Liberec bude poprvé za více než čtyři sta let vlastníkem zámku z konce šestnáctého století, který stojí v centru města. Získá ho za 81 milionů korun. Primátor města Jaroslav Zámečník (SLK) podepsal se zástupcem soukromého vlastníka kupní smlouvu. Do majetku města přejde zámek do měsíce, po zaplacení první splátky ve výši čtyřiceti milionů korun.
Liberec koupil od soukromého vlastníka zámek v centru města
„Pro nás, pro město, si myslím, že to je unikátní moment, protože tento zámek nikdy městu nepatřil, byť už čtyři sta let tady stojí. A teď měníme historii,“ řekl primátor. V zámku chce mít Liberec v budoucnu úředníky, základní uměleckou školu, prohlídkovou trasu pro turisty i zázemí festivalu Anifilm.
Předseda správní rady MEI (Middle Europe Investments) Peter Winkelman řekl, že jednání s městem trvala zhruba dva až tři roky a že zájemců bylo víc. „Už teď vidím, že město má pro zámek spoustu zajímavých věcí i jaké úsilí do toho vkládá,“ poznamenal. Dodal, že peníze získané prodejem zámku chce vynaložit na jiný projekt v Liberci, což je výstavba nové čtvrti v areálu bývalé továrny Textilana. V první fázi by chtěl postavit přes dvě stovky bytů.
Za památkově chráněnou stavbu s pozemky a parkem dostane MEI od radnice ve třech splátkách osmdesát milionů a další milion je za jeho vybavení čítající na osm tisíc položek. „Z toho je kolem čtyř set lustrů. Na některých vidíte, že šlo o reklamní vzorky Skloexportu, jsou ještě označené visačkou,“ řekl náměstek primátora Adam Lenert (ANO). Kupní cenu za zámek uhradí Liberec ve třech ročních splátkách: letos čtyřicet milionů, příští rok třicet milionů a zbývajících jedenáct milionů doplatí v roce 2026. Podle znaleckého posudku z loňského roku má areál na ploše 1,2 hektaru hodnotu 97 milionů korun.
Jeden z prvních kamenných domů
Zámek stojí v centru města jen pár set metrů od radnice. V letech 1583 až 1587 ho nechali postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu jako jeden z prvních kamenných domů v Liberci. V minulosti podstoupil zámek mnoho přestaveb a původního v něm mnoho nezůstalo. Nejcennější je kaple, kterou dala v letech 1604 až 1606 k zámku přistavět Kateřina z Redernu.
Zámek sloužil jako šlechtické sídlo do první poloviny devatenáctého století, poté v něm byl soud, ubytovna, ředitelství Státních lesů a statků, vysoká škola a v době své největší slávy tam měl Skloexport jednu z nejrozsáhlejších expozic skla na světě. Nyní je zámek po většinu roku prázdný, jedinou veřejnou akcí v posledních letech tam je týdenní mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm.
Prohlídková trasa, koncerty i kanceláře
Stav rozlehlé budovy s dvěma křídly je podle náměstka primátora Jiřího Janďourka (SLK) relativně dobrý. „Přijde mi to, že ten dům je k nastěhování,“ prohlásil. Primátor připomněl, že poslední větší rekonstrukce se dělala před zhruba třiceti lety, kdy si vyžádala kolem tří set milionů korun.
Už na toto léto radnice zpřístupnila část zámku veřejnosti. Každé úterý a sobotu jsou v něm komentované prohlídky, přístupná je věž a na schodech před zámkem vystupují místní umělci. V sobotu bývá navíc koncert v kapli a poslední dva srpnové čtvrtky se budou na zahradě promítat filmy.
Podle Janďourka by chtělo město v zámku v první fázi vybudovat stálou prohlídkovou trasu a na podzim do něj přestěhovat i městskou kancelář architektury, která zároveň začne připravovat projekty na jeho využití a obnovu. Předpokládá, že na to budou potřebovat rok a poté začne rekonstrukce. „To, co je klíčové pro zámek, tak je základní sociální zázemí a bezbariérovost. To je to první, co musíme udělat v rámci projektů,“ dodal. Odhadem na to budou potřeba desítky milionů korun.