Kvůli darům rezignoval i náměstek olomouckého hejtmana Mačák

Náměstek olomouckého hejtmana Alois Mačák z ČSSD rezignoval poté, co vyšlo najevo, že přijal od soukromých firem více než jeden a čtvrt milionu korun. Následuje dalšího sociálnědemokratického politika Miroslava Pišťáka, který v pondělí odstoupil kvůli daru v hodnotě čtvrt milionu z funkce prostějovského primátora. Oba tvrdí, že peníze použili na svou předvolební  a osobní prezentaci.

Mačákovu rezignaci potvrdil olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. „Dostal jsem rezignaci Aloise Mačáka na všechny funkce ve vedení Olomouckého kraje včetně rezignace na člena krajského zastupitelstva,“ řekl Rozbořil.

Podle hejtmana Mačák jednal neeticky

Dobrovolný odchod svého náměstka pro dopravu přivítal. „I když jsem přesvědčen, že nešlo o korupční jednání, protože společnosti, které mu peníze darovaly, neměly od kraje žádné zakázky, považuji za neetické, aby soukromé firmy takto podporovaly politika,“ uvedl Rozbořil. Jednalo se o čtyři regionální firmy. Nejvíce peněz Mačák dostal od společnosti DT výhybkárna a strojírna Olomouc, která podpořila čtvrt milionem i Miroslava Pišťáka.

Peníze, na které má darovací smlouvy, Mačák dostal v letech 2012 a 2013 na svou předvolební kampaň a uvedl je i v majetkovém přiznání. Vedení ČSSD o tom neinformoval. Svou rezignaci vysvětlil tím, že nechce, aby touto záležitostí poškodil zájmy ČSSD, hejtmanství nebo osob ze svého okolí, kterých si váží. Odstoupil i z funkce prostějovského zastupitele. Kdo ho v jeho funkcích nahradí, zatím není jasné. 

Informace o darech v hodnotě více než jeden a půl milionu pro Miroslava Pišťáka a Aloise Mačáka přinesla jako první Mladá fronta DNES. Oba dostali peníze na soukromé účty.  I když pro deník uvedli, že peníze použili na financování volební kampaně, vedení sociální demokracie o darech nic nevědělo. Pišťák později svoje vyjádření poopravil. „Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze jsem použil tak, jak je to uvedeno v darovací smlouvě - na mou prezentaci. Na volební kampaň sociální demokracie použity nebyly," řekl Pišťák. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Bývalý dlouholetý primátor Prostějova odmítl, že by firma DT výhybkárna a strojírna Prostějov získala za darované peníze nějakou protihodnotu. „Neucházela se o žádnou zakázku od města a ani žádnou nedostala,“ řekl. To uvedl i předseda představenstva společnosti Bedřich Grulich, který je rovněž členem ČSSD a také prostějovským radním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
před 9 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoSrážek chodců s tramvajemi v Praze ubývá

Nejméně srážek tramvají s chodci za deset let hlásí pražský dopravní podnik. Ve srovnání s lety před pandemií covidu jde o třetinový pokles. Z více než sedmdesáti loňských nehod skončila většina lehkým zraněním, dvě ale smrtí. Dopravní podnik se jim snaží předcházet školením řidičů i osvětou. Právě proto zveřejnil videa střetů. Nejrizikovější úsek v Praze začíná na I. P. Pavlova. Podle koordinátora BESIP pro Středočeský kraj Ondřeje Žabenského může za většinu nehod spěch a nepozornost. „Dneska vidíme sluchátka v uších, zraky upřené do mobilu,“ pronesl.
před 22 hhodinami

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026

Úhyn ryb v Dyji se bez omezení fosforu bude opakovat, varuje studie

Úhyn ryb v řece Dyji se podle hlavního autora studie, kterou pro Povodí Moravy zpracovala Mendelova univerzita, může opakovat. Výzkumníci volají po větší regulaci fosforu. Látku v České republice vypouštějí především čistírny odpadních vod a navzdory existujícím technologiím ji některá menší zařízení nemusejí vůbec zadržovat.
1. 3. 2026

Obce raději kupují zchátralé nemovitosti, obávají se vzniku problémových ubytoven

Města a obce vykupují nemovitosti, aby zabránily jejich přeměně na soukromé sociální ubytovny. Za pořízení a následné rekonstrukce tak vydávají desítky milionů korun. Často jde o hotely, ale odkupují také budovy pošty nebo bývalé obchodní domy.
28. 2. 2026

Video„Lidé mají stále obavy“. Před rokem vykolejil u Hustopečí vlak s benzenem

Přesně před rokem došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof v historii Česka – u Hustopečí nad Bečvou vykolejil vlak s benzenem. Z tisíce tun této toxické a hořlavé látky do krajiny unikla asi čtvrtina. Sto padesát tun benzenu již bylo odstraněno, zbývá odklidit ještě sto tun. „Není to úplně u konce, lidé mají obavy, co může nastat, kdyby například přišel velký déšť. Nevíme, co může nebezpečná látka v zemi do budoucna udělat,“ uvedla starostka obce Júlia Vozáková (nestr. za KDU-ČSL). V den havárie se na místě sešlo na 180 hasičů ze čtyř krajů i ze Slovenska, škoda činí cekem 428 milionů korun.
28. 2. 2026
Načítání...