Brno plánuje za půl miliardy opravit káznici Cejl. Vzorem je muzeum Stasi v Drážďanech

Káznice Cejl, barokní komplex méně známé věznice v širším centru Brna, plánuje vedení města zrekonstruovat do roku 2021 až 2022. Předpokládaný rozpočet počítá s investicí až půl miliardy korun. O tom, jak s prostorem naložit se diskutovalo na mezinárodní konferenci, kam mimo jiné přijel bývalý primátor Drážďan Herbert Wagner a ředitelka muzea Věznice Stasi Drážďany Uljana Sieberová.

Posledním popraveným ve věznici v Cejlu byl v roce 1952 Leopold Doležal, další popravy už se poté odehrávaly v Praze. Na konferenci byl mimo jiné představen jeho dopis, který se jeho příbuzným dostal do rukou teprve v roce 1996.

„Dopisy popravených jsou samy o sobě výjimečné tím, že byly napsány s vědomím, že se dostanou do rukou blízkým těsně po smrti toho nešťastného vězně. Komunistický režim ovšem dopisy uschoval a nechal je ležet v archivu až do roku 1989, poslední dopis archivářka doručovala vlastně nedávno,“ vysvětlil spisovatel a publicista Luděk Navara. „Jako by se komunistický režim popraveným vězňům tímto způsobem nesmyslně mstil,“ dodal.

2 minuty
Brno plánuje z kárnice Cejl muzeum a kreativní centrum
Zdroj: ČT24

Město Brno si na rekonstrukci věznice zadalo architektonickou soutěž a na konferenci jeho vedení sbíralo nápady, jak prostor využít. A to hlavně od návštěvy z Německa. V Drážďanech totiž z věznice STASI vzniklo multimediální centrum. Podobný nápad má i vedení Brna.

Projekt za půl miliardy: radní plánují požádat stát, EU i Norské fondy

Město chce z místa s pohnutou historií udělat zázemí pro umělce a zároveň plánuje zachovat klíčové části objektu a zřídit tam muzeum. O tom, co všechno nakonec z velkorysých plánů bude realizovat, zatím nemá jasno. Radní čekají na výsledky architektonické soutěže a úplně přesně zatím nevědí, z čeho budou projekt financovat.

Záměr vytvořit ve věznici z 18. století kreativní centrum vedení Brna zatím neopouští, ale musí zvážit časové možnosti, aby projekt mohl být aspoň částečně zaplacen z evropských fondů. „Původně jsme plánovali financování z evropských fondů. Tam nám běží čas, tak ještě zvažujeme nějakou adaptaci využití, abychom projekt stihli,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál z hnutí ANO s tím, že předpokládaný rozpočet dosáhne až půl miliardy korun.

Momentálně Brno v městské kase dostatek peněz nemá. Na opravu věznice a pietního místa totality chce získat finance i z norských fondů a plánuje o finanční příspěvek požádat také ministerstvo kultury. „Myslíme si, že stát by se měl na takovýchto projektech podílet,“ dodal Vokřál. Smělé plány chce město Brno realizovat do roku 2021 či 2022.

Věznice básníků. V cele tu byli Bezruč, Zahradníček nebo Rotrekl

Brněnská věznice je podle publicisty Luďka Navary zajímavá tím, že je spojená s vězněním básníků. Prvním zavřeným básníkem tu byl Petr Bezruč, po roce 1948 tu strávil nějakou dobu Jan Zahradníček, Zdeněk Rotrekl nebo Václav Renč.

Luděk Navara považuje za trochu nešťastné mluvit o prostoru jako o káznici. On sám vždy používá slovo věznice, protože to vyjadřuje, co se tam skutečně odehrávalo.

Rozlehlý pozdně barokní komplex je významnou kulturní památkou a pietním místem totalit. Budova byla postavena v roce 1770, o osm let později se sem nastěhovalo 147 sirotků z brněnské jezuitské koleje. Císař Josef II. sirotčinec zrušil a areálu se vrátila původně zamýšlená funkce, během následujících desetiletí se tam přestěhovali trestanci ze Špilberku.

ČT24: historie věznice Cejl
Zdroj: ČT24

Nejtemnější období přišlo se zřízením protektorátu, kdy Cejl sloužil jako ženská věznice gestapa, kterou prošla řada židovských transportů, proběhla tam i řada poprav. Po nástupu komunistického režimu byla jednou ze tří vazebních věznic v Československu, kde se pravidelně popravovali odpůrci komunismu, a taky jako transportní věznice pro tisíce politických vězňů přepravovaných k výkonu trestu do jiných částí republiky. V roce 1956 se pak otevřela nová věznice v Brně Bohunicích a budovy bývalé káznice pak sloužily do roku 2006 jako depozitář Moravského zemského archivu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 48 mminutami

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 7 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánovčera v 13:52

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
včera v 06:00

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025
Načítání...