Hanácká kasárna koupila v aukci brněnská společnost Salibary

3 minuty
Události v regionech: Hanácká kasárna prodána za 91 milionů
Zdroj: ČT24

Rozsáhlý areál Hanáckých kasáren v centru Olomouce v elektronické aukci získala za 91 milionů korun brněnská společnost Salibary. Vlastníkem je Richard Saliba, který chce podle právního zástupce Zdeňka Joukla jednat o budoucnosti kasáren s primátorem města a také rektorem Univerzity Palackého. Minimální cena nemovitosti v desátém kole dražby byla devadesát milionů korun, devítimilionovou kauci složili tři zájemci, padlo nakonec deset příhozů. Státu se kulturní nemovitou památku podařilo prodat na desátý pokus.

Desáté kolo elektronické aukce začalo v úterý v 10:00. Do elektronické aukce se zapojili nakonec dva účastníci, první dva příhozy nastaly ještě první den aukce, celková částka byla navýšena v dramatickém závěru posledních pět minut před ukončením aukce, kdy padlo ještě šest příhozů.

Minimální cena byla nakonec navýšena o milion korun na celkových 91 milionů. Vítězem elektronické aukce se v posledních minutách stala investiční společnost brněnského podnikatele Richarda Saliby. „On už se o ten objekt zajímal od začátku, jsme rádi, že skončí ta právní nejistota a zase se do toho místa vrátí život,“ řekl právní zástupce firmy Salibary Zdeněk Joukl.

Zkušenosti s rekonstrukcí historických budov Richard Saliba má. V Brně už opravil známý hotel Grand, palác Padowetz nebo obchodní pasáž Jalta. Na budoucnosti Hanáckých kasáren chce spolupracovat s univerzitou, městem a krajem. „Tak aby to bylo moderní centrum setkávání, restaurace, kavárny, nějaké ubytování pro studenty,“ řekl Joukl. 

Do aukce se zapojila i skupina Redstone. „Můžeme potvrdit, že jsme se účastnili aukce, v níž se rozhodovalo v posledních okamžicích, a někdo měl více štěstí,“ uvedl mluvčí společnosti Michal Folta.

Hanácká kasárna jsou nemovitou kulturní památkou, změnu majitele proto musí schválit ministerstvo kultury. Firma Salibury také musí doplatit zbytek kupní ceny. „Poté, co bude cena zaplacena, tak my podáme návrh na vklad do katastru nemovitostí, kde se potom změní jméno vlastníka,“ řekla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.

O památkově chráněný objekt měla zájem i univerzita

Nemovitost stojící v historickém centru Olomouce se stát snaží prodat od září 2021. V první dražbě byla minimální cena této rozlehlé nemovitosti stanovena na 262 milionů korun a poté ji ÚZSVM snižoval. První příhoz přineslo až deváté kolo aukce loni v září. Hanácká kasárna byla tehdy vydražena za 89,1 milionu firmou Redstone, ve které má podíl podnikatel Richard Morávek.

O nákupu však zároveň projevila zájem také Univerzita Palackého v Olomouci, která podle podmínek aukce mohla ve stanoveném termínu cenu dorovnat a kasárna od státu získat přednostně. Po schválení tohoto postupu akademickým senátem i správní radou univerzity tak univerzita učinila, firma Redstone však následně svoji nabídku zvýšila na devadesát milionů. Univerzita by musela novou cenu znovu dorovnat. Požádala proto ministerstvo financí o prověření postupu. ÚZSVM následně vypsal nové řízení.

Zástupci univerzity minulý týden uvedli, že se nového výběrového řízení na prodej už nezúčastní. „Soutěžit o získání objektu se soukromými investory pro nás za stávajících podmínek není reálné. Nemohli bychom operativně reagovat na vývoj nabídek v aukci, protože v rozhodovacím procesu potřebujeme souhlas akademického senátu a správní rady. Mohli bychom sice pracovat s předem schváleným finančním limitem, ale vzhledem k transparentním postupům veřejné instituce bychom vlastně od začátku hráli s odkrytými kartami,“ řekl mluvčí UP Egon Havrlant.

Památkově chráněný objekt z 19. století, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od ministerstva obrany. Vláda pak v roce 2020 schválila jeho prodej. Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství s ojedinělou stavební i armádní historií.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině byly tyto prostory úřadem zapůjčeny Olomouckému kraji, který zde provozoval Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině do konce ledna 2024. Od té doby je objekt opět prázdný. Náklady na rekonstrukci odhadli odborníci na téměř dvě miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 1 hhodinou

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 2 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 2 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 11 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 17 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
včera v 06:00

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025
Načítání...