Srážka pandurů u Tábora byla přestupkem, vojáci nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Srážka pěti obrněných vozidel Pandur u Tábora z loňského listopadu byla podle policejního vyšetřování přestupkem. Vojáci nedodrželi při jízdě bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Případ proto dostal k došetření velitel táborského vojenského útvaru, který by měl rozhodnout o míře zavinění. Uvedlo to ministerstvo obrany.

Pětice pandurů a osobní auto v Táboře-Čekanicích havarovaly loni 4. listopadu ráno. Lehce zraněno bylo podle tehdejších informací 11 vojáků, žena a dítě.

Protože součástí nehody bylo civilní vozidlo, vyšetřoval ji táborský dopravní inspektorát. Policie ČR v úterý předala výsledek svým kolegům z Vojenské policie, poznamenala její mluvčí Lenka Haberová. Podle dřívějších informací policisté čekali na návrat účastníků nehody z nemocenské, aby je mohli vyslechnout.

Policisté následně dospěli k názoru, že hlavní příčinou dopravní nehody bylo nedodržení dostatečné bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly. Vojenská policie podle Haberové spis postoupila veliteli Vojenského útvaru 1825 Tábor, který je pro vojáky správním orgánem. „Správní orgán podezření mající znaky přestupku projedná a rozhodne o míře zavinění,“ dodala Haberová.

Jaká škoda při nehodě vznikla, zatím armáda neví. Mluvčí generálního štábu Jan Šulc řekl, že ji bude možné vyčíslit až po opravě poničených strojů. Podle spekulací by se měla škoda pohybovat v řádu milionů korun.

obrázek
Zdroj: ČT24

Osmikolové obrněné transportéry Pandur II rakouské výroby používá česká armáda od roku 2009. Odebrala jich 107, z nich osm slouží jako kolové transportéry, zbylé jako kolová bojová vozidla pěchoty. Nákup pandurů provázely kontroverze, poradce bývalého premiéra Marek Dalík kvůli němu skončil ve vězení.

Listopadová nehoda pandurů byla dosud největší, několik menších se však už stalo. V roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden z obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.