Brňané přejmenovali Dallas na Moravu. O názvu lodi rozhodla anketa

Renovovaná historická loď, která se vrátila v úterý z loděnice v Hlavečníku na Pardubicku do Brna, ponese jméno Morava. Od roku 1955 už tak bude mít třetí jméno. Rozhodli o tom brněnští radní na základě hlasování obyvatel města. Do ankety se zapojilo 3530 lidí.

Loď ve vlastnictví dopravního podniku se původně měla vrátit k názvu Moskva, to se ale nelíbilo některým radním města a iniciovali anketu.

„Pro vítězný název Morava bylo zhruba šedesát procent účastníků, pro původní název Moskva třicet procent. Zbylí lidé hlasovali pro Bratislavu. Někteří fandové lodní dopravy se přejmenování z pověrčivosti bránili, protože prý přináší smůlu,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Morava byla jedna z prvních dvou lodí na přehradě

Název Morava se váže k jedné z prvních dvou lodí, které na přehradě začaly jezdit po druhé světové válce, dnes již ovšem neexistují. „Jsem rád, že se zúčastnilo hlasování tolik lidí a že jim na jménu brněnských lodí záleží,“ řekl Koláčný.

Loď je kulturní památkou, což ji nakonec zachránilo. Její renovace stála 15 milionů korun. Nyní se na ní budou dělat závěrečné práce, musí se instalovat kormidelna a zábradlí na horní palubě. Dopravní podnik předpokládá, že loď spustí na vodu koncem června, a v první polovině července ji chce slavnostně vrátit do provozu. Letos bude plout při mimořádných událostech či jako posilový spoj. Vejde se na ni zhruba 150 lidí.

Motor z tramvaje

Loď je unikátní tím, že stejně jako další bývalé lodě dopravního podniku má elektromotor z tramvaje, stejně tak jsou z tramvají i okna. Při pohledu na loď zvenku i zevnitř ji člověk uvidí ve stejné podobě, v jaké zahajovala provoz na přehradě. Nyní do ní však byly nainstalovány nové technologie, které si vyžadují současné předpisy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 55 mminutami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 9 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 10 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 17 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
včera v 07:00

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...