Pražská zoo přišla o mladou slonici, zřejmě podlehla virové nemoci

Praha – Druhý nejmladší slon chovaný v pražské zoologické zahrady uhynul. Ředitel zoo Miroslav Bobek oznámil, že zahrada přišla o samici Tonyu, která se spolu se svou matkou přistěhovala loni na jaře z Rotterdamu. Příčinou uhynutí byla zřejmě infekce.

O smrti slonice, která nakonec v Praze strávila pouze rok a půl, informoval ředitel zoo. Mladá samice podle něj nebyla v pořádku od neděle. Navzdory intenzivní léčbě dnes zkolabovala, upadla do agonie a uhynula. Zřejmě se nakazila sloním herpem. „V důsledku tohoto onemocnění, které má mimořádně rychlý průběh a je prakticky neléčitelné, umírají nejvíce slůňata a mladí sloni do sedmi let věku,“ uvedl Miroslav Bobek. Zoo ubezpečila, že na lidi se virus nepřenáší.

Do Prahy přijela Tonya loni v květnu společně s matkou Donnou. Donniným domovem původně měla být ústecká zoologická zahrada, nizozemské úřady ji ale v roce 1988 zadržely na cestě z Vietnamu, a tak na dlouhá léta skončila v Rotterdamu. Nakonec se podařilo domluvit její přesun do Česka, místo v Ústí nad Labem ale skončila v Praze – i s dcerou.

Naposled se stav pražského sloního stáda změnil v únoru. Tehdy Donna – která již z Rotterdamu odjela březí – porodila mládě Situ. Sloni žijí v Praze v novém areálu, který stál půl miliardy korun a byl otevřen na konci března. Díky tomu je neohrozila letní povodeň, jež poškodila i pavilon, kde sloni žili dříve.

Nahrávám video
Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Národní dům na Vinohradech našel kupce

Pražský Národní dům na Vinohradech se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na osmý pokus podařilo prodat. Zájemce v elektronické aukci, která skončila ve čtvrtek, nabídl za nemovitost na náměstí Míru vyvolávací cenu 399 milionů korun, vyplývá z aukčního webu. Prodej patří mezi nejvýnosnější, které majetkový úřad uskutečnil.
11:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 5 hhodinami

Lázně postrádají arabské klienty. Doufají, že klíčovou sezonu stihnou

Karvinské Lázně Darkov zatím letos kvůli konfliktu na Blízkém východě nemají z této oblasti žádné rezervace. Jde přitom o jejich klíčový trh, odkud každoročně přijíždějí i stovky klientů na dlouhodobé pobyty. Jejich výpadek by tak pro lázně znamenal vážný problém. Dopady konfliktu mohou pocítit také lázeňská zařízení v Karlovarském kraji, kde je arabská klientela rovněž ekonomicky významná.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

VideoZačala výluka na železnici mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm

Začala dvouměsíční výluka na trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm na Vsetínsku. Vlaky tam nepojedou kvůli opravě nebezpečné křižovatky v Zašové do 26. května. Po přestavbě by měla být silnice širší, na místě budou nové odbočovací a připojovací pruhy nebo semafory. Práce vyjdou na téměř dvě stě milionů korun, hotovo by mělo být na konci letošního roku.
před 22 hhodinami

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Hromadné hroby odhalily míru černé smrti v Čechách

Kutnohorská kostnice je místem, které budí zájem turistů i spisovatelů. Ale také vědců; v jejím okolí je totiž pohřbeno asi 40 tisíc lidí. Nová analýza jejich kostí prokázala, jak dramaticky zasáhla české země v půlce čtrnáctého století morová epidemie.
včera v 12:25

Katastrální úřady plánují další rušení poboček, místní jsou proti

Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj plánuje zrušit své pracoviště v Bruntálu a jeho agendu přesunout do Krnova. Podle úřadu k tomu vedou provozní důvody i nízká vytíženost bruntálského pracoviště. S plánem ale nesouhlasí obyvatelé ani vedení města. Obávají se, že se zhorší dostupnost katastrálních služeb. Zrušení čeká podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) letos ještě pracoviště v Rumburku a Velkém Meziříčí.
včera v 11:07

Estonsko a Brno společně pracují na ochraně před kvantovým hackováním

Čeští a estonští vědci spojili síly, aby vybudovali přeshraniční centrum kybernetické bezpečnosti, které posílí digitální obranu Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ve virtuálním prostoru.
včera v 10:55
Načítání...