Podnikatelská fakulta v Karviné zruší 6 kateder a bude propouštět

Karviná - Vysoké školy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji zavádějí úsporná opatření. Ruší katedry, studijní obory, propouštějí učitele a plánují, že omezí počet studentů. Je to důsledek toho, že dostávají podstatně nižší dotace z ministerstva školství. Do problémů se dostávají hlavně ekonomické fakulty, kterým dává stát nejméně peněz. Argumentuje tím, že chce zvýšit kvalitu výuky těchto oborů.

Zásadní propad zažívá Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Karviné. Letos dostala o sedm milionů korun méně, než loni. Ze současných jedenácti kateder zachová jen pět, propustí až dvacet pedagogů, v budoucnu omezí počet oborů a ze současných čtyř budov si ponechá pouze dvě.

„Ekonomická situace nás donutila k takto razantní restrukturalizaci,“ potvrdil děkan Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné Pavel Tuleja.

Slavnostní inaugurace nového děkana OPF Karviná doc. Tuleji
Zdroj: ČT24/Slezská univerzita v Opavě

Těžké časy pro ekonomické fakulty nastávají i Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava. „Pro ekonomickou fakultu je nepříznivé to, že musí pracovat s koeficientem ekonomické náročnosti jedna. To, co dostáváme na studenta, se násobí pouze jedničkou,“ vysvětloval rektor Ivo Vondrák.

Tato politika ministerstva školství znamená, že ekonomická fakulta dostane na jednoho studenta ročně dvacet šest tisíc korun. U jiných oborů je částka vyšší. Vedení univerzity chce proto přesunout některé ekonomické obory pod správu technických fakult.

Reorganizaci kateder chystá i právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. „Podrobnosti ale zatím nechce vedení zveřejnit,“ řekla redaktorka České televize Eva Knajblová.

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
Zdroj: Josef Horázný/ČTK

Akademici mají informace, že další úsporná opatření dopadnou na univerzity i v příštím roce. „Máme informace z konference lektorů, ze kterých vyplývá, že příští rok dostanou vysoké školy celkem o dvě miliardy méně,“ řekl děkan karvinské fakulty Pavel Tuleja.

Vysoké školy trpí i tím, že neustále snižuje demografická křivka. Mladých lidí je málo, takže prakticky každý, kdo má zájem, je ke studiu přijat. Ve studiu ale vytrvá jen malá část z nich. Tento odpad pociťují univerzity také finančně.

Podle rektorů by pomohlo, kdyby stát dával na jednoho studenta více peněz. Univerzity by si mohly vybírat jen kvalitní a nadějné mladé lidi. O rozpočtu na další rok a přerozdělování peněz ministerstvo školství teprve jedná.

Reportáž Pavly Daňkové (zdroj: ČT24)