Žáci ani rodiče nemohou zažalovat školu kvůli distanční výuce a povinnosti nosit roušku. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Žalobu proti základní škole podali v Českém Těšíně v zastoupení rodičů někteří žáci. Podle advokátů bude verdikt směrodatný i pro rozhodování v dalších podobných případech.
Kvůli povinným rouškám nebo testování nelze žalovat školu, rozhodl Nejvyšší správní soud
Žalobu podali někteří žáci základní školy v Českém Těšíně v zastoupení svých rodičů. Déle trvající nošení roušky podle nich stěžuje dýchání a může způsobit i hypoventilaci, snížení saturace kyslíkem a zvýšení tepové frekvence.
Případ řešil Krajský soud v Ostravě. Nakonec skončil u Nejvyššího správního soudu, který rozhodl ve prospěch školy. Kvůli dodržování vládních nařízení nemůže být zažalována. „Chtěli naplnění svých požadavků a představ po školách, které nejsou kompetentní dělat nějaké výjimky nebo změny,“ řekl ředitel školy Michal Nešporek.
„Rozhodnutí správního senátu nejvyššího správního soudu znamená to, že už soudy ví, jak se v obdobných případech mají řídit. Rozhodnutí je směrodatné pro všechny ostatní soudy. Očekáváme, že v případě podobných kauz budou rozhodovat podle tohoto rozhodnutí,“ okometovala advokátka zastupující těšínskou školu Alice Frýbová.
Žáci, kteří školu zažalovali, už do jejích školních lavic v novém školním roce nezasednou, rodiče je přehlásili do jiné vzdělávací instituce. „Přestoupily do škol, které jsou buďto v regionu nebo i mimo region. Zřejmě očekávají, že budou možná jiné školy, které jim umožní naplnit jejich představy a požadavky,“ uvedl Nešporek.
Rodiče stojící za žalobami se pro Českou televizi vyjádřit odmítli. Proti nošení roušek a později i proti testování sepsali petici. Podepsaly ji přibližně tři stovky dalších lidí. „V regionu jsme neměli případy, kdy by byly školy zažalovány. Jsem v úzkém kontaktu s řediteli v rámci města Český Těšín a žádný z ředitelů tohle neřešil,“ řekl Nešporek.
Proti rozhodnutí NSS není možné odvolání
Rozsudek Nejvyššího správního soudu je podle advokátů důležitý i proto, že sjednocuje doposud nejednotné rozhodování v podobných případech. V republice jich jsou desítky. Odvolat se proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu možné není.
„Klasické opravné prostředky sice možné nejsou, ale žáci mohou podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu, který posoudí, jestli soudy zasáhly do jejich základních práv. Tedy práva na vzdělání nebo práva na ochranu zdraví,“ popsala Frýbová.
S novým školním rokem očekávají advokátní kanceláře další vlnu žalob proti povinnostem testování a nošení roušek. Nejčastěji zatím směřovaly proti školám a ministerstvu zdravotnictví.