Fotografka oživila Žižkov, jak býval kdysi

Praha - Srovnat se zemí a vybudovat sídliště. S asanačním plánem se tak díval na Žižkov minulý režim. Amatérská fotografka se tehdy rozhodla atmosféru ohrožené části města zachytit. „Procházeli jsme starý Žižkov a chtěli jsme zachytit poslední zbytky atmosféry těch domů,“ vypráví autorka fotografií Helena Šulcová, která teď snímky ve spolupráci s žižkovskými patrioty vystavuje v galerii místní kavárny Saturnin.

Architekt Vavřík se koncem osmdesátých let pokoušel otevřít debatu o asanaci a vysloužil si nálepku „živlu, který je třeba zlikvidovat“. „My jsme byli čerstvě po škole, čtyři rozhněvaní architekti. Už tenkrát jsme definovali, že Žižkov je Malá Strana tohoto břehu Vltavy,“ vzpomíná Vavřík.

Také ulice, kde se nachází kavárna Saturnin, kde autorka dnes vystavuje své snímky, měla během jedné z fází asanace zmizet. Nahradit je měla široká dálnice a paneláky, tak jako se to stihlo realizovat třeba jen o několik set metrů dál, v okolí Komenského náměstí. „Takzvaná třetí etapa měla zlikvidovat všechno až k Bulharu,“ doplnil Vavřík. Výstava fotografií ani tak nežehrá na plány minulého režimu, jako spíš oslavuje, že většina čtvrti zůstala nakonec zachovaná.

Žižkov v 80. letech
Zdroj: Helena Šulcová

Žižkov stejně jako další bývalá průmyslová pražská předměstí – Smíchov, Holešovice či Karlín – vznikl ve druhé polovině 19. století. V roce 1860, kdy byl Žižkov ještě součástí Vinohrad, žily na jeho pozdějším území za východními pražskými hradbami jen desítky lidí, zato před první světovou válkou jich bylo už 70 tisíc.

Genia loci starého Žižkova vytvořil starosta a stavební podnikatel Karel Hartig. Uvádí se, že neměl žádné urbanistické znalosti, a tak pavlačové domy stavěl, jak ho napadlo. Vznikla tak jedinečná čtvrť – ovšem v letech 1881–1922 byla samostatným městem. Částečně zanikla v 80. letech, kdy se tehdejší pražské vedení rozhodlo asanovat staré domy. Po revoluci bylo bourání zastaveno, a tak kus starého Žižkova ještě zbývá.

Nahrávám video
Fotografka oživila Žižkov, jak býval kdysi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Předběžná škoda u požáru skladu plastů v Brně je 50 milionů

Předběžně odhadovaná škoda způsobená požárem skladu plastů v Brně-Přízřenicích je 50 milionů korun, uvedli v pondělí dopoledne hasiči. Příčinu vzniku požáru zjišťují. Doplnili také, že zásahem uchránili hodnoty za půl miliardy. U požáru zasahují od rána, bylo jich tam zhruba osmdesát. Před 9:00 začali počet redukovat.
11:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

U Jičína se vyskytlo slabé tornádo, letos první zdokumentované, uvedl ČHMÚ

Na východ od Jičína v okolí obcí Studeňany, Úlibice a Radim se v neděli odpoledne vyskytlo při dešťové přeháňce slabé tornádo. Bylo prvním zadokumentovaným tornádem v letošním roce v Česku. Na facebooku o tom v pondělí informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Případné svědky tornáda meteorologové požádali o poskytnutí svědectví, fotografií či dokumentaci případných škod.
10:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Z Prahy téměř zmizeli pouliční umělci se zvířaty. Někteří se přesunuli do jiných měst

Pouliční umělci se zvířaty se už v ulicích Prahy téměř neobjevují. Jejich vystupování, takzvaný busking, zakázala vyhláška, která platí od konce roku 2024. Lidé ji nyní porušují jen výjimečně. Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové šlo loni zhruba o dvacet případů. Ochránci zvířat ale upozorňují, že někteří buskeři zákaz obchází nebo se přesouvají do jiných lokalit a měst.
před 8 hhodinami

VideoV Praze se chýlí ke konci ražba prvního úseku metra D

Dělníkům na stavbě prvního úseku metra D v Praze v ražbě zbývá už jen asi třicet metrů. To by mohli zvládnout za dva měsíce, všechny práce na etapě ale potrvají až do roku 2029. V nejbližších týdnech by měla začít odkládaná stavba druhého úseku za 30 miliard, kterou zdržely vleklé právní spory o zadání i vyhodnocení veřejné zakázky. Kvůli dvouletému zpoždění má být celá linka hotová nejdřív v roce 2032.
před 17 hhodinami

Demonstranti v Praze žádali změny ve vedení ministerstva životního prostředí

Na Hradčanském náměstí v Praze se v neděli odpoledne sešli lidé na demonstraci nazvané Přírodu škrtnout nenecháme! Protestovali proti zástupcům Motoristů ve vedení ministerstva životního prostředí (MŽP). Akci svolaly ekologické organizace v čele s hnutím Greenpeace či Hnutí Duha, podle kterých se na resortu pod vedením vládního zmocněnce pro Green Deal Filipa Turka (za Motoristy) a ministra Igora Červeného (Motoristé) dělají rozsáhlé čistky, škrtají peníze na fungování národních parků a vede se válka proti rozvoji větrné energie.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

VideoDíky nové technologii má při lékařských zákrocích stačit méně radiace

V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady lékaři testují novou technologii, díky níž při ošetření zúžených cév nebo poruch srdečního rytmu nemusí pacienty ozařovat v takové míře jako dosud. Studii nyní vědci vyhodnocují. Pokud se metoda osvědčí, mohli by ji lékaři na dalších klinikách využívat během několika let – s menší radiační zátěží a kvalitnějšími obrazy.
včera v 13:07

Obce přibrzdily výstavbu nájemních bytů. Chybí jim státní podpora

Desítky obcí a firem chtějí stavět nájemní byty, chybí jim ale státní podpora. Příslušný program Dostupné nájemní bydlení je od loňského června pozastavený, protože vyčerpal přidělených sedm miliard korun. Pod čarou tak zůstávají projekty za dalších zhruba deset miliard. Ministerstvo pro místní rozvoj teď hledá zdroje, které by umožnily zahájit výstavbu i u dalších žadatelů, a řeší podobu budoucí podpory.
včera v 06:02

Pražský hrad zpřístupnil reprezentační prostory

Mimořádně zpřístupněné reprezentační prostory Pražského hradu si v sobotu přišlo prohlédnout rekordních 11 218 lidí, sdělila Správa Pražského hradu. Lidé přijížděli na prohlídku sálů, ve kterých se konají významné státní, protokolární a společenské události, od brzkého rána. Do místností mohli zavítat od 9 do 18 hodin. Zdarma byly přístupné také další hradní památky, expozice a zahrady.
18. 4. 2026Aktualizováno18. 4. 2026
Načítání...