Kauza s kandidátkami zlomila vaz šéfovi pardubické ČSSD

Pardubice - Předseda okresního výkonného výboru ČSSD v Pardubicích a krajský zastupitel Zdeněk Gilar rezignoval na obě své politické funkce. Minulý týden Mladé frontě Dnes (MfD) potvrdil, že hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD) údajně nabízel za volitelné místo na kandidátce ČSSD pro Václava Neubauera získání dotace 53 milionů korun pro autobusové nádraží v Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Později však své výroky korigoval, v prohlášení své odstoupení odůvodnil tím, že nechce poškozovat jméno strany.

„Protože je mi dobré jméno strany, případně jeho očista před podezřeními z korupce přednější než moje osobní zájmy, rozhodl jsem se z této chyby vyvodit odpovídající politické rozhodnutí,“ uvedl Gilar.

Své zjištění MfD opírá o tajně pořízené nahrávky bývalého místopředsedy krajské ČSSD Miroslava Petržílka. Loni na podzim si ho tajně nahrál spolumajitel pardubické stavební firmy Chládek a Tintěra Libor Joska, protože Petržílek po něm údajně chtěl mnohamilionové úplatky. Případ nyní vyšetřuje policie, Petržílek ze stranické funkce v prosinci odstoupil.

Hejtman Martínek, který je i šéfem rady regionu Severovýchod, jež rozděluje evropské dotace pro tři kraje, výměnný obchod popřel. „Kategoricky odmítám nařčení, že výbor Regionální rady soudržnosti NUTS II Severovýchod přiděluje finanční prostředky z evropských fondů netransparentně a účelově,“ uvedl Martínek. Podle něj jsou pravidla pro dotace nastavena tak, aby jednotlivec nemohl ovlivňovat výsledek dotačního řízení. Ve stejném duchu se ohradil také ředitel úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Semorád. „Hodnocení projektů probíhá ve třech fázích, kdy se na něm podílí minimálně deset lidí,“ uvedl Semorád.