Šternberk zavedl olejové kontejnery, patří k průkopníkům

Šternberk – Město Šternberk na Olomoucku zavedlo speciální kontejnery na použitý potravinářský olej. Nádoby, do kterých mohou obyvatelé ukládat v plastových lahvích olej ze svých kuchyní, zatím instalovali ve třech nejhustěji obydlených částech města. Zatímco třídění plastů, skla či papíru je rozšířené po celé republice, ve sběru oleje patří Šternberk k průkopníkům. Jinde je možné odevzdávat použité rostlinné tuky jen ve sběrných dvorech.

Zelené olejové kontejnery o objemu 240 litrů jsou zatím v Uničovské, Nádražní a Jiráskově ulici. „Lidé doma přelijí použité rostlinné tuky do použitých plastových lahví a odnesou je do k tomu určených sběrných nádob,“ vysvětloval vedoucí šternberského odboru životního prostředí Antonín Kastrůlek.

Ekologové z Hnutí Duha tuto novinku chválí. „Je to velice dobrá inspirace,“ uvedl vedoucí programu Odpady Ivo Kropáček z Hnutí Duha. I když některá města zavedla sběr oleje jako součást svozů nebezpečného odpadu, moc lidí toho nevyužívá, podobně jako si málokdo zvykl vozit použitý olej do sběrného dvora.

Olej z pánve se hodí k výrobě bionafty nebo pneumatik

Tam olej ze šternberských sídlišť sice skončí, ale postará se o to město. „Olej z nádob převezeme do sběrného dvora, kde se přelije do velkých nádob. Nechá se usadit a pak ho odvezeme přímo ke zpracovateli,“ uvedl ředitel svozové společnosti Jan Horsák. Olej se používá například k výrobě bionafty nebo pneumatik.

Většina lidí vyhazuje olej do kontejnerů s komunálním odpadem, nebo ho lije do dřezů či záchodů. Škodí to životnímu prostředí a také způsobuje problémy v kanalizacích a čistírnách odpadních vod. „Když se vrstva tuku nahromadí, může ucpávat kanalizaci,“ potvrdil vedoucí provozu čistíren odpadních vod šternberské vodohospodářské společnosti Sitka Antonín Šnajdr.

Šternberk má olejové kontejnery jako první v kraji. Představitelé města jsou zvědaví, jestli si lidé na tento nový druh separace svých odpadů zvyknou. „V případě zájmu jsme připraveni počet kontejnerů zvýšit.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
28. 2. 2026

Taxikářka po bodnutí v Šumperku zemřela

Taxikářka, kterou minulý týden v úterý bodl v Šumperku nožem do krku osmatřicetiletý podezřelý, v sobotu v podvečer zemřela. Čtyřiačtyřicetiletou ženu podle kriminalistů útočník razantně bodl ze zadního sedadla kuchyňským nožem a poté ji vyhodil na ulici. V nemocnici o život bojovala čtyři dny. Policisté tak případ zřejmě překvalifikují na vraždu. Muž je navíc obviněn z pokusu o vraždu dvou lidí, ukradeným vozidlem taxislužby totiž úmyslně čelně najel do protisměru.
23. 2. 2026

Meteorologové opět rozšířili výstrahu, toky se mohou vzedmout na více místech

Meteorologové rozšířili dřívější varování před vzestupem hladin toků v Česku. Hrozí od nedělního večera hlavně na východě Čech. Mandava ve Varnsdorfu večer překročila první povodňový stupeň a možná stoupne na druhý. Rozvodnit se v noci mají i další toky, ČHMÚ tak znovu rozšířil dřívější výstrahu.
22. 2. 2026Aktualizováno22. 2. 2026

Soud snížil investičnímu podvodníkovi z Přerova trest

Olomoucký vrchní soud snížil o rok na sedm let trest vězení padesátiletému Aleši Vrubelovi z Přerova za investiční podvody, ve kterých přišlo podle rozsudku přes dvě stě lidí o zhruba 191 milionů korun. Podle verdiktu se nesmí také sedm let věnovat investiční činnosti. Jeho obchodní společnost dostala již dříve zákaz činnosti na dvanáct let. Vrubel tvrdil, že nikoho nepodvedl. Soud mu uložil i trest propadnutí majetku a povinnost náhrady škody.
18. 2. 2026

Mapa ukazuje, kam až by v Olomouci dosáhla dvacetiletá povodeň

Olomoucká radnice zveřejnila mapu záplavového území podél řeky Moravy. Ukazuje, jak se při dvacetileté a stoleté vodě chová řeka v okolí i centru města. Hydrotechnické výpočty už pracují i s novou protipovodňovou ochranou Olomouce. Oproti dosud platnému vymezení záplavového území z roku 2004 jsou nová data výrazně přesnější. Mapa má samosprávám umožnit rychleji a cíleněji reagovat na riziko záplav a předejít rozsáhlým škodám.
16. 2. 2026

Po celé republice se konaly akce na podporu prezidenta Pavla

Ve městech i menších obcích se odpoledne sešli lidé podporující prezidenta Petra Pavla v jeho sporu s vládní stranou Motoristé. Akci inicioval spolek Milion chvilek. Lidé dorazili například na brněnské náměstí Svobody, dopravní podnik kvůli davu musel odklonit tramvajovou dopravu z náměstí, ale shromáždění byla i v Olomouci či Ostravě. Navazují na pražskou demonstraci z 1. února na Staroměstském a Václavském náměstí.
15. 2. 2026Aktualizováno15. 2. 2026

V noci napadlo až patnáct centimetrů sněhu, problémy v dopravě měl Moravskoslezský kraj

Na jihu Čech a východě Moravy a Slezska přes noc napadlo místy až deset centimetrů sněhu, v Beskydech i kolem patnácti centimetrů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který před vydatnějším sněžením v těchto oblastech varoval. Nový sníh v neděli ráno komplikoval dopravu hlavně v Moravskoslezském kraji, řidiči ale museli být opatrní také v dalších krajích. Někde se tvořily sněhové jazyky. Na Klatovsku se převrátil sypač.
15. 2. 2026Aktualizováno15. 2. 2026

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Od sobotního večera do nedělního odpoledne platí pro část Jihočeského kraje a severovýchod republiky výstraha před sněhovými jevy. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
14. 2. 2026Aktualizováno14. 2. 2026
Načítání...