Aerační věže zůstanou tři metry pod hladinou brněnské přehrady

Brno – Aerační věže vloni umístěné do brněnské přehrady mají podle Povodí Moravy očekávaný efekt. Povodí Moravy chtělo zvýšit účinnost tím, že je přiblíží více k hladině, aby se ke dnu dostalo více kyslíku. S přiblížením nesouhlasili jachtaři a veslaři, podle nich to může způsobit kolizi s jachtami. Na schůzce se s Povodím Moravy dohodli na kompromisu. Pět aerační neboli provzdušňovacích věží se nepřiblíží k hladině ani o centimetr, do dvoumetrové hloubky se posune 15 věží, které pouze mísí vodu.

„Chtěli jsme aerační věže posunout blíže k hladině, kde mohou nasávat více kyslíku,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Případnou změnu musí Povodí Moravy odsouhlasit sportovní kluby působící na přehradě. Teprve poté by mohlo Povodí zahájit jednání s brněnským magistrátem a stavebním úřadem městské části Brno-Bystrc, který povolil umístění věží do hloubky tří metrů.

Mísící a provzdušňovací věže

V přehradě je 20 věží, 15 mísících a 5 aeračních, tedy provzdušňovacích. Mísící věže dostávají vzduch z horních do spodních vrstev přehrady, provzdušňovací, tedy aerační, dopravují kyslík do spodních vrstev hladiny. Provzdušnění a promíchání vody má vytvořit co nepříznivější životní podmínky pro sinice, aby se nemohly masově množit.

První nesouhlasné reakce jachtařů a veslařů na sebe nenechaly dlouho čekat. Vedení Povodí Moravy proto pozvalo zástupce klubů k jednacímu stolu. „Představili jsme zástupcům sportovních klubů náš záměr s aeračními věžemi. Dosáhli jsme kompromisu schůdného pro všechny,“ doplnil ředitel Povodí Dyje a Povodí Moravy Jan Moronga. Povodí chtělo činnost mísících a provzdušňovacích věží zefektivnit s co nejmenšími náklady.

Výsledný kompromis se však aeračních věží vůbec nedotkl. „Pět provzdušňovacích věží zůstane v hloubce tří metrů, mísící věže se o jeden metr přiblíží k hladině,“ uvedl dnes Miloš Krupica z Jacht Klubu s tím, že jedna věž umístěná před policejní stanicí bude pouze 50 centimetrů pod hladinou. Podle Krupici by větší přiblížení věží k hladině přineslo problémy především jachtařům, kteří by loď při křižování přehradou mohli o věž rozbít.

Věže za 51 milionů vloni zkušebně Povodí Moravy umístilo do brněnské přehrady, aby pomohly v boji s přemnoženými sinicemi. Krátce po jejich instalaci se ozvala kritika, že aerační věže sice fungují, ale nezvládají bojovat proti sinicím v celé přehradě. Loni se sinice podařilo zvládnout, podle odborníků je to spíše zásluha počasí než samotné technologie. Jednou z variant, jak zvýšit účinnost věží, je právě vytažení věží blíže k hladině. V tom případě však mohou věže ohrožovat lodě a plavce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
před 2 hhodinami

V Bučovicích čipují popelnice, aby snížili množství odpadu na skládce

V Bučovicích na Vyškovsku začali čipovat popelnice. Evidence nádob, ale i hmotnosti komunálního odpadu by spolu s tříděním přímo v domácnostech měla pomoci v Bučovicích výrazně snížit celkové množství odpadu vyváženého na skládku. To bylo totiž dosud výrazně vyšší, než je limit stanovený zákonem.
před 3 hhodinami

V Boskovicích na Blanensku se základní škola rozdělí na tři

Základní škola Boskovice na Blanensku se rozdělí na tři samostatné, nyní je jednou z největších v Česku. Cílem je podle vedení města především zlepšení organizace. Rozdělení schválilo ministerstvo školství. Od 1. srpna se rozdělí na ZŠ náměstí 9. května, ZŠ Sušilova a ZŠ Slovákova.
před 23 hhodinami

Při bombardování Hodonína zasáhly jednoho z bratrů střepiny, druhý přišel o nohu

Za druhé světové války shodily americké letouny 20. listopadu 1944 na hodonínské nádraží více než čtyři sta padesát bomb. Nedaleko, v nových bytových domech s mladými rodinami bydleli také Zámečníkovi. Před bombardováním se matka s dětmi neschovala do sklepa z obavy, že uniká plyn, ale utíkala ulicí dál od nádraží. Střepiny jí zranily ruku, staršího chlapce zasáhly do hlavy, mladší přišel o nohu.
včeraAktualizovánovčera v 12:53

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...