Auto zabrzdilo, za ním se srazilo pět vojenských pandurů

Pět vojenských Pandurů a osobní auto se srazily na silnici I/19 v severní části Tábora. Do osobního auta, které přibrzdilo, narazilo obrněné vozidlo a následovala řetězová havárie dalších čtyř pandurů. Při nehodě utrpělo zranění nejméně jedenáct lidí – žena a dítě z osobního auta, zbylí zranění jsou vojáci.

Video Studio ČT24
video

Pět obrněných vozidel 42. mechanizovaného praporu se vracelo k posádce

Nehoda se stala u mimoúrovňové křižovatky s Košínskou ulicí na silnici, jež vede z Tábora směrem na Písek. Mluvčí armádního generálního štábu Jan Šulc uvedl, že se pandury 42. mechanizovaného praporu vracely ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice.

Zranění utrpělo nejméně jedenáct lidí. „Co se týče zranění dvou civilních osob, byla lehká a obě osoby byly po ošetření na místě propuštěny a mohly pokračovat ve své cestě,“ uvedl Doubek. Ostatní zranění byli vojáci, které převezla záchranná služba do táborské nemocnice. „Po ošetření byli propuštěni,“ uvedla mluvčí záchranky Petra Kafková.

/*json*/{"map":{"lat":49.41712312940992,"lng":14.685011719248893,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.42751417247806,"lng":14.675363302230835,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nehoda se stala kolem půl deváté ráno. Patrně nesouvisela s počasím, ačkoli v té době bylo v regionu kolem nuly. Z prvních informací vyplývá, že osobní auto, které jelo před kolonou pandurů, náhle zabrzdilo a řidiči vojenských vozidel nedokázali bezpečně zastavit.

Miroslav Doubek vyzval svědky nehody, aby se přihlásili. Zvláště by policisty zajímalo svědectví řidiče modrého Peugeotu 307.

Video Policejní mluvčí: Provoz nebyl nijak zvlášť omezen, kolony nebyly dlouhé
video

Policejní mluvčí: Provoz nebyl nijak zvlášť omezen, kolony nebyly dlouhé

Příčinu havárie v Táboře vyšetřuje dopravní i vojenská policie. „K prošetření byla také ustanovena komise náčelníka Generálního štábu Armády České republiky,“ dodal Jan Šulc.

Osmikolové obrněné transportéry Pandur II rakouské výroby používá česká armáda od roku 2009. Odebrala jich 107, z nich osm slouží jako kolové transportéry, zbylé jako kolová bojová vozidla pěchoty. Nákup pandurů provázely kontroverze, poradce bývalého premiéra Marek Dalík kvůli němu skončil ve vězení.

Jde dosud o největší nehodu pandurů, několik menších se však již stalo. V roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden z obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.