Až stovky tisíc zaměstnanců budou za necelých patnáct let chybět na českém pracovním trhu. Takové jsou závěry mezinárodní studie, na které se podíleli i odborníci z brněnské Mendelovy univerzity. Podle výsledků populace stárne a lidí nad 50 i 60 let v pracovním procesu bude přibývat. Právě kvůli tomu se musí zaměstnavatelé naučit přijímat i seniory.
Populace stárne, ubývá pracovníků. Zaměstnavatelé se musí naučit přijímat seniory
Jaroslav Hruban až do svých 60 let sám podnikal. Jenže se mu přestalo dařit, a tak se rozhodl, že si najde jinou práci. Získat zaměstnání ale pro něj nebylo vůbec jednoduché. „Psal jsem x mailů x žádostí. Posílal životopisy a firmy mně nebyly schopny ani odpovědět, jestli zájem mají nebo nemají,“ popsal situaci Hruban.
Nakonec mu dala šanci firma v Tupesích na Uherskohradišťsku. Jako jedna z mála se nebojí zaměstnávat seniory. „Jsou to lidé, kteří si práce váží, chtějí pracovat - vidím jejich šťastné skloubení s mladými, a firma tak dobře a kvalitně pracuje,“ vysvětlil jednatel společnosti Jarmil Cileček. Navíc k nim pravidelně chodí masérka nebo dostávají příspěvky na lázně. Dostávají na dovolenou příplatek nebo i půjčky, na lázně, na obědy padesát procent. Firma má 30 procent zaměstnanců nad 50 let.
Firmy živí předsudky o seniorech
Společnosti ale často právě naopak lákají potenciální zaměstnance na mladý kolektiv lidí. Tvoří tak v podstatě bariéry, které starší žadatelé o práci špatně překonávají a spolu s nimi i mýty, které jim škodí. Podle nich mají senioři problémy s učením nových věcí, neradi se přeučují, jejich pracovní výkon se neustále snižuje nebo jsou často nemocní.
„Ukazuje se, že řada z nich je neopodstatněná. Například absentérství je něco, čeho se není třeba obávat u starších pracovníků,“ uvedla vedoucí Ústavu práva a humanitárních věd na Mendelově univerzitě v Brně Martina Rašticová. Právě tyto předsudky se snaží některé organizace překonávat.
Starších pracovníků bude přibývat
„Zaměstnavatelé jsou postaveni před velký úkol, a to naučit se zaměstnávat starší osoby. V dalších letech jim ani nic jiného nezbyde. Statistická čísla ukazují, že v roce 2030 bude na evropském trhu práce chybět 21 milionů lidí,“ vysvětlila Martina Rašticová. Úřad práce má teď v evidenci přes 130 000 zájemců o práci starších 50 let.
Jak efektivně využít starších pracovníků, radí firmám age management. „To znamená, jak jim nastavit flexibilní pracovní podmínky tak, aby to bylo pro zaměstnavatele přínosné a nastala takzvaná win-win situace, ze které těží obě strany,“ dodala Rašticová. Například jim může nabídnout zkrácenou pracovní dobu, práci z domova nebo sdílené pracovní místo.