Ministerstvo zruší problémový dětský domov v Chrastavě

3 minuty
Události v regionech: Uzavření dětského domova v Chrastavě
Zdroj: ČT24

Ministerstvo školství rozhodlo o zrušení dětského domova v Chrastavě na Liberecku, kde policie v minulosti řešila případy napadení nebo zneužívání. Uzavře se na konci prosince. Město by chtělo budovu proměnit v domov pro seniory. Zájem ale projevila také armáda.

V Chrastavě byl v minulosti výchovný ústav, kam na základě soudního rozhodnutí umisťovali děti od dvanácti do osmnácti let, které užívaly drogy nebo páchaly trestnou činnost včetně násilné. V roce 1998 se stal místem tragického střetu mladíka s vychovatelkami. Šestnáctiletý chlapec tehdy zavraždil v noci kusem dřeva vychovatelku a další těžce zranil. V minulosti tam policie řešila také případ zneužívání jednoho z chovanců třináctiletým chlapcem, časté byly útěky dětí.

Od 1. září 2016 slouží budova jen jako dětský domov, kam se umisťují chlapci do šestnácti let s nejrůznějšími problémy, aktuální kapacita je čtyřiadvacet dětí. V současné době jich v budově žije jen deset. „Za záškoláctví, zneužívání návykových látek,“ řekl ředitel Dětského domova se školou Chrastava Tomáš Kieweg. S uzavřením zařízení se chlapci vrátí do rodin nebo se přesunou do jiných ústavů, o práci přijde pětadvacet zaměstnanců.

Bývalý ředitel Zdeněk Pelda považuje rušení domova za špatný krok. „Já si myslím, že ve společnosti je hodně dětí, které by ústavní nebo dokonce i ochrannou výchovu měly mít a nemají, protože nejsou kapacity,“ poznamenal.

Policie už uzavřela vyšetřování incidentu z konce února, kdy trojice tamních chovanců svázala učitelku. Jeden skončil ve vazbě. „My jsme předložili spisový materiál státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby,“ řekl mluvčí PČR Liberec Vojtěch Robovský. Mladistvému za nebezpečné vyhrožování a vydírání hrozí až čtyřletý trest.

Město chce v budově domov důchodců, zájem o ni má i armáda

„Po událostech z roku 2016, kdy ministryně Kateřina Valachová (tehdy ČSSD) zrušila část ústavu, ztratila jeho další existence v Chrastavě smysl a opodstatnění. Od té doby jsme opakovaně usilovali o zrušení zbytků ústavu a převedení budovy do vlastnictví města, které by nám umožnilo obnovit účel budovy, kvůli kterému byla v roce 1912 postavena. Domov důchodců nám v Chrastavě citelně chybí,“ uvedl starosta města a senátor Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Dodal ale, že podmínkou by musel být bezúplatný převod. „Protože i tak by nás ty rekonstrukce stály nemalé peníze,“ vysvětlil Canov.

Plány města jsou teď ale podle starosty ohroženy, o budovu projevilo zájem ministerstvo obrany. „Vznikl by tu prapor územní obrany, který bude primárně obsazen příslušníky aktivních záloh. Ministerstva obecně mají při získávání podobného majetku přednost před městy a obcemi. Budova by přešla z jednoho resortu na druhý. Pokud tedy bude ministerstvo obrany trvat na svém plánu, tak zde budeme mít místo domova důchodců vojenskou jednotku,“ řekl starosta, který chce s armádou o budově ještě jednat.

„My se do toho objektu tento týden poprvé přijdeme podívat, zjistíme, jaký je stav a jestli vůbec ten objekt bude vhodný,“ sdělil ředitel Krajského vojenského velitelství Liberec Tomáš Gubáš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 11 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 14 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 14 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 16 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
před 19 hhodinami

O víkendu se oteplí, místy může pršet

O nadcházejícím druhém adventním víkendu se v Česku oteplí, v neděli se nejvyšší teploty přiblíží k deseti stupňům Celsia, na začátku příštího týdne bude i kolem třinácti stupňů. I v noci má mrznout jen výjimečně, při jasné obloze a bezvětří. O víkendu zůstane obloha většinou zatažená, ráno se objeví mlhy, místy bude pršet, v pátek může v Čechách ve vyšších polohách ještě sněžit. Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Na jihu Čech někdo tráví psy, policie hledá svědky

Neznámý pachatel tráví psy v okolí největšího českobudějovického sídliště. Během jediného dne se tam při venčení otrávila hned dvě zvířata, přičemž jedno nepřežilo. Další chovatelka teď ve stejné lokalitě našla návnadu s jedem. Místní veterináři i policisté se s problémem setkávají v posledním roce opakovaně. Strážci zákona prosí o pomoc případné svědky. „Během dvaceti minut mi přivezli majitelé dva psy s naprosto stejnými příznaky. Občas vyndáváme hřebíky a jehly ze špekáčků,“ řekl k situaci veterinář Ladislav Lapáček s tím, že útoky na psy neřeší poprvé.
před 21 hhodinami

Hasiči a policisté evakuovali školu v Uherském Brodě kvůli riziku výbuchu

Hasiči a policisté ve středu evakuovali přibližně 450 lidí ze Základní školy Mariánské náměstí v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Důvodem byla přítomnost isopropylalkoholu v jednom z kabinetů a potenciální riziko jeho výbuchu. Mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková na sociální síti uvedla, že obyvatelům v okolí nehrozí bezprostřední nebezpečí. Zásah skončil během odpoledne.
3. 12. 2025Aktualizováno3. 12. 2025
Načítání...