Koalici ve Frýdku-Místku posílili dva členové hnutí ANO. Městská rada má jedenáct členů

Dva zastupitelé za hnutí ANO Jakub Míček a Jaroslav Ryška posílili dosud menšinovou koalici ČSSD, hnutí Naše město F-M a KDU-ČSL, která ovládá radnici ve Frýdku-Místku. Oba v prosinci odešli z klubu zastupitelů hnutí ANO a založili si klub vlastní. Koalice je tak už většinová, když má v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 22 hlasů.

Na úterním mimořádném zasedání zastupitelstva byl Míček zvolen novým radním a Ryška se stal předsedou finančního výboru. Dosud osmičlenná rada města byla doplněna ještě o další dva členy, a to Marcela Sikoru (KDU-ČSL) a Libora Kovala (KDU-ČSL), který se stal náměstkem pro sociální oblast. Tuto oblast měl dosud svěřenu pouze jako uvolněný zastupitel. Rada má tak nyní 11 členů.

Míček řekl, že k hlavním prioritám ve vedení města bude patřit snížení daně z nemovitosti. Odmítl obvinění kolegů z hnutí ANO, že je jejich rozhodnutí přidat se ke koalici motivováno finančním prospěchem. „Situace ve městě je složitá a je třeba tady dělat nějaké kompromisy,“ míní Míček.

Podle primátora Michala Pobuckého (ČSSD) byla situace ve městě po volbách nestabilní a docházelo k různým střetům a vypovídání koaličních smluv. Věří, že nová koalice bude stabilní, přestože má převahu jediného hlasu. „My máme z historické zkušenosti ve Frýdku-Místku naopak lepší zkušenosti s koalicemi, které jsou o jeden hlas než s těmi, kde je naopak těch zastupitelů třeba třicet,“ uvedl Pobucký, podle kterého se koalice shodla na programových bodech.

Zastupitel Jaromír Horký (ANO) chování svých dvou kolegů z hnutí kritizuje. „Myslím si, že každý slušný občan, který ve městě bydlí, si udělá obrázek o tom, jak funguje demokracie ve Frýdku-Místku,“ míní Horký. Vystupování kolegů na zastupitelstvu označil za hereckou etudu. Domnívá se, že koalice stabilní nebude. 

Koaliční tanečky na radnici

Volby ve Frýdku-Místku vyhrálo v roce 2014 hnutí ANO, které pak vytvořilo koalici s ČSSD. Původně se přitom na spolupráci domluvilo s lidovci a uskupením Naše město F-M. Primátorem Frýdku-Místku se stal Radim Vrbata z hnutí ANO.

Sociální demokraté ale v lednu následujícího roku smlouvu s ANO vypověděli a vytvořili menšinovou koalici s hnutím Naše město F-M s tichou podporou KDU-ČSL a KSČM. Primátorem Frýdku-Místku se stal Michal Pobucký (ČSSD).

Letos v září se menšinová koalice rozpadla. Koaliční smlouvu vypovědělo Naše město. Jeho zastupitelé se spolu s členy hnutí ANO poté pokusili odvolat primátora Michala Pobuckého (ČSSD), avšak k úspěchu jim chyběly dva hlasy. O měsíc později menšinová koalice tvořená ČSSD, Naším městem F-M a lidovci obnovila ve Frýdku-Místku spolupráci.

ANO po volbách získalo 15 mandátů, ČSSD 12, Naše město F-M a KSČM po šesti a lidovci mají čtyři zastupitele. V zastupitelstvu po volbách vznikl ještě Realistický klub, jehož členy je nyní jeden zástupce původně zvolen za ČSSD a jeden původně zvolen za lidovce. V zastupitelstvu teď fakticky fungují dva kluby hnutí ANO, přičemž členové obou tvrdí, že hájí zájmy voličů hnutí.

Policie se zajímá o vedení radnice

Činnost vedení frýdecko-místeckého magistrátu je dlouhodobě v hledáčku policie. Jedno z obvinění souvisí s prodejem městských pozemků za údajně podhodnocenou cenu. Městu podle policie vznikla škoda deset milionů korun. Jedná se už o třetí případ, kdy se policie zajímá o činnost vedení frýdecko-místeckého magistrátu.

První obžaloba se týkala zahlazování dopravních přestupků městskou policií a manipulace s veřejnými zakázkami. Pobuckého, který byl jedním z podezřelých ze zahlazování přestupků, ale soud obžaloby zprostil. Dalším obžalovaným udělil podmíněné tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let.

Další kauzou se okresní soud ještě zabývá. Jedná se o případ údajně předražených zakázek na čištění příkopů. Obžalováno je 14 bývalých i současných radních a jeden vedoucí úředník. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku jim hrozí až deset let vězení. Podle obžaloby způsobili v roce 2010 městu škodu vyšší než 6,2 milionu korun.