Obyvatelům Boňova komplikuje památková ochrana opravy domů. Zvažují vystoupení

3 minuty
Události v regionech: Problémy s památkovou zónou v Boňově
Zdroj: ČT24

Obyvatelé Boňova u Jaroměřic nad Rokytnou řeší spor s památkáři. Obec byla díky svému uspořádání prohlášena vesnickou památkovou zónou. Každou rekonstrukci nemovitosti tak musí její majitelé řešit s Národním památkovým ústavem, který na ně klade speciální podmínky. Domy musí být zachovány v původním stylu, přičemž tyto úpravy bývají mnohdy finančně náročnější.

Boňov na Třebíčsku prohlásili před 26 lety vesnickou památkovou zónou. „Začalo to legislativou v devadesátých letech, kdy se stát začal zajímat o to, jak ochránit památky před devastací,“ uvedl Karel Müller (ODS), starosta Jaroměřic nad Rokytnou, pod něž Boňov jako místní část spadá.

Tehdy to byla pocta, teď toho místní ale litují. „Když chci něco opravit, tak na všechno musím nechat namalovat plány. Chtějí okna zhruba za třicet tisíc, přitom obyčejné eurookno stojí deset tisíc,“ přiblížil obyvatel Boňova Petr Dobeš.

Stejnou zkušenost má i Adam Abrahám. Když se rozhodl opravit dům, zjistil, že dodržet všechny podmínky je nad jeho rozpočet i možnosti. „Začíná se tady z toho stávat skanzen. Při prvním setkání s památkáři nám přitom bylo řečeno, že nám žádné klacky pod nohy házet nebudou,“ popsal.

Za zrušení památkové ochrany se chystá petice

Památkáři se ale hájí, že jen postupují podle pravidel. „Vycházíme jednak z památkového zákona, z odborné literatury a samozřejmě z metodik, které má Národní památkový ústav k dispozici,“ uvedla pracovnice styku s veřejností památkového úřadu v Telči Ilona Ampapová.

Kraj i město místním nabízí dotace. Jaroměřice nad Rokytnou mají pro sebe i své místní části vyčleněno 350 tisíc. Část obyvatel Boňova přesto chce z památkové zóny vystoupit. Pokud se situace nezlepší, chystají sepsat petici.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 22 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
9. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

V Jihlavě se pořádala akce na pomoc Madlen a dalším nemocným

Seznamy dárců kostní dřeně se dál rychle rozrůstají. Zájem vyvolal příběh dvouleté vážně nemocné Madlen. V úterý se registrace konala například v Jihlavě. Impuls pro to, aby pořádali takovou akci, zde měli už v roce 2008, kdy žák průmyslové školy Jihlava onemocněl leukémií. Třídní učitel a žáci se rozhodli, že vstoupí do registru dárců kostní dřeně. I kvůli zájmu, který spustil případ malé Madlen, letos pozvali veřejnost. Ve frontě pro dobrou věc lidé čekali i hodinu a půl.
25. 3. 2025

Za neuklízení psích výkalů mohou jejich majitelé dostat až stotisícovou pokutu

V Ledči nad Sázovou zatím varují, v Jihlavě už majitelům psů, kteří po nich neuklízejí výkaly a nechávají je ležet v ulicích nebo parcích, pokuty dávají. Za poslední půlrok udělili přes padesát pokut za 17 tisíc korun. Pokuta může být za určitých okolností až stotisícová.
10. 3. 2025

Farmáři mění trhy za krámky

Některým pěstitelům a výrobcům už se nevyplatí za zákazníky dojíždět na trhy, a tak raději své produkty prodávají sami ve farmářských krámcích. Jen na jihu Čech, v Plzeňském kraji a na Vysočině takových obchodů v posledních dvou letech vzniklo bezmála dvacet. „Potřeba prodávat na farmářských trzích zmizela s tím, jak se lidé naučili k nám jezdit. A bez problémů to funguje,“ pochvaluje si pěstitel brambor Miroslav Baxa z Oseku u Rokycan, který produkty prodává buď ze dvora nebo farmářským obchodům v Plzni.
8. 3. 2025

Policie obvinila devět lidí kvůli nelegálním agenturám práce

Policie na Vysočině obvinila devět lidí, kteří se podíleli na chodu několika nelegálních pracovních agentur zaměstnávajících cizince. Škodu vzniklou krácením daně a neplacením pojištění a poplatků vyčíslili vyšetřovatelé na padesát milionů korun. V případě odsouzení hrozí obžalovaným až dvanáct let vězení.
6. 3. 2025Aktualizováno6. 3. 2025
Načítání...