Obří hasičská akademie bude o půl miliardy levnější

Hradec Králové - Projekt rozsáhlého výcvikového a vzdělávacího centra hasičů na královéhradeckém letišti přijde na zhruba 1,8 miliardy, což je asi o půl miliardy korun méně oproti původním plánům. V rámci stavby se nezrealizuje sportovní a konferenční část. 85 procent z nákladů by měla zaplatit Evropská unie. Samotná stavba centra nazvaného Akademie Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) by mohla začít na jaře roku 2013 a sloužit by měla od začátku roku 2015.

Podle slov generálního ředitele HZS ČR Miroslava Štěpána zkrátilo rozpočet projektu ministerstvo pro místní rozvoj, které řídí evropské dotace přidělované z Integrovaného operačního programu. Budoucí funkčnost centra by škrty neměly nijak ohrozit. „S městem Hradec Králové jsme se dohodli, že budeme využívat jeho sportovní zařízení a konferenční prostory,“ řekl Štěpán. Dodal, že v areálu letiště je dostatek místa na to, aby se nyní vypuštěné stavby postavily někdy v budoucnu.

Základna vyroste na letišti, které patří městu. Zabere asi 40 hektarů, vlastní letecký provoz ale neomezí. „Město je připraveno. Již máme schválené kupní smlouvy na nemovitosti a příslušně jsme změnili i územní plán,“ řekla primátorova náměstkyně Pavla Finfrlová. Projekt podle ní pomůže rozvoji a zvýšení prestiže města.

Moderní výcviková základna dosud záchranářům v Česku chybí a Česko je podle Štěpána poslední zemí v EU bez takového centra. Hlavní částí základny bude výcvikový polygon, který umožní nácvik likvidace krizových situací a havárií v reálných podmínkách. Pro simulaci nehod stavbaři postaví například kus železnice a dálnice i s tunelem. Hasiči si v reálných podmínkách budou zkoušet zásah v hořícím domě, obchodním centru, průmyslovém závodu, likvidaci nebezpečných látek v kanalizaci a potrubí či vyprošťování lidí ze studní, závalů a trosek domů.

Garáž pro hasičské vozy
Zdroj: ČT24