Chytré turnikety v Masarykově onkologickém ústavu měří teplotu a poznají, jestli má člověk roušku

6 minut
Chytré turnikety v MOU
Zdroj: ČT24

Masarykův onkologický ústav v Brně (MOÚ) instaloval u vstupů terminály, které automaticky měří teplotu a také rozpoznají člověka bez roušky. Turniket jej pak nepustí dovnitř. Onkologický ústav a obě fakultní nemocnice v Brně zatím povolují návštěvy. Město je ve svých dvou nemocničních zařízeních od pondělka zakázalo.

Terminály nově fungují v Masarykově a Švejdově pavilonu. Oba hlavní vstupy do areálu byly čtyři měsíce uzavřeny kvůli pandemii nemoci covid-19. Bezpříznakoví pacienti i návštěvníci procházeli dočasným vstupem z terasy Švejdova pavilonu, kde jim služba měřila teplotu.

Nyní měření automaticky provede termografická kamera. V případě zvýšené teploty zůstane turniket uzavřený. Dohledové centrum zároveň obdrží upozornění, pracovníci ústavu tak mohou přijmout další opatření.

„Pokud osoba při autentifikaci nemá roušku, terminál automaticky spustí hlasové upozornění a postupuje obdobně jako v případě zvýšené teploty, tedy zajistí uzavření turniketu a zašle alarmové upozornění do dohledového centra,“ popsala mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. 

Onkologičtí pacienti jsou vysoce rizikovou skupinou

V pondělí ráno vznikaly u turniketů menší zmatky. „Je to unikátní zařízení, které jinde není. Věřím, že si na něj pacienti zvyknou a vše bude fungovat bez problémů,“ řekl ředitel ústavu Marek Svoboda.

Pro pacienty, kteří mají příznaky infekce, tedy teplotu, kašel nebo rýmu, je nadále otevřen vstup přes infekční ambulanci z parkoviště při Tvrdého ulici. „V příštích dnech budeme instalovat ještě třetí turniket, který bude umístěn z boku Švejdova pavilonu naproti Wernerovu pavilonu a Oddělení nukleární medicíny,“ doplnila Joukalová.

Nákup i montáž turniketů si vyžádá dohromady asi tři a půl milionu korun. Podle ředitele ústavu to byla nutná investice, protože situace kolem onemocnění covid-19 se může opakovat a onkologičtí pacienti jsou vysoce rizikovou skupinou.

Městské nemocnice návštěvy zakázaly

Masarykův onkologický ústav zatím návštěvy povoluje, stejně jako dvě brněnské fakultní nemocnice. Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a Úrazová nemocnice, které zřizuje město, ale mají od pondělka návštěvy zakázané. Podle ředitele nemocnic Pavla Pilera je důležité maximálně ochránit lidi. „Nevíme, jak dlouho to bude trvat. Pokud jsou lidé v léčebně dlouhodobě nemocných v terminálním stádiu, za dodržení hygienických pravidel za nimi rodinu pustíme. Přistupujeme k tomu individuálně,“ uvedl Piler.

Nemocnice ještě musí vyřešit, jak to bude s přítomností otců u porodů. Zákaz návštěv platí i v jihomoravských krajských nemocnicích v Břeclavi, Hustopečích, Kyjově a Hodoníně. Další krajské nemocnice je mají povolené a budou se rozhodovat podle situace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 15 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025
Načítání...