Obce z Podbrdí nechtějí CHKO, preferují přírodní park

Brdy - Před 20 lety měla armáda 115 tisíc vojáků, dnes jich má pouhých 23 tisíc. Se snížením počtu vojáků se armáda zbavuje i výcvikových ploch, tolik už jich nepotřebuje. Některých úplně - jako Vojenského újezdu Brdy, další čtyři vláda odsouhlasila zmenšit o třetinu. Starostové v podbrdském regionu z toho ale příliš velkou radost nemají, mají strach, co se s krajinou po odchodu vojáků stane. Obávají se toho, že uprostřed lesů začnou vznikat luxusní hotely nebo sjezdovky. Ministerstvo se kloní ke zřízení chráněné krajinné oblasti (CHKO), obce by raději přírodní park

Na území brdského újezdu jsou například tři vodárenské nádrže. „Panují obavy, že by mohly být poškozeny zdroje pitné vody,“ řekl ČT Petr Ježek z Vojenského historického sdružení Brdy. 

Na důsledné budoucí ochraně přírody se sice všichni shodují, problém ale je v tom, jakou formu bude mít. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek tvrdí, že ministerstvo obrany se v tuhle chvíli stále kloní k variantě, která je společná pro ministerstvo obrany a ministerstvo životního prostředí, což je zřízení chráněné krajinné oblasti. Avšak předseda Svazku obcí Podbrdského regionu Martin Matuna (TOP 09) s tím nesouhlasí: „Rozhodně nepodporujeme CHKO, spíš bychom byli pro to, abychom tady měli přírodní park, který se nám jeví jako smysluplnější, z pohledu úsporných opatření i levnější.“ 

Další obavou starostů je nevybuchlá munice, která se může ukrývat pod zemí. Proto Svazek obcí Podbrdského regionu trvá na vyčištění prostoru: „Je tam pravděpodobnost, že někdo může šlápnout na nějakou nevybuchlou munici, takže zcela logicky by ten prostor měl být vyčištěn a zbaven té munice,“ dodal Matura. Mluvčí ministerstva ale odmítá, že by mohlo jít o takový rozsah pyrotechnické asanace, kterou armáda prováděla například v Ralsku nebo v Mladé. „To bude vyčištění vlastními silami, tzn. vojáci to budou dělat v rámci své služby,“ řekl Pejšek. 

Úkolem resortu obrany je teď vypracovat nové znění zákonů, které budou od roku 2015 upravovat aktuální rozsah vojenských újezdů.

Reportáž Lucie Komňacké (zdroj: ČT24)