Hanácká kasárna v aukci získal developer Redstone

3 minuty
Události v regionech: Hanácká kasárna mají majitele
Zdroj: ČT24

Vítězem elektronické aukce na prodej Hanáckých kasáren v Olomouci se příhozem 89,1 milionu korun stala skupina Redstone, kterou spoluvlastní podnikatel Richard Morávek. Minimální kupní cena Hanáckých kasáren v devátém kole aukce byla 89 milionů. Do dražby se přihlásili dva zájemci, učiněn byl jeden příhoz. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ještě nabídne městu Olomouc, kraji a Univerzitě Palackého možnost dorovnat vítěznou částku a kasárna tak získat. Stát se je snažil prodat od září 2021.

„Potvrzujeme, že jsme účastníkem aukce budovy Hanáckých kasáren, který učinil nejvyšší příhoz. Jsme si vědomi významu budovy Hanáckých kasáren, její velikosti a strategické polohy v centru Olomouce. Zároveň považujeme za důležité, aby vlastníkem budovy byl olomoucký subjekt se znalostí místního prostředí a vztahem k městu,“ řekl mluvčí skupiny Petr Hlávka, podle kterého Redstone hodlá najít optimální využití čtyřkřídlé budovy a spolupracovat chce s předními architekty. „Zároveň jsme otevřeni jednání například s městem, krajem a univerzitou o možné spolupráci na tomto záměru,“ dodal.

Skupina Redstone svoje developerské aktivity soustředí hlavně na Olomouc, Prahu a Pardubice. V Olomouci stojí za projekty nákupního centra Galerie Šantovka a stejnojmenné městské čtvrti, skladovacího areálu East Park či sanatoria zaměřeného na dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Na pozemcích po bývalých vojenských skladech plánuje Redstone postavit novou městskou čtvrť a multifunkční halu.

Univerzita a úřady vyčkávají

Deváté kolo elektronické aukce mohlo být ve středu zahájeno díky tomu, že stejně jako v předchozích pokusech nejméně jeden zájemce složil patnáctimilionovou kauci. Aby dražba byla úspěšná a přinesla vítěze, musel v ní padnout alespoň jeden příhoz nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 89 milionů. Další příhozy musely částku zvýšit aspoň o sto tisíc.

O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s radnicí regionální metropole a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto na začátku letošního roku zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí objektu.

Majetkový úřad se rozhodl v aukci areálu Hanáckých kasáren pokračovat poté, co v jeho prostorách skončil provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a kraj nemovitost odmítl bezúplatně převzít.

Tesařová řekla, že ÚZSVM po společných jednáních vyhověl žádosti olomoucké radnice, Olomouckého kraje a Univerzity Palackého o takzvané dorovnání nejvyšší nabídky vzešlé z aukce. „Proto nyní ÚZSVM osloví město, kraj i univerzitu k dorovnání nejvyšší nabídky z výběrového řízení, která činí 89,1 milionu korun. V případě, že tak nikdo z nich do 30 dnů od doručení výzvy neučiní, uzavře ÚZSVM smlouvu s vítězem elektronické aukce,“ uvedla.

Mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant řekl, že vedení univerzity sleduje aktuální vývoj a čeká na sdělení ÚZSVM. „Poté situaci vyhodnotíme,“ uvedl. Krajský úřad zatím podle mluvčí Aleny Minxové neobdržel od ÚZSVM oficiální informaci. „Až ji budeme mít, tak se vyjádříme,“ řekla. Komentář radnice v Olomouci ČTK zjišťuje.

Z 262 milionů na necelých devadesát

Památkově chráněný objekt, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. Kabinet v roce 2020 schválil jeho prodej. Minimální cena areálu postupně klesá. Loni byla snížena z 262 na 249 milionů korun, letos v dubnu na 248 milionů, v květnu na 199 milionů, v červnu na 149 milionů a v červenci na 111 milionů korun.

Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Budova má kancelářskou plochu přes dva tisíce metrů čtverečních. Uvažovalo se o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, z plánu ale nakonec sešlo. O budovu Hanáckých kasáren projevil Olomoucký kraj zájem už před deseti lety, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny či právě kanceláře. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.

Oprava památkově chráněné budovy bude nákladná. Podle odhadu z roku 2020 by stála zhruba 815 milionů, ceny stavebních prací a materiálů ale od té doby výrazně vzrostly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 2 hhodinami

Praktického lékaře nemá pět procent populace, uvádí resort zdravotnictví

Lidí neregistrovaných u praktického lékaře bylo loni v Česku podle dat ministerstva zdravotnictví asi pět procent, část z nich přesto čerpala jejich péči. Dospělých mezi nimi bylo 449 tisíc, dětí 34 tisíc. Sdružení praktických lékařů, kterých je asi pět tisíc pro dospělé a dva tisíce pro děti, v březnu uvedlo čísla ještě vyšší, praktického lékaře podle něj nemá milion lidí, část ho sehnat nemůže, část mít nechce.
před 4 hhodinami

Exhejtman Šulc dostal čtyři roky za zneužití pravomoci, píší SZ

Ústecký krajský soud poslal bývalého hejtmana a exposlance ODS Jiřího Šulce na čtyři roky do vězení za zneužití pravomoci, uložil mu také peněžitý trest a zákaz činnosti, píší Seznam Zprávy s odkazem na informace soudu. Verdikt, který je součástí dotační kauzy ROP Severozápad, není pravomocný. Šulcův advokát Daniel Volák serveru sdělil, že se exposlanec odvolá.
14:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
před 5 hhodinami

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR za 387 milionů korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodal bývalé sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve Siwiecově ulici na pražském Žižkově za 387 milionů korun. Prodejní cena v aukci přesáhla vyvolávací cenu o více než 300 milionů. ÚZSVM původně nabízel torzo budovy a dva pozemky za 79,12 milionu. Prodej je třetí nejúspěšnější za dobu fungování majetkového úřadu.
13:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hasiči dál likvidují požářiště u muničního skladu na Litoměřicku

Hasiči na Litoměřicku druhý den pokračují v likvidaci požáru lesa u muničního skladu mezi obcemi Hrdly a Travčice. Na místě už nehoří. Vyprošťovací tank zpřístupnil cesty pro průjezd odolných cisteren a hasiči vjeli na místo už i s těmi klasickými. Šíření požáru se podařilo zastavit už ve středu večer.
10:20Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Palác ilustrace v Českém Krumlově má být encyklopedií dětské knihy

Na konci června se otevřel v Českém Krumlově Palác ilustrace. Galerie přibližuje dětskou knižní ilustraci na ploše více než sedmi set metrů čtverečních v tamní zámecké Mincovně.
před 7 hhodinami

O praturech v Milovicích vznikly pohádky

Už desátým rokem se v části někdejšího vojenského prostoru v Milovicích pasou zpětně šlechtění pratuři. Vyhynulé zvíře, které se vědci snaží znovu oživit, teď dětem představuje kniha pohádek.
před 8 hhodinami
Načítání...