Neurolog Martin Bareš převzal rektorský řetěz. Z Masarykovy univerzity chce vytvořit nejlepší školu v zemi

Neurolog Martin Bareš byl ve středu inaugurován do funkce rektora Masarykovy univerzity v Brně. Fakticky funkci převzal od předchůdce Mikuláše Beka již 1. září. Podle Bareše je důležité, aby se na univerzitě nevedly nekonečné diskuse a neodkládala se rozhodnutí, aby škola mohla naplnit ambici být nejlepší v Česku a hrát důležitou roli v Evropě i ve světě.

O prvenství v Česku usiloval už osm předchozích let Mikuláš Bek, který v projevu coby končící rektor vyjmenoval několik věcí, v nichž podle něj univerzita nepokročila příliš rychle, či dokonce selhala.

„Do mého nástupu rostl počet studentů, v roce 2011 činil 43 tisíc, aktuálně jich je mírně přes 30 tisíc, avšak pokles mohl být rychlejší a mohli jsme kvalitněji vzdělávat menší počet studentů za stejné množství peněz. Bohužel někdy fakulty postupovaly proti dohodám a moje snaha vyvolávala konflikty,“ řekl Bek. Vybídl představitele univerzity, aby směřovali ke kvalitě rychleji.

Podle Bareše může být čas mnohdy rozdílovou veličinou, proto je potřeba nevést nekonečné diskuse, nemají se odkládat rozhodnutí na nejpříhodnější dobu, protože ta často ani nenastane.

„Musíme se rozhodovat včas, ideálně správně a s předvídavostí vůči následnému sledu dalších kroků a událostí,“ uvedl. K jeho cílům patří větší propojení kvalitní vědy se vzděláváním. Přispět by k tomu měly nízké počty studentů na učitele, dobré platy akademiků a intenzivní spolupráce se zahraničními odborníky, řekl už dříve.

Nejen vzdělávací, ale i kritická instance ve společnosti

Jako nejbližší úkol si vytknul důstojně oslavit třicáté výročí sametové revoluce. „Byl a je důležitým milníkem našich životů a života celé společnosti. Zapomínat však nesmíme ani na osmdesáté výročí listopadu 1939 a temných a tragických let následujících,“ uvedl Bareš.

Univerzita podle něj nemá být jen institucí vzdělávací, která posouvá hranice poznání a vědění, ale zároveň má být ve společnosti kritickou instancí, která pomáhá hledat odpovědi na důležité otázky.

Barešův předchůdce Bek je od loňského října senátorem za hnutí Starostové a nezávislí. Jeho funkční období poznamenal konflikt s prezidentem Milošem Zemanem, jehož nenechal vystoupit na univerzitě na podzim roku 2013 před sněmovními volbami. Hrad pak přestal Beka zvát na oslavy 28. října spojené s předáváním státních vyznamenání.

Rodák z Brna Martin Bareš vystudoval Všeobecné lékařství na LF MU, v roce 2002 získal titul Ph.D v oboru neurologie, v roce 2005 byl jmenován docentem v oboru neurologie a od roku 2009 je profesorem. Postgraduálně také studoval například na Minnesotské univerzitě, kde působil i několik let jako profesor.

Jako neurolog se zaměřuje na léčbu a výzkum neurodegenerativních nemocí, jako jsou Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a další, nebo klinickou neurofyziologii. Jako pedagog se kromě neurologie věnuje i výuce magisterských studentů všeobecného lékařství nebo zubního lékařství.

Martin Bareš je členem řady českých i zahraničních odborných společností a vědeckých rad, recenzentem odborných periodik a autorem či spoluautorem desítek odborných publikací.

Děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) byl jmenován v únoru 2018. Do té doby byl od roku 2015 prorektorem pro akademické záležitosti MU a od roku 2012 statutárním zástupcem rektora.

