Další pardubický problém. Lékaři podle rodičů čekali po porodu příliš dlouho s testy na streptokoka, dítě má doživotní následky

Pardubická nemocnice připustila „nesoulad mezi doporučeným a realizovaným léčebným postupem“ po porodu holčičky, kterou napadl streptokok. Lékaři provedli potřebné testy příliš pozdě, přestože matka streptokokem typu B trpěla. Dítě, kterému jsou nyní čtyři měsíce, má vážné a celoživotní následky.

Událost, kvůli které padla žaloba a rodina novorozené dívky si vyžádala od pardubické nemocnice zdravotnickou dokumentaci, se stala za zvláštních okolností – matku, která trpěla streptokokem typu B, podle rodiny předtím odmítly nemocnice v Rychnově nad Kněžnou i Hradci Králové a sanitka s ní najezdila přes sto kilometrů.

I přes onemocnění matky provedla pardubická nemocnice odběry krve dítěti až s několikahodinovým zpožděním. Rodiče novorozené dívky i právní zástupce rodiny Mario Švehelka tvrdí, že tím zdravotníci pochybili. Nemocnice možné nedostatky připustila.

„Došlo k nesouladu mezi postupem doporučeným odbornou společností a mezi tím, jakým způsobem lékaři prováděli léčbu. S ohledem na lékařské tajemství se nemocnice nemůže vyjadřovat ke konkrétním okolnostem případu,“ stojí v prohlášení nemocnice.

Když testy nákazu dítěte potvrdily, již se u něj rozvíjela otrava a selhávaly orgány. Následovalo zánětlivé postižení nervového systému a krvácení do mozku. Následky jsou těžké a doživotní. 

„Již jsme podali žalobu, kde žádáme pro holčičku finanční odškodnění. Nyní čekáme na reakci pardubické nemocnice na tuto žalobu,“ řekl advokát Švehelka. 

Nejde o první problém, který se pardubické nemocnice týká. Letos na jaře vyšlo díky dokumentu z cyklu České televize Infiltrace najevo, že v roce 2017 její personál reagoval příliš pomalu, když začal osmiletý chlapec na nemocniční chodbě krvácet. Hoch skončil ve stavu bdělého kómatu.

Rodina požaduje po nemocnici 22 milionů korun, zdravotnické zařízení jí nabídlo šest milionů jako zálohu, což akceptovala. Obviněni jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Podle Martina Netolického (ČSSD), hejtmana Pardubického kraje, který je zřizovatelem nemocnice, bude chtít samospráva vědět, co se v zařízení děje. „Chceme vědět, co se stalo za poslední měsíce od června tohoto roku. A pochopitelně, jestli není problém v některých odděleních, pokud jde o personální stránku,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
včera v 07:30

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...