Peníze na opravu zámku v Zahrádkách nejsou

Zahrádky (Českolipsko) - Je to už šest let, co vyhořel zámek v Zahrádkách na Českolipsku, památka je od té doby v dezolátním stavu. Majitel, kterým je Karlova univerzita, na opravu stamiliony nemá. Projekt se totiž nepodařilo prosadit do evropských fondů a univerzita zvažuje i možnost, že objekt vrátí státu.

Na 30. ledna 2003 asi žádný z obyvatel Zahrádek nezapomene, zdejší zámek totiž tehdy zachvátil požár. Oheň napáchal na objektu škodu za 150 milionů Kč, hasiči bojovali s plameny 2 dny. Při požáru se propadla nejen střecha, ale také dvě patra, ze zámku tak zbyly jen obvodové zdi a do objektu pršelo. Provizorního zastřešení se památka dočkala po roce, na víc zatím majitel nemá. Projekt na opravu totiž v evropských fondech neuspěl. „Vlastní prostředky v řádu stamilionů Karlova univerzita nemá, nadále hledáme partnera. Jednou z variant je, že pokud by hledání nebylo úspěšné, bude objekt předán státu,“ potvrdil mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek. Obyvatelům Zahrádek je to líto: „Lepší by bylo, kdyby byl zámek opravený, byla to dominanta Zahrádek. Byla tam i restaurace a nikdo s tím nic nedělá.“

Památka prošla dva roky před požárem kompletní rekonstrukcí. Univerzita potom objekt využívala pro zahraniční studenty, kteří se zde učili česky, a podobné využití by si představovala i dnes. Zatím však žádný investor o spolupráci zájem nemá, barokní zámek z 2. poloviny 16. století přitom patří mezi nejcennější objekty Českolipska. Památkář Jan Feige z NPÚ Liberec uvedl: „Jeho stav se nezhoršuje, ale tím, že se tam nic neděje, ani se nezlepšuje. Jsou tam propadané stropy v horním podlaží a částečně narušené obvodové zdi.“

V loňském roce zařadili památkáři zámek na seznam nejvíce ohrožených památek Libereckého kraje, i tak je rekonstrukce v nedohlednu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 5 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
před 12 hhodinami

Za týrání skotu poslal soud ředitele farmy na pět let do vězení

Za chov skotu v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku poslal ve čtvrtek pražský vrchní soud ředitele společnosti Ekochov CMN Antonína Hajzlera na pět let do vězení. Na deset let mu zakázal se starat o zvířata. Jednatele společnosti Františka Horna potrestal ročním podmíněným trestem za zanedbání péče o zvířata z nedbalosti. Firmě Ekochov CMN uložil, aby zaplatila dva miliony korun. Podle pravomocného verdiktu kvůli mužům uhynulo od ledna do prosince 2021 téměř sedmdesát zvířat. Dvojice vinu od počátku odmítala.
před 13 hhodinami

Archeologové našli ve Velkém Meziříčí středověkou studnu a asi i základ pranýře

Ve středu Velkého Meziříčí letos archeologové odkryli zasypanou středověkou studnu a kruhový podstavec, který zřejmě sloužil jako pranýř. Našli také základy středověké pece. Oznámil to Šimon Kochan ze zapsaného ústavu Archaia Brno, který na místě pracuje. Záchranný archeologický výzkum doprovází postupnou obnovu náměstí a přilehlých ulic, která začala loni zjara. Stavební práce budou podle radnice dokončené příští rok.
před 16 hhodinami

O víkendu se ochladí, na horách může sněžit

Během víkendu se v Česku mírně ochladí a bude pršet. V noci může i mrznout a ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Zatímco předchozí víkend se nejvyšší denní teploty v Česku pohybovaly až kolem 18 stupňů Celsia, nyní bude v sobotu většinou maximálně deset stupňů. Jen na jihu Moravy by mohlo být až 12 stupňů. V neděli se pak teploty dostanou nejvýše na 13 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 17 hhodinami

VideoUnikátním ekosystémem Pražského hradu se zabývali přírodovědci

Pražský hrad byl sídlem králů, císařů i prezidentů. Ale také více než sedmi stovek druhů rostlin, 220 druhů hmyzu a více než čtyřiceti druhů ptáků. Teď tam přírodovědci popsali dokonce několik druhů, které až doposud z tuzemské přírody vůbec neznali – včetně unikátního roztoče pancířníka. Nejzajímavějším místem v areálu je podle biologů Jelení příkop, který obsahuje neporušenou „krajinu“, jež sahá až do dob mamutích stepí z doby ledové.
před 19 hhodinami

Výstavba tramvajové tratě na Strahov se zpozdí

Výstavba nové tramvajové tratě z Malovanky na Strahov za více než miliardu korun nabere zpoždění. Práce měly původně začít letos na jaře, Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) ale zatím neuzavřel výběrové řízení na zhotovitele. Zahájení stavby se tak podle mluvčí DPP Anety Řehkové posune o několik měsíců. Nová trať má zlepšit spojení k vysokoškolským kolejím a k budoucímu stadionu fotbalové Sparty.
18. 3. 2026
Načítání...