Záplavy na jihovýchodě Španělska nepřežilo nejméně 140 lidí. Po desítkách lidí se stále pátrá. O nové bilanci informovala agentura EFE, před polednem úřady uváděly 95 mrtvých. Povodně jsou podle španělských médií nejhorší od začátku století a vláda vyhlásila tři dny státního smutku. Do nejhůře postiženého regionu Valencie dorazil premiér Pedro Sánchez. Pro některé oblasti dál platí varování před silnými dešti.
Počet obětí španělských záplav dosáhl 140
Přívalové deště zasáhly jihovýchod Španělska v úterý a způsobily nejhorší povodně v zemi za několik desetiletí. „Nejdřív začal liják, pak proud vody, který všechno zatopil. Hladina dosáhla během krátké doby úrovně pasu,“ popisuje obyvatelka postižené oblasti Amelia Sebastianová.
Starostka Valencie María José Cataláová sdělila, že záchranáři ve čtvrtek nalezli devět těl, z toho osm v zaplavené garáži. Téměř všechny oběti jsou hlášeny z Valencie, jeden člověk zemřel v Málaze a dvě ženy v Kastilii-La Mancha.
Jednou z nejhůře zasažených obcí je Paiporta, kde se ulice v úterý změnily v řeky. „Ani nechtějte vědět, kolik jsem viděl aut s lidmi žádajícími o pomoc, když je unášela voda,“ řekl stanici TVE jeden z místních obyvatel.
Tak zřejmě zahynula i čtyřiatřicetiletá Lourdes María Garcíaová a její tříměsíční dítě. Žena se spolu se svým partnerem chtěla dostat v úterý z Paiporty do Valencie, jejich vůz ale smetla voda. Těla byla nalezena ve středu.
Nejméně šest lidí pak rozbouřená voda zabila v místním domě pro seniory. Podle starostky obce Paiporta Maribel Albalatové jsou mezi čtyřiceti mrtvými „staří, mladí i celé rodiny“. Ve městě, kde žije na 25 tisíc lidí, je podle ní řada budov, které mají jen přízemní patro. „Je to katastrofa, které jsme si nevšimli, že přichází,“ komentoval situaci další obyvatel města.
Záchranáři stále hledají lidi pohřbené pod troskami, pohřešují se jich desítky. „Čím více hodin uplyne, tím těžší je najít je živé, ale nikdy neztrácíme naději,“ poznamenal záchranář Jose Antonio Felipe.
„Nasazeny jsou už i speciální záchranné vojenské jednotky, hasiči, oblasti prohledávají drony, od chvíle, kdy se rozednělo, fungují i vrtulníky,“ popsala situaci spolupracovnice ČT Lubica Zlochová. Zoufalí lidé podle ní pátrají po blízkých i sami přes sociální sítě či média.
Přerušená doprava
I ve čtvrtek ráno zůstává Valencie odříznutá od dalších regionů, zničené jsou silnice, na nichž voda převrátila stovky aut, mosty i domy. Na řadě komunikací je stále přerušen provoz.
Voda také zastavila provoz na vysokorychlostní železnici z Valencie do Madridu, vlaky tam nebudou jezdit nejméně do neděle, uvedl podle televize RTVE ministr dopravy Óscar Puentes. Do Valencie nejezdí ani příměstské vlaky a přerušeno je i spojení mezi Valencií a Barcelonou.
Na řadě míst začíná fáze pracného odstraňování bahna a odklízení trosek. Problém je ale se zásobováním. „Přivezli jsme vodu. V supermarketech už nic není. Podařilo se nám ale nějaké nakoupit, a tak jsme je přivezli, abychom pomohli všude, kde je to potřeba,“ sdělil místní pár.
Bez elektřiny a pitné vody
Bez proudu zůstává podle Zlochové 113 tisíc domácností. „Lidé si nemohou připravit jídlo, vybily se jim mobily, začali tak pořádat sbírky na oblečení, jídlo. Problémy jsou s pitnou vodou. Život je takový omezený, lidé se soustředí na to, aby se dostali z nejhoršího,“ konstatovala spolupracovnice ČT.
Srážky už sice zeslábly, i ve čtvrtek ale platí oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování v několika provinciích, mimo jiné v Katalánsku, v Andalusii a v Extremaduře. „Ještě nemůžeme pokládat tuto devastující epizodu za skončenou. Celé Španělsko pláče s vámi. Naší absolutní prioritou je pomoci vám,“ prohlásil Sanchéz, který ve čtvrtek dorazil do Valencie.
Pomoc nabízejí i některé evropské země včetně Německa či Portugalska. Evropská unie také aktivovala satelitní systém Copernicus a údaje z něj poskytla španělským záchranářům. „Hluboce lituji ztráty každého života při tragických záplavách ve Španělsku,“ uvedl na síti X český premiér Petr Fiala (ODS).
Povodně způsobily konvektivní deště, uvedl Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu. „Ve Středomoří jsou mnohem silnější než u nás a tentokrát byly podpořeny jevem, který se občas vyskytuje, kdy ve vyšších vrstvách atmosféry, mezi pěti až deseti kilometry, doputovala nad západní Středomoří bublina studeného vzduchu, a rozdíl mezi velmi teplým vzduchem při zemi a studeným vzduchem ve vyšších vrstvách atmosféry podporuje výstup vzduchu – velký teplotní gradient. Teplý vzduch stoupá o to intenzivněji vzhůru a vytváří konvektivní bouřková oblaka,“ vysvětluje expert.
Opožděná reakce úřadů
Valencijská regionální vláda si vysloužila kritiku, že varování meteorologů podcenila a nevyhlásila včas nejvyšší stupeň nouze, který by znamenal i nasazení vojáků na pomoc.
Předseda valencijské vlády Carlos Mazón dokonce v úterý ve 13:14 na sociální síti X napsal, že „bouře se pohybuje směrem do pohoří Serranía de Cuenca, proto se očekává, že kolem 18:00 bude intenzita srážek slábnout na celém zbytku regionu Valencie“. Tento příspěvek ale posléze smazal, sdělila místní média.
Podle deníku El País španělská meteorologická služba Aemet vydala nejvyšší, tedy červené varování před vydatnými dešti ve Valencii v úterý ráno v 7:31. Valencijská vláda vyhlásila přitom přes den jen druhý nejvyšší nouzový stupeň v části regionu, který večer rozšířila na větší území.
Až v osm hodin večer regionální vláda poslala varování lidem prostřednictvím SMS zpráv a půl hodiny nato si teprve vyžádala pomoc od španělské armády. Mazón, který je z opoziční Lidové strany (PP), se podle deníku El País ve středu snažil svalit zodpovědnost stran varovných SMS na ústřední vládu.