Vítězem elektronické aukce na prodej Hanáckých kasáren v Olomouci se příhozem 89,1 milionu korun stala skupina Redstone, kterou spoluvlastní podnikatel Richard Morávek. Minimální kupní cena Hanáckých kasáren v devátém kole aukce byla 89 milionů. Do dražby se přihlásili dva zájemci, učiněn byl jeden příhoz. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ještě nabídne městu Olomouc, kraji a Univerzitě Palackého možnost dorovnat vítěznou částku a kasárna tak získat. Stát se je snažil prodat od září 2021.
Hanácká kasárna v aukci získal developer Redstone
„Potvrzujeme, že jsme účastníkem aukce budovy Hanáckých kasáren, který učinil nejvyšší příhoz. Jsme si vědomi významu budovy Hanáckých kasáren, její velikosti a strategické polohy v centru Olomouce. Zároveň považujeme za důležité, aby vlastníkem budovy byl olomoucký subjekt se znalostí místního prostředí a vztahem k městu,“ řekl mluvčí skupiny Petr Hlávka, podle kterého Redstone hodlá najít optimální využití čtyřkřídlé budovy a spolupracovat chce s předními architekty. „Zároveň jsme otevřeni jednání například s městem, krajem a univerzitou o možné spolupráci na tomto záměru,“ dodal.
Skupina Redstone svoje developerské aktivity soustředí hlavně na Olomouc, Prahu a Pardubice. V Olomouci stojí za projekty nákupního centra Galerie Šantovka a stejnojmenné městské čtvrti, skladovacího areálu East Park či sanatoria zaměřeného na dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Na pozemcích po bývalých vojenských skladech plánuje Redstone postavit novou městskou čtvrť a multifunkční halu.
Univerzita a úřady vyčkávají
Deváté kolo elektronické aukce mohlo být ve středu zahájeno díky tomu, že stejně jako v předchozích pokusech nejméně jeden zájemce složil patnáctimilionovou kauci. Aby dražba byla úspěšná a přinesla vítěze, musel v ní padnout alespoň jeden příhoz nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 89 milionů. Další příhozy musely částku zvýšit aspoň o sto tisíc.
O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s radnicí regionální metropole a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto na začátku letošního roku zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí objektu.
Majetkový úřad se rozhodl v aukci areálu Hanáckých kasáren pokračovat poté, co v jeho prostorách skončil provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině a kraj nemovitost odmítl bezúplatně převzít.
Tesařová řekla, že ÚZSVM po společných jednáních vyhověl žádosti olomoucké radnice, Olomouckého kraje a Univerzity Palackého o takzvané dorovnání nejvyšší nabídky vzešlé z aukce. „Proto nyní ÚZSVM osloví město, kraj i univerzitu k dorovnání nejvyšší nabídky z výběrového řízení, která činí 89,1 milionu korun. V případě, že tak nikdo z nich do 30 dnů od doručení výzvy neučiní, uzavře ÚZSVM smlouvu s vítězem elektronické aukce,“ uvedla.
Mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant řekl, že vedení univerzity sleduje aktuální vývoj a čeká na sdělení ÚZSVM. „Poté situaci vyhodnotíme,“ uvedl. Krajský úřad zatím podle mluvčí Aleny Minxové neobdržel od ÚZSVM oficiální informaci. „Až ji budeme mít, tak se vyjádříme,“ řekla. Komentář radnice v Olomouci ČTK zjišťuje.
Z 262 milionů na necelých devadesát
Památkově chráněný objekt, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. Kabinet v roce 2020 schválil jeho prodej. Minimální cena areálu postupně klesá. Loni byla snížena z 262 na 249 milionů korun, letos v dubnu na 248 milionů, v květnu na 199 milionů, v červnu na 149 milionů a v červenci na 111 milionů korun.
Hanácká kasárna využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdná. Budova má kancelářskou plochu přes dva tisíce metrů čtverečních. Uvažovalo se o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, z plánu ale nakonec sešlo. O budovu Hanáckých kasáren projevil Olomoucký kraj zájem už před deseti lety, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny či právě kanceláře. Hejtmanství od záměru nakonec upustilo.
Oprava památkově chráněné budovy bude nákladná. Podle odhadu z roku 2020 by stála zhruba 815 milionů, ceny stavebních prací a materiálů ale od té doby výrazně vzrostly.