Obec Protivanov odřízl sníh od světa

Protivanov (Prostějovsko) – Zcela odříznutá od světa zůstala dnes kvůli sněhovým závějím na silnicích obec Protivanov na Drahanské vrchovině na Prostějovsku. Školáci museli zůstat doma a ani dospělí se nedostali do práce. Se sněhovou nadílkou zápolí i další obce na Konicku a Protivanovsku, včetně Drahan. Silničáři tam ve středu večer vyhlásili kalamitní stav.

„Už se situace zlepšila,“ prohlásil pro ČT starosta Protivanova Karel Trnečka (nez.) kolem 14. hodiny. Několikahodinová izolace zasypala všechny příjezdové i odjezdové cesty. Na silnicích byla uvízlá auta. Podle starosty dnes zůstala zavřená škola a lidé nemohli odjet do zaměstnání. V noci místní spolu s hasiči pomáhali lidem, které sníh uvěznil v autech či autobusech. „Někteří spali v hasičském domě či penzionu. Zásobovali jsme je vodou či buchtami,“ uvedl Trnečka. Obdobnou situaci starosta nepamatuje. V obci napadlo kolem 20 až 30 centimetrů sněhu, své ale způsobil vítr, který zavál sněhem příjezdové komunikace.

„My jsme tady na zimu zvyklí, problém to nikdy nedělalo, ale to, co se událo za poslední dva dny, tady nepamatují šedesát let zpátky,“ řekl pro ČT starosta. Spojovací komunikace podle něj zavály sněhem i v minulých letech, ale do dvou tří hodin byly opět zprůjezdněny. „Tentokrát to ale bylo extrémní, to je tak jednou za 100 let…,“ uvedl starosta s tím, že „bílé peklo“ obyvatelé řádně zdokumentovali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dominanta nad Plzní má prvního kastelána a novou expozici

Zřícenina hradu Radyně ve Starém Plzenci u Plzně má poprvé v historii svého kastelána. Město získalo pozdně gotický strážní hrad postavený ve 14. století za vlády Karla IV. v roce 1920. Zříceninu, zdaleka viditelnou dominantu okolí, chce město za desítky milionů korun revitalizovat, už zadalo studii úprav. V letošní návštěvnické sezoně nabízí památka novou expozici.
před 7 mminutami

Soud v poslední části kauzy Stoka zprostil dva podnikatele viny

Krajský soud v Brně v poslední části korupční kauzy Stoka opětovně zprostil obžaloby podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Žalovaný skutek podle soudu není trestným činem. V kauze šlo o ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Verdikt není pravomocný, strany si ponechaly lhůty pro možné odvolání. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že v kauze a na ni napojených větvích bylo dosud pravomocně odsouzeno 29 obžalovaných.
před 3 hhodinami

Případ týrání koček v oboře Březka míří k soudu

Státní zástupce podal obžalobu v případu týrání zvířat v oboře Březka u Kostelce u Křížků nedaleko Prahy. České televizi to potvrdil mluvčí státního zastupitelství Praha-východ Dalibor Šelleng. V případu odsouzení hrozí obžalovanému za trestný čin týrání zvířat až šest let odnětí svobody.
10:51Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Úpravy rozptylové loučky v Brně vyvolaly odpor pozůstalých

Pozůstalým se nelíbí, že na rozptylové loučce Ústředního hřbitova v Brně začala správa hřbitova provádět úpravy. Vykácela už několik stromů a pokračovat bude budováním závlahového systému. Pozůstalí považují zásah do pietního místa za neetický a sepsali petici. Podle vedení správy hřbitova jsou stížnosti neopodstatněné, zásah do samotného pietního místa má být minimální.
před 11 hhodinami

Schránku s pokladem našli mezi kameny, teď si turisté rozdělí štědré nálezné

Královéhradecký kraj vyplatí 11,7 milionu korun dvěma turistům, kteří loni nedaleko Dvora Králové nad Labem na úbočí kopce Zvičina našli zlatý poklad. Téměř šest set mincí a šperků vážilo přes pět kilogramů, podle dosavadních zjištění zlato někdo do země ukryl zřejmě v období druhé světové války. Nález zpracovávají konzervátoři, koncem roku si ho bude moci prohlédnout veřejnost. Podle odhadů jsou v tuzemsku celkem až desetitisíce amatérských hledačů, s nimiž spolupracují i profesionálové.
před 12 hhodinami

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 22 hhodinami

Ke konání sudetoněmeckého sjezdu se Brno postavilo neutrálně

Brněnští zastupitelé vzali na vědomí informaci o konání sjezdu sudetských Němců, podporu města mu ale nevyjádřili. Neprošel ani návrh opozice na zrušení akce a odebrání dotace festivalu Meeting Brno, který sudetské Němce do jihomoravské metropole pozval. Sjezd, který se uskuteční na brněnském výstavišti od 22. do 25. května, budí už delší dobu emoce. Několik desítek odpůrců i příznivců přišlo protestovat také na brněnskou radnici.
včeraAktualizovánovčera v 18:50

Komorní scéna Aréna uvádí hru inspirovanou zakázaným románem

Dramatik a dramaturg Tomáš Vůjtek připravil pro Komorní scénu Aréna v Ostravě novou hru. Pod názvem „Klaus Mann napsal Mefista“ hledá v osudech německého spisovatele i jeho zakázaného románu zamyšlení pro současnost.
včera v 17:00
Načítání...