Část záchranářů ze Středočeského kraje si stěžuje na nedostatek ochranných pomůcek a na to, že fungují jen díky lidem, kteří jim je darují. Vedení záchranné služby to odmítlo, tvrdí, že je všeho dost. Hejtmanka na dopis, který jí nespokojení záchranáři poslali, nereagovala. ČT řekla, že vychází z toho, co jí řekl ředitel záchranky.
Máme málo pomůcek, stěžují si středočeští záchranáři hejtmance. Podle ředitele lžou, všeho je dost
Nedostatek ochranných prostředků je v těchto dnech v Česku všudypřítomným a často opakovaným problémem. Na málo roušek či ochranných obleků si stěžují i příslušníci Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.
„Od víkendu do středy jsme měli hodně omezené možnosti – tři obleky, jeden respirátor, pár osobních roušek. To je málo,“ uvedla zdravotní sestra ze zdibské základny Veronika Brožová poté, co na stanici záchranné služby přinesla krabici s ochrannými rouškami věnovanými soukromými dárci.
Na počátku týdne se obrátila v otevřeném dopisu i na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Ta nereagovala, přišla však odpověď od ředitele středočeské záchranky Jiřího Knora. Ten svým podřízeným sdělil, že mají ochranných prostředků dostatek.
„Otevřený dopis paní hejtmance nepovažuji za férový, navíc je jednoznačně nepravdivý. Všechny naše vozy jsou a budou vybaveny kompletními ochrannými prostředky a pomůckami proti vysoce nebezpečným nákazám,“ napsal Knor v reakci na otevřený dopis.
Autorka dopisu odmítla, že by byly její argumenty nepravdivé. „Já si stojím za tím, že nelžu,“ podotkla.
Hejtmanka ale stojí za svým ředitelem. „Měli jsme informace, že zásoby jsou v pořádku, že s nimi vyjdou. O tom, jak se rozdělují uvnitř, rozhoduje statutární orgán záchranky neboli ředitel,“ uvedla.
Zatímco ve středočeské záchrance se kvůli rouškám a dalším ochranným prvkům rozhořel spor, v pražské vinohradské nemocnici se na tom, že jich je málo, všichni shodnou. I v nemocnici proto začali roušky šít.
Využívají nanomateriál s aktivní vrstvou, aby se zvýšila šance na zachycení drobných částeček. Denně ve fakultní nemocnici vyrobí asi dva tisíce kusů, což pokryje většinu denní potřeby.