Na trať mezi Prahou a Českou Třebovou mohou už jen vlaky s ETCS

3 minuty
Události: Zabezpečení ETCS na železnici
Zdroj: ČT24

Železniční trať mezi stanicemi Praha-Běchovice a Česká Třebová přešla do výhradního provozu se zabezpečením ETCS. Zabezpečovací systém je tak aktuálně asi na 620 kilometrech tratí v České republice. Kromě vyšší bezpečnosti dopravy má umožnit také budoucí zvýšení rychlosti vlaků. Systém se v minulosti potýkal s výpadky spojení mezi vlakovou a traťovou částí, důsledkem je pak zastavení vlaku. Vlaky s ETCS mívají i problémy při nízkých teplotách.

Zavádění výhradního režimu s ETCS bylo postupné. Nejprve se tak začalo jezdit od 1. ledna na trati mezi Českou Třebovou, Olomoucí a Přerovem. Od 8. ledna následovalo spojení Břeclav–Bohumín a od 15. ledna Česká Třebová – Břeclav. Nyní přibyla ještě trať do Prahy. Po všech čtyřech úsecích, jejichž délka dohromady přesahuje 620 kilometrů, projede měsíčně zhruba padesát tisíc vlaků.

Pod dohledem ETCS budou jezdit denně stovky vozidel, proškolit se muselo více než tisíc strojvedoucích. Se systémem umí pracovat také pět stovek dispečerů, nejen z obou centrálních dispečerských pracovišť v Praze a Přerově, ale i pohotovostních výpravčích, kteří budou řídit provoz přímo ve stanicích.

Už od loňského 1. srpna probíhal zkušební režim. V rámci něj jelo ve druhé polovině roku dohromady přes sto tisíc vlaků. Postupně se dařilo zvyšovat dostupnost systému. Výpadky spojení postihly v listopadu 1,3 procenta jízd.

Jedno procento chybných zastavení

Od zahájení výhradního provozu pod zabezpečovacím systémem ETCS do pondělí 20. ledna na tratích v Česku chybně zastavilo 135 vlaků z šestnácti tisíc, tedy necelé jedno procento.

Na nejvytíženější trati Praha-Běchovice – Česká Třebová, na které výhradní provoz s ETCS začal ve středu, Správa železnic (SŽ) podle její mluvčí Nely Eberl Friebové problémy nezaznamenala. „Celý systém z pohledu traťové části funguje velmi dobře, naše očekávání jsou naplněná,“ uvedla Eberl Friebová.

Potíže na trati nezaznamenal ani národní dopravce České dráhy. „My jsme na této trati pod dohledem ETCS jezdili už před zahájením výhradního provozu, nic se pro nás nezměnilo,“ řekl mluvčí drah Filip Medelský.

Výpadek spojení mezi traťovou a vlakovou částí ETCS má za následek chybné zastavení vlaku. „Na několik minut pro jistotu zastaví a následně většinou pokračuje normálně v jízdě. Nemá to tedy žádné zásadní důsledky pro provoz,“ vysvětlila Eberl Friebová.

Vlaky s ETCS mají také problémy při nízkých teplotách, kdy se rychloměr obalí sněhem a ledem a systém vlak zastaví. „K mírnému nárůstu počtu těchto zastavení skutečně došlo ve dnech a v lokalitách zasažených silným sněžením,“ přiblížila mluvčí. Dodala, že SŽ spolupracuje s dopravci na odstranění tohoto problému. Podle Medelského pro vlaky ČD tento jev nebyl problematický.

Zavádění ETCS bude pokračovat v dalších letech

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy bude zavádění ETCS pokračovat i v příštích letech. V roce 2026 přibyde trať z Prahy do Českých Budějovic, další rok z Prahy přes Plzeň do Chebu. Systémem budou vybavené také některé menší regionální tratě.

ETCS je jednotný evropský vlakový zabezpečovač. V případě ohrožení bezpečnosti převezme řízení a vlak zpomalí nebo zastaví, například v situaci, kdy strojvedoucí přehlédne červenou na návěstidle. ETCS v budoucnu umožní zvýšení kapacity tratí a na vybraných úsecích i jízdy vyšší rychlostí. Díky jednotnému systému nebude nutné na státních hranicích měnit lokomotivy, což umožní plynulejší mezinárodní dopravu.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že systémem do roku 2030 vybaví další čtyři tisíce kilometrů tratí, což si vyžádá investice zhruba 32 miliard korun. Výhradní provoz s ETCS tak má být zaveden na celé tuzemské síti TEN-T, což jsou páteřní železnice evropského významu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Renovuje se unikátní Baťův výtah ve zlínském mrakodrapu

Řemeslníci renovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu. Obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhém podlaží. Práce, které přijdou na necelé tři miliony korun, potrvají do konce června. Do té doby bude unikátní pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati pro návštěvníky uzavřena.
před 14 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 15 hhodinami

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
před 17 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 18 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 19 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 21 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 23 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
včera v 06:00
Načítání...