Liberec koupil od soukromého vlastníka zámek v centru města

Liberec bude poprvé za více než čtyři sta let vlastníkem zámku z konce šestnáctého století, který stojí v centru města. Získá ho za 81 milionů korun. Primátor města Jaroslav Zámečník (SLK) podepsal se zástupcem soukromého vlastníka kupní smlouvu. Do majetku města přejde zámek do měsíce, po zaplacení první splátky ve výši čtyřiceti milionů korun.

„Pro nás, pro město, si myslím, že to je unikátní moment, protože tento zámek nikdy městu nepatřil, byť už čtyři sta let tady stojí. A teď měníme historii,“ řekl primátor. V zámku chce mít Liberec v budoucnu úředníky, základní uměleckou školu, prohlídkovou trasu pro turisty i zázemí festivalu Anifilm.

Předseda správní rady MEI (Middle Europe Investments) Peter Winkelman řekl, že jednání s městem trvala zhruba dva až tři roky a že zájemců bylo víc. „Už teď vidím, že město má pro zámek spoustu zajímavých věcí i jaké úsilí do toho vkládá,“ poznamenal. Dodal, že peníze získané prodejem zámku chce vynaložit na jiný projekt v Liberci, což je výstavba nové čtvrti v areálu bývalé továrny Textilana. V první fázi by chtěl postavit přes dvě stovky bytů.

Za památkově chráněnou stavbu s pozemky a parkem dostane MEI od radnice ve třech splátkách osmdesát milionů a další milion je za jeho vybavení čítající na osm tisíc položek. „Z toho je kolem čtyř set lustrů. Na některých vidíte, že šlo o reklamní vzorky Skloexportu, jsou ještě označené visačkou,“ řekl náměstek primátora Adam Lenert (ANO). Kupní cenu za zámek uhradí Liberec ve třech ročních splátkách: letos čtyřicet milionů, příští rok třicet milionů a zbývajících jedenáct milionů doplatí v roce 2026. Podle znaleckého posudku z loňského roku má areál na ploše 1,2 hektaru hodnotu 97 milionů korun.

Jeden z prvních kamenných domů

Zámek stojí v centru města jen pár set metrů od radnice. V letech 1583 až 1587 ho nechali postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu jako jeden z prvních kamenných domů v Liberci. V minulosti podstoupil zámek mnoho přestaveb a původního v něm mnoho nezůstalo. Nejcennější je kaple, kterou dala v letech 1604 až 1606 k zámku přistavět Kateřina z Redernu.

Zámek sloužil jako šlechtické sídlo do první poloviny devatenáctého století, poté v něm byl soud, ubytovna, ředitelství Státních lesů a statků, vysoká škola a v době své největší slávy tam měl Skloexport jednu z nejrozsáhlejších expozic skla na světě. Nyní je zámek po většinu roku prázdný, jedinou veřejnou akcí v posledních letech tam je týdenní mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm.

Prohlídková trasa, koncerty i kanceláře

Stav rozlehlé budovy s dvěma křídly je podle náměstka primátora Jiřího Janďourka (SLK) relativně dobrý. „Přijde mi to, že ten dům je k nastěhování,“ prohlásil. Primátor připomněl, že poslední větší rekonstrukce se dělala před zhruba třiceti lety, kdy si vyžádala kolem tří set milionů korun.

Už na toto léto radnice zpřístupnila část zámku veřejnosti. Každé úterý a sobotu jsou v něm komentované prohlídky, přístupná je věž a na schodech před zámkem vystupují místní umělci. V sobotu bývá navíc koncert v kapli a poslední dva srpnové čtvrtky se budou na zahradě promítat filmy.

Podle Janďourka by chtělo město v zámku v první fázi vybudovat stálou prohlídkovou trasu a na podzim do něj přestěhovat i městskou kancelář architektury, která zároveň začne připravovat projekty na jeho využití a obnovu. Předpokládá, že na to budou potřebovat rok a poté začne rekonstrukce. „To, co je klíčové pro zámek, tak je základní sociální zázemí a bezbariérovost. To je to první, co musíme udělat v rámci projektů,“ dodal. Odhadem na to budou potřeba desítky milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 3 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 8 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
před 17 hhodinami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánovčera v 12:45

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánovčera v 12:34

Podmínka za zapálení supermarketu platí, mladík musí uhradit obří škodu

Krajský soud v Plzni pravomocně potvrdil podmínku Máriu Baigerovi, který jako osmnáctiletý v listopadu 2022 nechtěně zapálil supermarket v Chodově na Sokolovsku. Podmínka činí třicet měsíců s odkladem na tři roky. Mladík musí také podle svých možností zaplatit škodu. Ta byla na budově a zaparkovaných autech vyčíslena na více než padesát milionů korun, potvrdil pro ČT mluvčí Krajského soudu v Plzni Jakub Štverák.
včera v 12:08

Pražské letiště obnovilo přílety a odlety

Letiště Václava Havla v Praze krátce po 10. hodině obnovilo provoz, který muselo na zhruba pět hodin pozastavit kvůli mlze. Mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková řekla, že omezení kvůli snížené viditelnosti ovlivnilo k desáté hodině celkem 24 příletů, šest letů bylo zrušeno a všechny ranní spoje byly zpožděny.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30
Načítání...