Odstupné budou muset asi zaměstnanci Liberty vymáhat. Podniku uspořádali „pohřeb“

Události v regionech: Jednání o propouštění v Liberty (zdroj: ČT24)

Zaměstnanci Liberty Ostrava zřejmě budou muset odstupné vymáhat prostřednictvím insolvenčního správce, uvedli odboráři po jednání s českým vedením zadlužené huti. Výpovědi by měl podle nich podnik rozdat v srpnu, ještě v září a říjnu ale lidé budou muset chodit do práce. Hrozí přitom, že za tyto měsíce nedostanou mzdu. Zaměstnanci huti se mezitím s podnikem rozloučili na symbolickém pohřbu. Majitele Sanjeeva Guptu označili za zrádce. Vedení Liberty jednání s odbory považuje za uzavřené, zaměstnanci podle něj budou mzdové nároky moci uplatňovat v insolvenčním řízení.

Antonín Ďuriš pracuje jako jeřábník v huti čtrnáct let. Také jeho jméno se ocitlo na seznamu lidí, kteří budou muset ostravskou huť opustit. Výroba v ocelárně se totiž zastaví. „Nerad pouštím něco, co mne baví, a de facto nic jiného dělat neumím. Umím řídit jenom stroje,“ přiblížil.

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty Petr Slanina po úterním jednání sdělil, že pozitivní zprávy nemají pro zaměstnance v podstatě žádné. „Bohužel šli jsme s otázkami, ale odcházeli jsme ne se všemi odpověďmi,“ podotkl. „Zaměstnanci, kteří dostanou výpověď, tak pořád je nad nimi to, že budou ve výpovědní době stále zaměstnanci hutě, ale přesto budou vědět, že až do konce října nebudou dostávat mzdu. Budou vědět, že nedostanou odstupné, ale že si o něj budou muset žádat vlastně v konkurzu,“ pokračoval Slanina. Podle něj má většina pracovníků podle kolektivní smlouvy nárok na devítiměsíční odstupné.

Podle Slaniny odbory žádaly o to, aby zaměstnanci měli ve výpovědích napsané, že po celou výpovědní dobu budou takzvaně na překážkách na straně zaměstnavatelů. „Aby je v tu dobu zaměstnavatel nezval do práce, aby si tím pádem mohli dělat rekvalifikace, někde se zaučovat, a mohli fungovat, jako by už skoro nebyli zaměstnanci firmy,“ vysvětlil.

Odborový předák doplnil, že zaměstnavatel to vzal jako podnět, se kterým se pokusí pracovat. Podle Slaniny ale stále existuje část zaměstnanců, u nichž zaměstnavatel přítomnost na pracovišti bude požadovat. Jde například o lidi z koksovny, která se nyní odstavuje.

Odboráři mluví o zklamání

„Z jednání jsem velice zklamaný, pro zaměstnance nemáme žádnou dobrou zprávu, nedozvěděli jsme se, kdo bude platit ty, co budou chodit do práce,“ uvedl předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica. Dodal, že končit má 2300 zaměstnanců, ale přes šest set z nich už podalo výpovědi.

„Zůstává tak 1700 lidí, kteří spadnou do insolvenčního vypořádání. A já nejsem přesvědčený, že firma na to bude mít peníze, aby se slušně zachovala k zaměstnancům,“ řekl Bečica. Šance na řádné vyplacení odstupného bez nutnosti jeho vymáhání je podle něj nulová. Mnoho lidí přitom podle něj pracuje v hutích desítky let.

Podobně hovořil i další z odborových předáků, předseda odborové organizace rourovny v Liberty Ostrava Petr Zegzulka, který hromadné propouštění odmítá. „Víme, že právně je to v pořádku, ale morálně je to opravdu za hranou. Tady si někdo dovolil změnit lusknutím prstu život zhruba 2500 zaměstnanců, toto huť nepamatuje,“ prohlásil.

Mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková řekla, že podnik považuje projednání organizačních změn za uzavřené a v souladu s platnou legislativou. „Zaměstnanci, kteří obdrží výpověď z organizačních důvodů, budou po dobu výpovědní lhůty na překážkách dle kolektivní smlouvy. Zaměstnanci si budou moci veškeré mzdové nároky uplatňovat prostřednictvím zaměstnavatele v insolvenčním řízení,“ sdělila mluvčí.

„Pohřeb Liberty“

Zaměstnanci Liberty se odpoledne před hutí symbolicky s podnikem rozloučili. Ve smutečním průvodu donesli před sochu hutníka rakev, kterou později zapálili. Poté na rakev hodili i fotografii současného majitele, britského podnikatele Sanjeeva Gupty, a postupně přidávali transparenty s názvy jednotlivých hutních provozů.

Symbolickému pohřbu přihlíželi lidé s transparenty s různými hesly, například „Zabili nám ocelové srdce republiky“. Mnozí pracují v huti desítky let. Shodli se na tom, že obdobnou situaci za celou éru podniku nezažili. Je podle nich ponižující, že po tolika letech práce musejí žádat o náhradu mzdy. Guptu někteří označili za zrádce. Poukazovali na to, že sliboval prosperitu firmy, ale místo toho ji dovedl k úpadku.

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma, od června je firma v úpadku. Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.

Jednání se zájemci o provozy huti

Insolvenční správce Šimon Peták v úterý uvedl, že jedná se dvěma zájemci o provoz dvou závodů. „Aktuálně je klíčové, abychom získali tollingové a úvěrové financování pro zachování druhovýroby, o kterém v těchto dnech intenzivně jednáme se dvěma vážnými zájemci. Díky tollingu bude Liberty schopna zachovat rourovnu a válcovny, zhruba 1500 až 1700 zaměstnanců v těchto závodech a další v obslužných provozech, získat prostředky na jejich výplaty a zachovat hodnotu těchto částí podniku. To je velmi důležité pro majetkovou podstatu a uspokojení věřitelů,“ popsal Peták.

Podle informací ČTK jsou jednání v pokročilé fázi a v nadcházejících dnech by nabídky mohly být vyhodnoceny. Záměrem takzvaného tollingu je v tomto případě i udržení obchodu. Huť by od tollingové společnosti získala materiál, zpracovala ho, ale zároveň ho i prodala tak, aby se udržel obchod, což by zvyšovalo hodnotu firmy.

Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, začala odstavovat koksovnu a chystá se hromadné propouštění. Odbory už dříve uvedly, že by se propouštění mohlo dotknout až 2600 zaměstnanců ze současných téměř pěti tisíc.

Majetek huti má od pátku na starosti insolvenční správce

Krajský soud v Ostravě v pátek zakázal Liberty Ostrava dále nakládat s podstatnou částí jejího majetku. Majetková práva nově vykonává právě insolvenční správce. Soud tak vyhověl návrhu prozatímního věřitelského výboru a insolvenčního správce na omezení majetkových práv.

Omezení platí například pro nakládání s vnitroskupinovými pohledávkami nebo emisními povolenkami a právě i provozováním rourovny a válcovny plochých výrobků. Dispoziční právo k ostatním závodům má ale nadále představenstvo huti.

Podle Petáka má představenstvo i nadále právo nakládat například se závodem číslo 14. Připomněl, že huť chce v tomto případě spolupracovat s polskou firmou Donquixote, která se zaštiťuje společností Qarmet.

„Výkonný ředitel Qarmet, kterého jsem napřímo oslovil, důrazně uvedl, že Donquixote není její dceřinou společností a Qarmet nemá s Donquixote žádný vztah. Qarmet ani neví o jakýchkoli dohodách a jednáních mezi Donquixote a Liberty Ostrava,“ doplnil Peták. Už v minulosti avizoval, že chce uzavřené smlouvy posoudit a zkontrolovat ve spolupráci s odbornými poradci.