V letech 2012–2018 byl také zástupcem přednosty pro vědu a výzkum I. neurologické kliniky LF MU a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, od roku 2018 je místopředsedou Asociace děkanů lékařských fakult a v letech 2011–2018 působil jako prorektor MU pro rozvoj.

Martin Bareš
Zdroj: Igor Zehl/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Podzemní řeka Punkva v Moravském krasu je kvůli výměně stavidla bez vody

Bez vody a turistických plaveb jsou Punkevní jeskyně v Moravském krasu. Na podzemní řece totiž vyměňují správci stavidlo a odstranit se chystají také následky loňské povodně. Poničila elektroinstalaci i dno jeskyní. Oblíbený cíl turistů od té doby funguje v provizoriu. Voda do koryta a turisté do loděk se vrátí 1. dubna. Do té doby mohou navštívit kratší, takzvané suché prohlídky.
před 7 hhodinami

Útulek v Brně přijal už sto padesát psů z fronty na Ukrajině

Brněnský útulek na Kociánce dosud přijal desítky opuštěných psů z válečné zóny na Ukrajině, která se téměř tři roky brání ruské agresi. Do útulku už dorazilo více než sto padesát psů. Jejich původní majitelé nejsou známi. Naprostá většina z dovezených psů si ale našla nové majitele v tuzemsku.
20. 2. 2025

Přežila hladomor na Ukrajině. Hlad je horší než nemoc, říká Poldina Semančinová

Poldina Semančinová se narodila v roce 1927 v Čechohradu na jihovýchodní Ukrajině. Vzpomíná na důsledky kolektivizace vesnice, kdy mužskou část odvlekli do gulagu, a také na hladomor, který byl jejím důsledkem. Hlad je podle ní horší než nemoc a nikomu by ho nepřála zažít. Ženin otec gulag přežil a se Svobodovou armádou osvobodil Prahu. V Československu zůstal, v pohraničí dostal dům po odsunutých Němcích. Rodina se za ním do Hodonic na Znojemsku postupně přestěhovala.
15. 2. 2025

Neodborně připravené topení může vést k požáru, varují hasiči

S nastupujícími mrazivými dny začínají lidé zase víc topit. Pokud ale nedodržují správné postupy, může dojít k požáru. Podle požárních techniků bývají často na vině neodborně namontovaná kamna nebo špatně vyčištěný komín. Tři požáry jen v noci ze čtvrtka na pátek museli řešit třeba hasiči na jihovýchodní Moravě. Minimálně za dva z nich mohl podle vyšetřovatelů právě problém v topné soustavě. „Oba případy bezprostředně souvisí s vytápěním domácností, my vždy apelujeme, aby lidé instalovali krbové vložky pokud možno odborně,“ uvedl mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.
14. 2. 2025

Vykliďte garáže a parkujte tam auta, vyzývá radnice v Moravském Krumlově

V Moravském Krumlově přibývá řidičů, kteří využívají své garáže jako skladiště. Parkují pak na sídlišti a často i na místech, kde nesmí. Problémy pak mají hasiči nebo popeláři, kteří už tak úzkými ulicemi projedou jen stěží. Radnice proto vyzvala majitele aut, aby parkovali v garážích. Na problém opakovaně upozorňují i v dalších městech, naposledy třeba v Břeclavi.
14. 2. 2025

Brněnská vědkyně objevila v Antarktidě neznámou bakterii

Nový bakteriální druh identifikovala ze vzorků z Antarktidy Kateřina Snopková z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pojmenovala ho po ostrově, kde má Český antarktický výzkumný program jednu ze svých základen.
14. 2. 2025

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Motorkáři ničí přírodní rezervaci u Vranova na Brněnsku

Muži na motorkách navzdory zákazu projíždějí rezervací Jelení skok a ničí přírodu v polesí Vranov ve Školním lesním podniku Křtiny. Lesníky ignorují a nechávají za sebou hluboké stopy. S podobnými problémy se lesníci setkávají i patnáctkrát do roka.
12. 2. 2025
Načítání...