Piráti: Pražští radní by měli žalovat Pavla Béma a jeho radu

Zastupitelský klub pražských Pirátů vyzval současné radní hlavního města, aby kvůli kauze Opencard podali žalobu na bývalého primátora Pavla Béma (ODS) jeho radu a také na někdejší firmu Haguess. Rada by se měla domáhat škody 240 milionů korun, u které hrozí promlčení. Uvedl to předseda klubu Jakub Michálek. Piráti kvůli tomu podali tři trestní oznámení.

Takzvaná karta Pražana, která slouží především jako tramvajenka, stála Prahu zhruba 1,75 miliardy korun. Vedení města ji opakovaně označilo za nevýhodný a předražený projekt. Jaká je celková škoda, která Praze vznikla, není podle Michálka možné říct.

Praví viníci zůstávají podle Pirátů bez trestu

Kvůli kauze Opencard byli pravomocně odsouzeni dva magistrátní úředníci. Před soudem stojí také deset někdejších radních, kteří ovšem u zrodu projektu nefigurovali. Podle Pirátů i neziskových organizací tak zatím praví viníci zůstávají nepotrestáni.

„Pavel Bém a jeho finanční náměstek Petr Hulinský (ČSSD) v roce 2006 uvedli zastupitele v omyl, když tvrdili, že projekt Opencard bude výdělečný, ale to bylo od začátku nereálné, což oni museli vědět,“ tvrdí Michálek.

Škoda 160 milionů plus dalších 80 milionů

 Rada by se měla v trestním řízení domáhat škody 160 milionů korun. Dalších 80 milionů by měla vymáhat po firmě Haguess, která stojí u zrodu Opencard. „Myslíme si, že Haguess se účastnila manipulace výběrového řízení, které nakonec vyhrála,“ uvedl zastupitel.

obrázek
Zdroj: ČT24

Červenou elektronickou kartu Opencard využívá zhruba 1,2 milionu lidí. Podle vedení města by ji v budoucnu měl nahradit modernější systém. O co přesně půjde, zatím nikdo neuvedl.