Rozsáhlý areál Hanáckých kasáren v centru Olomouce v elektronické aukci získala za 91 milionů korun brněnská společnost Salibary. Vlastníkem je Richard Saliba, který chce podle právního zástupce Zdeňka Joukla jednat o budoucnosti kasáren s primátorem města a také rektorem Univerzity Palackého. Minimální cena nemovitosti v desátém kole dražby byla devadesát milionů korun, devítimilionovou kauci složili tři zájemci, padlo nakonec deset příhozů. Státu se kulturní nemovitou památku podařilo prodat na desátý pokus.
Hanácká kasárna koupila v aukci brněnská společnost Salibary
Desáté kolo elektronické aukce začalo v úterý v 10:00. Do elektronické aukce se zapojili nakonec dva účastníci, první dva příhozy nastaly ještě první den aukce, celková částka byla navýšena v dramatickém závěru posledních pět minut před ukončením aukce, kdy padlo ještě šest příhozů.
Minimální cena byla nakonec navýšena o milion korun na celkových 91 milionů. Vítězem elektronické aukce se v posledních minutách stala investiční společnost brněnského podnikatele Richarda Saliby. „On už se o ten objekt zajímal od začátku, jsme rádi, že skončí ta právní nejistota a zase se do toho místa vrátí život,“ řekl právní zástupce firmy Salibary Zdeněk Joukl.
Zkušenosti s rekonstrukcí historických budov Richard Saliba má. V Brně už opravil známý hotel Grand, palác Padowetz nebo obchodní pasáž Jalta. Na budoucnosti Hanáckých kasáren chce spolupracovat s univerzitou, městem a krajem. „Tak aby to bylo moderní centrum setkávání, restaurace, kavárny, nějaké ubytování pro studenty,“ řekl Joukl.
Do aukce se zapojila i skupina Redstone. „Můžeme potvrdit, že jsme se účastnili aukce, v níž se rozhodovalo v posledních okamžicích, a někdo měl více štěstí,“ uvedl mluvčí společnosti Michal Folta.
Hanácká kasárna jsou nemovitou kulturní památkou, změnu majitele proto musí schválit ministerstvo kultury. Firma Salibury také musí doplatit zbytek kupní ceny. „Poté, co bude cena zaplacena, tak my podáme návrh na vklad do katastru nemovitostí, kde se potom změní jméno vlastníka,“ řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.
O památkově chráněný objekt měla zájem i univerzita
Nemovitost stojící v historickém centru Olomouce se stát snaží prodat od září 2021. V první dražbě byla minimální cena této rozlehlé nemovitosti stanovena na 262 milionů korun a poté ji ÚZSVM snižoval. První příhoz přineslo až deváté kolo aukce loni v září. Hanácká kasárna byla tehdy vydražena za 89,1 milionu firmou Redstone, ve které má podíl podnikatel Richard Morávek.
O nákupu však zároveň projevila zájem také Univerzita Palackého v Olomouci, která podle podmínek aukce mohla ve stanoveném termínu cenu dorovnat a kasárna od státu získat přednostně. Po schválení tohoto postupu akademickým senátem i správní radou univerzity tak univerzita učinila, firma Redstone však následně svoji nabídku zvýšila na devadesát milionů. Univerzita by musela novou cenu znovu dorovnat. Požádala proto ministerstvo financí o prověření postupu. ÚZSVM následně vypsal nové řízení.
Zástupci univerzity minulý týden uvedli, že se nového výběrového řízení na prodej už nezúčastní. „Soutěžit o získání objektu se soukromými investory pro nás za stávajících podmínek není reálné. Nemohli bychom operativně reagovat na vývoj nabídek v aukci, protože v rozhodovacím procesu potřebujeme souhlas akademického senátu a správní rady. Mohli bychom sice pracovat s předem schváleným finančním limitem, ale vzhledem k transparentním postupům veřejné instituce bychom vlastně od začátku hráli s odkrytými kartami,“ řekl mluvčí UP Egon Havrlant.
Památkově chráněný objekt z 19. století, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. Vláda pak v roce 2020 schválila jeho prodej. Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství s ojedinělou stavební i armádní historií.
V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině byly tyto prostory úřadem zapůjčeny Olomouckému kraji, který zde provozoval Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině do konce ledna 2024. Od té doby je objekt opět prázdný. Náklady na rekonstrukci odhadli odborníci na téměř dvě miliardy korun.