Moderní pokoje i studovny. Olomoucká univerzita za 60 milionů opravila vysokoškolské koleje

Vyšší komfort nabízí olomouckým vysokoškolákům rozsáhlá rekonstrukce prostor vysokoškolských kolejí na třídě 17. listopadu. Stavební práce a modernizace interiérů stály přes 62 milionů korun. Na kolejích je pro studenty zhruba pět set míst, uvedli v pátek zástupci Univerzity Palackého. Kolej 17. listopadu patří do areálu univerzitního kampusu Envelopa.

Zrekonstruovaná kolej nabízí dvoulůžkové a třílůžkové pokoje se společnou kuchyní a sociálním zařízením na patře. V prvním nadzemním podlaží je kolej spojovací chodbou propojena s menzou 17. listopadu a dalším objektem vysokoškolských kolejí Univerzity Palackého.

„Rekonstrukční práce v sobě nesou jak vnitřní opravy, tak stavební úpravy objektu kolejí,“ uvedl ředitel kolejí Libor Kolář. Ubytovací zařízení je podle něj také vymalované, nová je podlahová krytina.

Zásadní úpravu prodělaly také interiéry společných prostor, tedy studovna, společenská místnost a kuchyňky, které studentům poskytují vyšší míru komfortu. Během rekonstrukce se zvýšila i požární bezpečnost objektu. „V rámci rekonstrukce jsme řešili i přístavbu evakuačního výtahu. Má sedm stanic, venkovní vznikla ze stávajícího upraveného terénu, například pro potřebu přístupu imobilních studentů,“ doplnil ředitel kolejí.

Byty pro zahraniční lektory

Zrekonstruované koleje nabízejí i čtyři nové apartmány, které jsou nyní připraveny k ubytování zahraničních lektorů univerzity, vznikly v prostorách dosud nevyužité půdy sedmého nadzemního podlaží koleje.

Celková kapacita olomouckých vysokoškolských kolejí je asi 4800 lůžek, kapacity byly před zahájením akademického roku naplněny. Provozního řádu se už druhým rokem dotýká pandemie covidu –⁠ loni studenti koleje opustili po vládním nařízení v polovině října. Letos jsou koleje otevřené, studenti však musejí předkládat doklady o bezinfekčnosti.