Pavilon goril bude největší v pražské zoo. Návštěvníci se ocitnou ve vesnici i v deštném pralese

Příští rok na podzim se pražská zoo chystá otevřít nový pavilon goril. Expozice bude po svém dokončení největší v zahradě. Bude mít rozlohu dva a půl tisíce metrů čtverečních, venkovní výběhy ještě o pět set metrů čtverečních víc. Stavba vyjde na tři sta milionů korun.

Součástí projektu pavilonu goril je budova o rozměrech přibližně 56 krát 56 metrů, výběh s jezírky, místnost ve stylu africké školy či venkovní vyhlídka. Převážně přízemní stavba má co nejvíce splynout s okolním prostředím, o to se mimo jiné postará zelená střecha posetá rostlinami mírného pásu. V interiéru pavilonu budou imitace stromů tvořené stříkanou betonovou konstrukcí, iluzorní malby i interaktivní prvky pro děti.

V pražské zoo je v současnosti sedmičlenná skupina goril nížinných. Nový pavilon budou kromě nich obývat také guerézy pláštíkové, kočkodani nebo kaloni egyptští.

„Nový pavilon bude špičkovým zařízením vybudovaným nad rámec standardů Evropského chovného programu a samozřejmě se sem přestěhuje i náš samec Richard. Návštěvníci se při návštěvě pavilonu přenesou do střední Afriky – jejich cesta začne na kamerunském venkově a postupně se ocitnou v dalekém deštném pralese s výhledem na gorily,“ popsal ředitel zoo Miroslav Bobek.

Gorily už nebudou ohrožené povodní

Expozice, kterou firma Strabag od podzimu 2019 staví v horní části areálu zoo, je umístěná mimo záplavovou oblast. Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a zemřel při tom gorilí samec. Při povodních v roce 2013 zoo přemístila gorily do protipovodňové věže a chovatelé je jezdili krmit ve člunu.

Zřizovatelem zoo je Praha. Patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Kvůli nucenému uzavření, způsobenému vládními opatřeními vůči šíření covidu-19, odhadla v březnu propad příjmů zhruba na 40 milionů korun.