Karlovarský kraj zastavil vyplácení příspěvků na hospodaření v lesích

Karlovarsko - Karlovarský kraj potřebuje peníze na zdravotnictví a sociální zařízení, a tak pozastavil vyplácení příspěvků na hospodaření v lesích. V napjatých rozpočtech teď hospodářům budou chybět miliony korun. Rozhodnutí radních kritizují a považují za vážnou chybu. Příspěvky používali lesní hospodáři na obnovu lesů, udržování turistických tras, ale hlavně na uklízení popadaných stromů, aby zabránili kůrovcové kalamitě, která právě letos hrozí ve větší míře.

Správce lesů města Boží Dar Karel Picura upozornil na závažné škody, které může kůrovec způsobit. Totální odejmutí podpory lesům vnímá správce Loketských městských lesů Pavel Scheuer jako manažerskou chybu kraje. Do roku 2005 vyplácelo peníze lesním hospodářům přímo ministerstvo zemědělství. Poslední 4 roky jsou součástí celkového obnosu, který dostává kraj ze státního rozpočtu.

Úřad by měl peníze dál přerozdělovat, jak vysvětlují lesní správci. Povinností kraje to ale není. Lesní správci nechtějí pořádat protestní akce. Doufají, že politiky o významu příspěvků přesvědčí na společném jednání.

Radní Karlovarského kraje Jaroslav Bradáč (ODS) sdělil, že při transferech financí ze státního rozpočtu do krajských rozpočtů se přísun peněz zkrátil a v současné době prý kraji chybí 42 milionů korun. Kraj podle radního potřebuje peníze na platy zdravotních sester a provoz sociálních zařízení.

Zástupci Karlovarského kraje doufají, že alespoň část příspěvků budou moci lesním společnostem rozdělit v druhé polovině roku.