Hranice Československa překreslil francouzský generál. Před sto lety k němu připojil Hlučínsko

9 minut
Hlučínsko se před stoletím stalo součástí Československa
Zdroj: ČT24

4. února 1920 se Československo rozšířilo o území Hlučínska. Dnes sice oblast hraničí s Polskem, v historii spíš ale stálo na pomezí mezi Českem a Německem. Desítky tisíc lidí s českými kořeny se připojily k nově vzniklému slovanskému státu, mnozí z nich ale raději vzpomínali na doby, kdy patřili k pruskému království.

O téměř 320 kilometrů čtverečních Hlučínska se před sto lety rozrostlo Československo. Jen dva roky starému státu tak přibylo 46 tisíc obyvatel, kteří od dob Marie Terezie patřili k Prusku. I když si sami říkali Moravci a mluvili českým dialektem, ke změně se stavěli spíše chladně. Součástí sousedního státu byli 178 let a za tu dobu si navykli na pruskou mentalitu.

Po první světové válce ale staré monarchie zanikly a Evropu nově rozdělily hranice národních států. Kudy budou vést, bylo předmětem poválečného vyjednávání. O Hlučínsko přitom neusilovalo jen Československo a Německo, ale i Polsko. Šlo totiž o průmyslově rozvinutou oblast s nerostným bohatstvím.

„Situaci nakonec rozřešil francouzský generál Le Rond, který byl předsedou rozhraničovací komise. Ten to skutečně udělal vojensky. Sedl si za stůl, vzal si pravítko, tužku a mapu a udělal čáru, kterou spojil města Ketř a Bohumín,“ popsal ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.

Proměny území Československa
Zdroj: ČT24/Česká televize

Území na jih od takto vytyčené hranice pak připadlo Československu. „Hlučínsko je v podstatě oblast, která vznikla uměle, nahodile a bez práva na sebeurčení,“ vysvětlil Chrástecký. Část obyvatel se spíše než Čechy cítila být Němci. Asi čtyři a půl tisíce lidí, hlavně úředníků a učitelů, se proto do jednoho roku z Hlučínska vystěhovalo za hranice.

„Hned v roce 1920 vzniklo v Hlučíně gymnázium, kde se od počátku snažili vybudovat českou inteligenci. To, co ale zanechalo pachuť, byla otázka zemědělské reformy, protože došlo k rozparcelování velkostatkářské zemědělské půdy, která byla rozdělena mezi bývalé legionáře nebo mezi národně spolehlivé obyvatelstvo,“ řekl Chrástecký.

Mnichov přinesl velká očekávání

Vzpomínky na staré pruské pořádky a neúplné sžití s novým československým státem vedly k tomu, že obyvatelé Hlučínska hleděli v roce 1938 k Německu s nadějí na lepší časy. Po mnichovské dohodě se obnovil takzvaný Altreich, tedy stará jednotná německá říše. Československo přišlo o pohraniční oblasti včetně Hlučínska.

Nostalgii ale záhy překonala realita doby. A zvláště poté, co Wehrmacht začal rozesílat povolávací rozkazy. Do německé armády narukovalo na 13 tisíc mužů, z války se jich nevrátily tři tisíce a dalších pět tisíc si neslo doživotní následky.

Po válce začali zejména komunisté a národní socialisté tlačit na vystěhování německého obyvatelstva. Hlučínsku se ale jako jediné pohraniční oblasti podařilo výraznému odsunu vyhnout.

„K odsunu došlo asi v pěti procentech, což je zhruba asi dva až tři tisíce obyvatel. Velkou roli přitom sehrála otázka blízké průmyslové Ostravy a také argumentace typu – proč bychom měli odsunovat obyvatelstvo, které jsme v roce 1920 vítali jako obyvatelstvo české?“ přiblížil Chrástecký.

Vazby na Německo přetrvávají na Hlučínsku i dnes. „Zejména po roce 1948 a 1968 tady došlo k výrazné emigraci a to se projevuje na německém cítění mnohých obyvatel celého regionu,“ uvedl starosta Hlučína Pavel Paschek (nez.).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard. Pokryje likvidaci dolu i odstupné

Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Podle premiéra bude přechod na nové období bezproblémový. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
včera v 16:50

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Žena připravila přes sto lidí téměř o 17 milionů, dopadli ji na Tenerife

Olomoučtí kriminalisté dopadli osmadvacetiletou ženu z Ostravska, která podle vyšetřování připravila 110 právnických a fyzických osob v kyberprostoru o 16,5 milionu korun. Dalších 8,5 milionu se pokusila vylákat. Případem se kriminalisté zabývali od roku 2022, v červnu 2023 ženu obvinili poprvé. Po rozšíření trestního stíhání loni v dubnu uprchla do zahraničí, dopadena byla letos v únoru na španělském ostrově Tenerife. Kriminalisté ji obvinili ze tří trestných činů, hrozí jí až dvanáct let vězení.
27. 3. 2025

Případů žloutenky typu A meziročně přibylo. Na vině jsou lokální ohniska

Od začátku letošního roku se nakazilo žloutenkou typu A už 307 lidí. V předchozím roce jich za první tři měsíce bylo pouze 24, o rok dříve to byli od ledna do konce března pouze čtyři lidé. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a krajských hygienických stanic (KHS). Za nárůstem podle nich stojí lokální ohniska nákazy. Ta největší evidují hygienici ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Podle SZÚ je za vzestupem i snížená odolnost v populaci.
26. 3. 2025

Osoblaha se osvobození dočkala brzy, prošla ale peklem

Zatímco většina obcí dnešního Česka se osvobození od německé okupace dočkala až na přelomu dubna a května, obyvatelé Osoblažska už v březnu. Osvobození Rudou armádou zahrnovalo ničivé bombardování, které Osoblahu téměř srovnalo se zemí. Sovětští vojáci drancovali a znásilňovali.
22. 3. 2025

Za povodní vykrádal garáže. Soud muže potrestal dvěma a půl lety vězení

Muže, který během zářijových povodní vykrádal v Bohumíně garáže rodinných domů, soud za odcizení několika kol a za zásah do domovní svobody pravomocně potrestal dvěma a půl lety vězení. ČT to řekl mluvčí Okresního soudu v Karviné Jan Martikán. Šestačtyřicetiletý obžalovaný svým jednáním způsobil škodu téměř 80 tisíc korun. Jedná se o jeden z celkem devíti případů rabování, které policisté v Moravskoslezském kraji při zářijových povodních řešili.
21. 3. 2025

Arcibiskupský zámeček v Hukvaldech se promění na expozici o přírodě

Bývalý arcibiskupský zámeček v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, který byl čtyřicet let prázdný, dostane nové využití. Objekt v historickém centru obce se promění na Expo Hubert a po rekonstrukci bude návštěvníkům představovat zajímavosti ze světa přírody. Modernizace bude stát sto milionů korun bez DPH a část nákladů pokryjí evropské dotace.
21. 3. 2025
Načítání...