fungovat alespoň několik let.
před 12 hhodinami

V Praze po čtyřech dekádách přibylo nádraží. Kolem Bubnů vzniká celá čtvrť

Správa železnic otevřela opravenou trať mezi pražskými Bubny a Výstavištěm. Od soboty na ni postupně vyjedou vlaky. Zastavovat budou na nově vybudovaném nádraží a železniční zastávce. Je to poprvé po čtyřiceti letech, co se v Praze otevírá nová stanice. Stavba je součástí tratě na ruzyňské letiště a do Kladna a vyšla na víc než 5,6 miliardy korun.
před 14 hhodinami

Včelstva na severu Moravy postihl mor

Včelaři na severní Moravě a ve Slezsku zažívají náročný rok. Musí častěji řešit nemoci zvířat, například včelí mor. Jde o nákazu, kvůli které je nutné včelstva zcela zlikvidovat. Medu bude letos zřejmě méně i kvůli chladnému jaru.
před 19 hhodinami

Porodnice v Prachaticích skončí, loni se v ní narodilo nejméně dětí v Česku

Porodnice v prachatické nemocnici ukončí od září provoz. Důvodem je nízký počet porodů a s tím související nedostatečná praxe zdravotníků, kteří tam pracují. Loni se v této nemocnici narodilo 146 dětí, což bylo nejméně ze všech nemocnic v republice, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
před 20 hhodinami

Měli jen přes šest kilo. Nyní retrívři z množírny na Brněnsku nacházejí nový domov

Desítky psů odebraných z nevhodných podmínek v Odrovicích na Brněnsku už nacházejí zázemí v útulcích napříč republikou. Dlouhodobě zanedbávaná zvířata si teď zvykají na nové prostředí a postupně se zotavují. Pečují o ně desítky organizací, které zajišťují potřebné lékařské zákroky i psychickou rehabilitaci.
včera v 05:35

Ministr Kulhánek chystá podporu méně rozvinutých regionů. Podle opozice pozdě

Měsíc před parlamentními volbami chce ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) představit plán na podporu méně rozvinutých regionů, tedy Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. V materiálu se zatím – ještě čtrnáct dnů je možné ho připomínkovat – počítá hlavně s větší podporou místních podniků, s novými investory či s přesunem státních úřadů z Prahy. Opoziční hnutí ANO namítá, že kabinet přichází s iniciativou pozdě.
31. 7. 2025
Načítání...