Motorpal jede dál. Firma má peníze na další výrobu

Jihlavský Motorpal získal peníze na zajištění další výroby. Firma, která vyrábí vstřikovací systémy do dieselových motorů, zaměstnává 1320 lidí. V úpadku je od 9. února, insolvenční návrh na sebe podala sama kvůli dluhům převyšujícím 800 milionů korun.

Jihlavská firma Motorpal, která je od minulého týdne v úpadku, získala peníze na zajištění další výroby. Ve svých čtyřech závodech na výrobu vstřikovacích systémů pro dieselové motory a přesných dílů pro automobilový průmysl zaměstnává 1320 lidí. Podle mediálního zástupce společnosti Karla Samce firma vyplatila lednové mzdy v řádném termínu a v plné výši.

Včasné vyplacení mezd za leden potvrdili i zástupci odborů. Provozní úvěr podniku poskytla společnost Moto Capital, za níž stojí menšinový akcionář Motorpalu. „Na základě řady jednání a po schválení prozatímním věřitelským výborem získáme od Moto Capital provozní úvěr ve výši 45 milionů korun,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Motorpalu Radim Valas.

Dluhy převyšují 800 milionů

Motorpal je v úpadku rozhodnutím Krajského soudu v Brně od 9. února. Insolvenční návrh na sebe podala v lednu sama firma kvůli dluhům převyšujícím 800 milionů korun. Další financování výroby podle podniku zkomplikovalo to, že soud při vyhlášení úpadku zároveň nevyhověl jeho návrhu na reorganizaci. Právní zástupci Motorpalu sice hned požádali soud o změnu jeho rozhodnutí, které považují za nesprávné, verdikt v této věci ale ještě nepadl.

Za Moto Capital stojí podle dřívějších informací podnikatel Gregorz Hóta. Tento investor by měl podle připraveného reorganizačního plánu Motorpalu poskytnout další prostředky na vypořádání věřitelů. Podle plánu podnik v této době počítal s šedesáti miliony korun, pomůže mu ale i nižší částka. „I tak nám to umožní dále vyrábět, hradit mzdy a stabilizovat firmu,“ uvedl Valas.

Valas: Hlavní je pro nás reorganizace

Pro Motorpal je však podle něj stále důležité i to, aby mu soud umožnil reorganizaci. „Povolení reorganizace a realizace předloženého reorganizačního plánu, který podporuje více než devadesát procent všech věřitelů, je stále naše jasná priorita,“ řekl Valas. Stejný zájem mají také podnikové odbory.

Soud v usnesení o úpadku Motorpalu zdůvodnil nepřijetí návrhu na reorganizaci tím, že hlasovací lístky věřitelů souhlasících s reorganizačním plánem neobsahovaly datum podání přihlášky jejich pohledávky do insolvenčního řízení. Podle Samce však věřitelé toto datum nemohli vyplnit, protože o reorganizačním plánu hlasovali před zahájením insolvenčního řízení, tedy v situaci, kdy přihlašování pohledávek ještě není možné.