Kriticky ohrožení orli královští letos na jihu Moravy vyvedli sedm mláďat, region je v České republice jediným územím, kde tito ptáci hnízdí. Ornitologové na jihu Moravy letos napočítali třináct párů, uvedla v tiskové zprávě Česká ornitologická společnost. Loni zaznamenali devět párů, které vyvedly šest mláďat.
Orli královští letos na jižní Moravě vyvedli sedm mláďat. V Česku už je 13 hnízdících párů
Orel královský patří k nejvíce ohroženým dravcům Evropy, jeho populace na kontinentu nepřesahuje čtyři tisíce hnízdících párů. Podstatná část z nich žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku, jižní Morava je celosvětově severozápadní hranicí jeho výskytu.
„V České republice hnízdní populace letos poprvé přesáhla deset párů. Celkem jsme jich spočítali třináct. Každé vyvedené mládě považujeme za velký úspěch. Orel královský patří mezi naše nejvzácnější hnízdící dravce,“ uvedl David Horal, který se v České společnosti ornitologické věnuje výzkumu a ochraně těchto dravců.
Nejvíce mláďat bylo před čtyřmi lety
Druhové jméno královský získal podle majestátního dvoumetrového rozpětí křídel a bílým skvrnám na lopatkách připomínajícím královský hermelín. Je původně stepní druh, v Česku poprvé zahnízdil v roce 1998.
„Jedenáct párů si letos postavilo hnízda a z toho devět prokazatelně sneslo vejce. Šest párů nakonec úspěšně i vyvedlo mláďata – celkem sedm,“ dodal Horal. Loni ornitologové zaznamenali na jižní Moravě devět párů, které vyvedly šest mláďat. Nejvíce mláďat evidovali v roce 2016, kdy šest úspěšných párů vyvedlo 12 potomků.
Dospělí orli královští z české populace zpravidla zimují v okolí hnízdiště, někteří mladí jedinci ale odlétají na jih. Hrozbou pro všechny jsou sloupy elektrického vedení a nelegální pronásledování, nejčastěji střelba a otravy. Orel královský patří rovněž mezi druhy ohrožené otravami jedem Stutox II, používaným proti hrabošům polním.