Nejméně dvě stě milionů korun na čištění odpadních vod poskytne resort životního prostředí obcím v chráněných krajinných oblastech Moravský kras a Český kras. Několik z nich totiž stále nemá vyřešenou kanalizaci nebo dostatečně účinnou čistírnu odpadních vod. Cílem je zamezit znečištění podzemních a povrchových vod zejména fosforem a dusíkem, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novou výzvu vyhlásí resort začátkem příštího roku.
Obce v Moravském a Českém krasu mohou využít dotaci na čištění odpadních vod
„Krasové oblasti, jako je Moravský kras s nejdelším jeskynním systémem v Česku, čelí znečištění odpadními vodami. Zejména dusíkatými a fosforečnými látkami, které výrazně ovlivňují kvalitu vodních ekosystémů. Přicházíme proto s opatřeními, která zajistí, že voda přitékající do těchto oblastí bude co nejméně znečištěná,“ poznamenal Hladík.
Krasové vody ovlivňuje i splašková voda z obcí. Problémem podle Hladíka je, že řada z nich nemá kanalizaci nebo mají zastaralou čističku. Do Moravského krasu, jenž leží severovýchodně od Brna, teče voda z šestatřiceti obcí. „Z nich třináct má nakládání s odpadními vodami vyřešené, sedm to nemá vyřešené dostatečně a jedenáct obcí nemá nic. Dalších pět na něčem pracuje a peníze z dotací jim pomohou,“ sdělil ministr. V Českém krasu ve Středočeském kraji je to zhruba osm obcí, které potřebují zvýšení účinnosti čistírny odpadních vod.
Díky dotační výzvě, kterou Státní fond životního prostředí ČR vyhlásí v lednu nebo v únoru, získají obce peníze pro úpravy čistíren odpadních vod a zpracování projektové dokumentace. Na úpravy mohou dostat až šedesát procent za podmínky přísnějších limitů na vypuštěné odpadní vody anebo dotaci na projektovou přípravu až ve výši devadesát procent.
„Dotační podmínky jsou výhodnější než u standardních kanalizací a intenzifikace,“ dodal Hladík. Nové podmínky zahrnují vyšší účinnost čištění s požadavkem na odstranění fosforu, a to od osmdesáti procent do 87,5 procenta, a dusíku, u něj od sedmdesáti do osmdesáti procent.