Brno má na webu mapu heren, většina stojí v zakázané zóně

Brno - Na webu dnes začala fungovat interaktivní mapa heren v centru Brna, kterou zprovoznila dvě brněnská občanská sdružení. Mapa podle nich ukazuje, že naprostá většina ze zhruba stovky heren s výherními přístroji a loterijními terminály v centru jihomoravské metropole funguje v zakázané zóně, tedy v oblasti do sta metrů od školských a lékařských zařízení, budov státních orgánů a církví. Mapa je první svého druhu v zemi, sdružení Brnění a Stop hazardu tím chtějí inspirovat další české a moravské obce k regulaci hazardu.

Občanská sdružení podle Matěje Hollana z Brnění připravila kromě mapy i manuál pro starosty, v němž upozorňují na manévrovací prostor pro regulaci hazardu. Manuál chtějí rozeslat po České republice.

V hernách lze narazit na dva typy hracích automatů - na výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály (VLT). Automaty povoluje obec, zatímco terminály ministerstvo financí. Podle aktivistů bylo donedávna běžnou praxí, že kde obec nepovolila výherní automat, tam ministerstvo obratem povolilo terminál. Podle aktivistů se nově od letošního srpna paragraf o zákazu povolovat herny v sousedství veřejných budov vztahuje i na loterijní automaty.

„Zkoumání sousedství je ve vztahu k videoloterijním terminálům stanoveno vágně. Pokud nemá obec vyhlášku o 100 metrech, doklad, že terminál není v sousedství, má poskytnout žadatel o povolení,“ připomněl Hollan. „Je tedy třeba, aby obce přijaly svou vyhlášku o sousedství tak, jak to přijalo Brno. Ministerstvo financí pak nebude moci povolení na videoloterijní terminál vydat,“ dodal.

Mluvčí Brna-střed potvrdil, že prakticky všechny herny, které provozují i výherní přístroje, stojí v centru Brna v zakázaných zónách. Na příští rok podle něj provozovatelé heren o povolení nepožádali, protože zřejmě vědí, že jim to vyhláška o stu metrech zakazuje. Podle něj ovšem obce nemají dostatečné pravomoci na regulaci VLT. Podle aktivistů je do očí bijící například případ porušení zákona existence herny v budově policie, tak jak tomu je v budově policie v brněnské ulici Cejl.

Mapy v jiných městech přispěly ke zrušení heren v zakázaných zónách

Projekt zakreslit herny do mapy není původní ideou z Brna, například v Lanškrouně ho už použilo občanské sdružení Můj Lanškroun a ve Vsetíně sdružení Občané proti závislostem. Jejich mapa s hernami ovšem nebyla k dispozici na webu, existovala prý jen jako pracovní materiál v „papírové“ podobě. V Lanškrouně i ve Vsetíně však pomohla ve výrazné míře vyřešit problém s výherními přístroji, řekli zástupci obou sdružení. Podle Petra Verosty ze sdružení Občané proti závislostem například krajský úřad Zlínského kraje také díky mapě přezkoumal povolení pro herny s výherními automaty ve Vsetíně a více než 60 procent těch, které byly v zakázaných zónách, zrušil.

Hazard v Česku

Podle aktivistů je v rozsahu hazardu Česko v rámci EU na špici. Zatímco ve Francii prý vychází jeden automat na 18.000 lidí, v Česku prý připadá jeden automat na 170 osob, a v Brně dokonce na 60 obyvatel. „Mapa je důkazem toho, že veřejná správa povoluje výherní automaty v prostoru se zákazem,“ uvedla Hana Chalupská ze sdružení Brnění.

V Česku roste počet lidí, kteří jsou na hraní hazardu závislí. Z chorobného hráčství se loni v českých ordinacích léčilo 1435 lidí, což je téměř o 20 procent víc než v roce 2003.
Podle Petra Verosty ze sdružení Občané proti závislostem existují statistiky, podle nichž ročně v Česku spáchá kvůli gamblerství sebevraždu až 600 osob.

V Česku má nově upravit pravidla hraní hazardních her novela zákona o loteriích, kterou v září schválila vláda. Novela nyní míří do sněmovny. Nová úprava dává podle ministerstva financí obcím možnost vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování i dosud neregulovaných druhů hazardu povoleno či zakázáno. Nově by pravomoc regulovat i instalaci videoloterijních terminálů měla připadnout i obcím. Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Platit měla začít od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Estonsko a Brno společně pracují na ochraně před kvantovým hackováním

Čeští a estonští vědci spojili síly, aby vybudovali přeshraniční centrum kybernetické bezpečnosti, které posílí digitální obranu Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ve virtuálním prostoru.
11. 3. 2026

Je neposedné a vyrušuje. Možná jen nikdo neví, že je to nadané dítě

Nadané děti bývají často vystaveny dlouhodobému stresu plynoucímu z jejich odlišnosti. Podle psycholožky Šárky Portešové takové děti nepotřebují speciální zacházení, ale podmínky, které jim umožní zdravý rozvoj. Národní centrum podpory nadání Invenio otevřelo v Brně pracoviště, které bude mapovat stresové reakce a emoční obtíže nadaných dětí. Nese název Výzkumná stanice Jacoba Hansena podle chlapce, kterého duševní problémy související s nadáním dovedly k sebevraždě.
9. 3. 2026

Řidiče v Brně omezí další dopravní stavby i redukce v centru

Dopravu v Brně letos ovlivní řada dopravních staveb a oprav. Vedle pokračujících prací začnou nové projekty, například dálniční připojení u Černovické terasy nebo oprava mostu přes ulici Hybešovu. Město zároveň připravuje výrazné omezení automobilové dopravy v historickém centru.
4. 3. 2026

Zemřel literární historik, pedagog a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke

Ve věku 87 let zemřel v Brně literární historik, kritik, překladatel a středoškolský pedagog Jaroslav Blažke. Patřil k prvním stálým spolupracovníkům Rádia Proglas. Spolu s manželkou Marií podepsal Chartu 77. V době normalizace se podílel na výrobě samizdatové literatury a na pořádání bytových seminářů.
4. 3. 2026

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
3. 3. 2026

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
2. 3. 2026Aktualizováno2. 3. 2026

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026
Načítání...