Praha zpřístupnila okolí bývalého Stalinova pomníku na Letné, zřícení podle testu bezprostředně nehrozí

Pražský magistrát ve čtvrtek znovu zpřístupnil uzavřené prostory nad podzemím bývalého Stalinova pomníku na Letné, které hrozily zřícením. Místo ale hlídají strážníci a nadále ho monitoruje najatá odborná firma, dodal mluvčí magistrátu Vít Hofman. Strop je ve špatném stavu a stavební úřad Prahy 7 nechal prostor v září uzavřít. Praha ale v úterý obdržela výsledky zátěžových testů, které ukázaly, že bezprostřední propad stropu podzemí nehrozí. Co bude s torzem pomníku do budoucna, zatím není jasné.

„Rozumím rozhořčení těch, kteří rádi v oblasti Stalinova pomníku trávili svůj volný čas. Prioritně je ale nutné se na věc dívat z pohledu bezpečí a zdraví návštěvníků Letné. Nyní je dobrou zprávou, že můžeme zpřístupnit prostor na povrchu. Vnitřní prostory ještě procházejí podrobnými testy. Prosím tedy všechny přátele Letné o trpělivost,“ uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Na místě budou hlídkovat strážníci. Vzhledem ke stavu podzemí se na místě totiž nesmí sejít větší shromáždění lidí. V podzemí pak budou pokračovat odborná měření. Definitivní posudek by město mělo mít k dispozici v řádu měsíců.

„Považuji za nezbytné, aby Praha do budoucna předcházela neštěstím, jako byl pád trojské lávky. Proto musíme mít v ruce posudek, který určí, jak má město v případě objektu pod bývalým pomníkem diktátora Stalina postupovat,“ sdělila radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Podle odborné firmy zřícení nehrozí

Společnost Inset už pro město provedla zkušební zatížení automobilem o hmotnosti 3,5 tuny, který přejížděl po jednotlivých částech stropu podzemí. Zespodu firma rozmístila měřicí body na zhruba dvou stovkách míst. Test odhalil několik kategorií deformace, podle firmy ale nehrozí zřícení.

Stavební úřad původně rozhodl o uzavření asi tisíce metrů čtverečních plochy. Město nyní plánuje střechu podzemní stavby provizorně podepřít. Jak bude podzemní prostor v budoucnu využit, zatím Praha nerozhodla.

Stalinův pomník vznikl v roce 1955. Ve své době byl s výškou přes 15 metrů, šířkou 12 metrů a 22 metry do délky největším skupinovým sousoším v Evropě. Pomník byl zlikvidován na konci roku 1962, když se rozšířila kritika sovětského vůdce Nikity Chruščova vůči Stalinovi.