Někteří rybáři začali s výlovy předčasně. Obávají se komplikací při nákaze koronavirem

2 minuty
Události v regionech: Rybáři loví předčasně, bojí se viru
Zdroj: ČT24

Blatenští rybáři začali s jarními výlovy svých rybníků dřív než v předchozích letech. Snaží se tím snížit riziko, že by se zpozdili kvůli případné nákaze koronavirem. Na jaře loví hlavně násadové ryby, které si zákazníci objednali.

Ve větru slova blatenských rybářů zanikají. Vítr jim také unáší ryby zpátky ke břehu. Proto je musí vícekrát nahánět do sítí. Rybáři se ale obávají vážnějšího zdržení, které by mezi nimi způsobila případná nákaza koronavirem. Pak se výlovy zkomplikují. Proto začali dřív a pro jistotu si dělají rezervu. Na násadu totiž čekají zákazníci.

„Potřebují si nasadit buď své rybníky, nebo rybáři svazáci toky,“ vysvětlil obchodní náměstek společnosti Blatenská ryba Václav Milota. Podnik hospodaří na šestnácti stech hektarech vodní plochy a zaměstnává kolem sedmdesáti lidí.

Podle blatenských rybářů je po několika letech dostatek vody v rybnících, a to zlepšuje podmínky pro chov. „Jak se k přírodě a k rybníku chováme, tak nám to rybník zase vrátí,“ dodal vedoucí rybářského střediska Blatná Augustin Ráž.

Rybáři v současnosti čistí mříže, aby jim utekla voda, jinak se to ucpe listím a drobnými rybami. Teď záleží hodně na počasí, kdy se rybník v Blatné znovu naplní.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
28. 3. 2025

O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni

Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
27. 3. 2025

„Nikdo nechce čichat výkaly.“ Lidé se brání proti vzniku obřích jímek na kejdu

Ve Vnorovicích na Jindřichohradecku se rozhořel spor o vybudování dvou velkoobjemových jímek na uskladnění kejdy hospodářských zvířat. Místní mají strach, že stavba negativně ovlivní okolí i komfort jejich bydlení. Podle investora jsou ale obavy zbytečné.
27. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Zajištění či demolice poškozených domů stojí obce miliony

V Hůrách u Českých Budějovic ležících nedaleko města Rudolfov se zřítila část domu do silnice. Hrozí navíc i další problémy. Majitel totiž se stavebním úřadem nekomunikuje. Podobné potíže řešila nebo se s nimi stále potýká zhruba polovina měst a obcí v Česku. Radnice tak přicházejí o statisíce až miliony korun za zajištění či demolice, které platí samy.
23. 3. 2025

O problémech kolem stomatologické péče diskutovali hosté pořadu Zkraje

Statisíce Čechů nemají zubaře, stálého nemá pětina lidí. Podle stomatologické komory je ale dentistů dostatek. V čem je tedy problém? Jak ho vyřešit? A proč má drtivou většinu zubních kazů jen pět procent nejchudších obyvatel? Na tyto i další otázky hledali odpovědi hosté pořadu Zkraje, kterými byli starosta Písku Michal Čapek (ANO), člen předsednictva České stomatologické komory Libor Zdařil, komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), poslanec Jan Síla (SPD) a Adam Ander z odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví.
22. 3. 2025

Lidé ve Vyšším Brodě mnohem víc třídí odpad. Pomohl nový systém placení

Obyvatelé Vyššího Brodu na Českokrumlovsku loni vytřídili meziročně více odpadů, rozdíl je skoro čtyřicet šest procent. Radnice na začátku minulého roku zavedla nový systém placení. Lidé neplatí roční paušální částku 550 korun za osobu, ale čtyři koruny za každý vyvezený kilogram směsného komunálního odpadu. Svozové auto ho u každého domu zváží a data odcházejí městu. Čtyřčlenná rodina v paušálním systému platila 2200 korun, v novém systému při důsledném třídění podle zástupců města ročně asi šest set korun.
19. 3. 2025

Za pašování pervitinu přes Česko do Rakouska stíhá policie pět lidí

Národní protidrogová centrála (NPC) stíhá pět lidí za pašování pervitinu z Polska do Ostravy a přes jižní Čechy do Rakouska. Všichni jsou ve vazbě, hrozí jim deset až 18 let vězení. Policie při razii na českém území zajistila 1,7 kilogramu metamfetaminu a jeden kilogram marihuany, uvedla mluvčí NPC Lucie Šmoldasová.
17. 3. 2025
Načítání...