Historickým městem roku 2021 se staly Boskovice z Jihomoravského kraje. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění je spojené s finančním bonusem milion korun na další péči o památky.
Boskovice jsou historickým městem roku. Slaví 800 let od první písemné zmínky
„Je to pro nás dárek k narozeninám. Boskovice letos slaví osm set let od první písemné zmínky. My už dlouho historickým městem jsme, ale teď už na to máme glejt,“ okomentoval výsledek starosta Jaroslav Dohnálek (ODS), který ocenění převzal na pražském Žofíně.
Boskovice loni opravily s dotací z programu regenerace tři kulturní památky na svém území. Byl to židovský dům s rituální lázní, kde se obnovovala fasáda, stejně jako u dalšího domu v židovské čtvrti.
Na hradě se pak restauroval dřevěný rumpál u studny. Podle boskovického kastelána Milana Vaněrky jde o jeden ze dvou dochovaných šlapacích rumpálů v republice, podobný je ještě na Karlštejně. Boskovické šlapací kolo pochází přibližně z roku 1671. Šlapáním ho poháněl jeden člověk, v dobových materiálech jsou zmiňovaní i oslíci, uvádí vedení města.
„Opravujeme průběžně, nejen loni, v uplynulém roce jsme se soustředili více na památky soukromé než ty ve správě města. Snažíme se také o regulaci reklamy, chceme eliminovat křiklavé svítivé nápisy a věříme, že to bude přívětivější pro obyvatele města i jeho návštěvníky,“ popisuje starosta.
Městská památková zóna Boskovice byla vyhlášena v roce 1990 a skládá se ze tří relativně samostatných celků – města v hradbách, zámeckého areálu a bývalé židovské čtvrti. Zaujímá tak téměř celou plochu historické části města. Zahrnuje třicet sedm nemovitých kulturních památek, z nichž nejvýznamnější jsou hrad, zámek, zámecký skleník, kostel svatého Jakuba staršího, radnice, synagoga, židovský hřbitov a rezidence.
Na celém území Boskovic je třiapadesát nemovitých kulturních památek. V Česku unikátní je soubor staveb bývalého židovského ghetta, které je po ghettu třebíčském nejzachovalejší charakteristickou zástavbou tohoto typu v zemi.
Další města ve finále
Ve finále soutěže letos byly také Kroměříž, Prachatice, Frenštát pod Radhoštěm, Horažďovice, Hradec Králové, Kolín, Letohrad, Loket, Lipník nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Telč, Žatec a městská část Praha 1. Z těchto vítězů za jednotlivé kraje dostala Cenu ministra pro místní rozvoj města Loket a Telč. Dostávají odměnu sto tisíc korun stejně jako všichni krajští vítězové.
V Česku je na čtyřicet tisíc nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón. Z programu regenerace bylo za třicet let jeho existence použito ze státního rozpočtu pět a tři čtvrtě miliardy korun a s dalšími penězi sdruženými od obcí a vlastníků se opravilo kolem osmnácti tisíc památek za víc než čtrnáct miliard korun.
Programy na obnovu památek
Loni program na obnovu památek poskytl přes sto šedesát milionů korun podobně jako v prvním pandemickém roce 2020. Letos však má k dispozici podle zástupců Ministerstva kultury jen sto dvanáct milionů korun. Resort spravuje osm památkových programů, v minulých několika letech měly všechny k dispozici kolem šesti set milionů korun.
Jeden z nich – program Podpora obnovy kulturních památek – prostřednictvím obcí s rozšířenou působností ale letos ministerstvo kvůli úsporám neotevřelo. Říká, že je jen pozastaven, a vlastníci mohli žádat o příspěvek v některých dalších programech.
V posledních letech se z programu čerpalo ročně přibližně sto čtyřicet milionů korun, za které se opravilo vždy kolem sedmi set památek. Největším příjemcem peněz z tohoto programu bývá církev, jejíž subjekty dosáhnou přibližně na polovinu peněz.
Soutěž o titul historického města roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Město Boskovice bylo ve finále soutěže už dvakrát před letošní účastí.