Bezdomovci se chystají na zimu. Spolu s nimi i krizová centra

Kde a jak přečkáme zimu? Otázka, kterou se musí každoročně zabývat několik tisíc lidí bez domova. V Brně jejich dočasné přístřešky obcházejí strážníci a radí jim, kam se mohou před mrazy schovat. Na zimu se připravuje i Rožnov pod Radhoštěm, který buduje novou noclehárnu a denní centrum, které doposud v městě chyběly.

Většina brněnských bezdomovců představu o tom, kde v teple přespí, má. „Na zimu půjdu na protialkoholní léčení, to není problém,“ uvedl jeden z oslovených bezdomovců. Další oslovená žena bez domova zamíří na mimobrněnskou charitu až 80 kilometrů daleko. Jiní ale blížící se mrazy ještě neřešili. „Minulou zimu jsem byl na squatu na Zvonařce. Letos jsem nad tím ještě nepřemýšlel,“ odvětil další bezdomovec na otázku, kde bude v zimě spát.

Přímo v Brně mohou lidé bez domova využít tři noční krizová centra. Jedno z nich se nachází v prostorách Armády Spásy. V tamní jídelně, která se v zimě promění na noční krizové centrum, může přespat 49 lidí. „Pokud přijdou ještě další klienti, tak využijeme vestibul a podobně,“ vysvětlil ředitel Armády spásy Brno Ivan Borek.

Počty míst v nočních centrech
Zdroj: ČT24

Lidé bez domova mohou využít možnosti přespání i ve dvou dalších krizových centrech – v Bratislavské a Masné ulici. Dohromady mají kapacitu pro 130 lidí. „Přespí buď na zemi, nebo na židli, postele tu nemáme,“ popsala podmínky v nočním krizovém centru Bratislavská sociální pracovnice Zuzana Csontosová. Za pobyt v něm lidé bez domova nemusí nic platit. Noční krizové centrum se otevírá prvního prosince a funguje tři měsíce. „Pokud je hodně mrazivé počasí i později, tak se zvažuje, že se prodlouží,“ dodala.

Speciální kontejnery se v Brně neujaly

Dlouhodobě jsou brněnská krizová centra zaplněná zhruba ze 60 procent. To je také důvod, proč se neujala jedna z alternativních možností na přespávání bezdomovců - upravený nákladní kontejner. Jeho autor jej předloni umístil na zkoušku v Brně. „Oslovujeme města, ale zájem není takový, jak jsme si mysleli,“ řekl autor projektu Jakub Zaviačič.

Vedení města zkušební provoz kontejneru sice povolilo, dál se chce ale spoléhat hlavně na tradiční krizová centra. Sociální pracovníci nápadu přespávání v kontejnerech vyčítali především to, že služba není napojená na důležitou sociální pomoc a poradenství.

Na zimu se připravují centra i jinde

Kromě Brna řeší ubytování lidí bez domova i další okresní města. Odhadovaný počet lidí žijících přímo na ulici je v každém větším městě kolem 30. Některé radnice ale tyto údaje neevidují. Další desítky lidí bez domova pak města ubytovávají v azylových centrech, a to zvlášť pro muže a matky s dětmi v tísni.

Počet lidí žijících na ulici
Zdroj: ČT24

Kromě azylových center pak nabízejí města - právě pro lidi z ulice - možnost přespání v noclehárnách. Jedna z nich nově vzniká v Rožnově pod Radhoštěm, kde kromě ní vznikne i nové denní centrum.

Nacházet se budou v právě rekonstruovaných prostorách v sídle městské policie. Do centra budou moci lidé přijít si vyprat, najíst se a umýt se. V noclehárně, která má kapacitu osm lůžek, se pak vyspat. Každé ráno ji ale musí opustit a nesmí přijít opilí. Zárukou dodržování pravidel bude právě blízkost pracoviště městské policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 11 mminutami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
13:52Aktualizovánopřed 22 mminutami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
12:36Aktualizovánopřed 49 mminutami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Serveru Info.cz to potvrdil vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun. Podle informací ČTK bude Šereda nadále pracovat jako řadový státní zástupce. Důvody rezignace Šeredy na funkci ředitele odboru podle serveru nejsou známy, rozhodnutí údajně v úterý oznámil Dragoun kolegům.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v Havířově uložil za zmanipulované zakázky podmínky a pokuty

Okresní soud v Havířově na Karvinsku v úterý v kauze Městské realitní agentury (MRA) Havířov uložil pěti obžalovaným za machinace s veřejnými zakázkami podmíněné a peněžité tresty. Všichni obžalovaní se v pondělí před soudem přiznali. Státní zástupce je viní, že jako organizovaná skupina zmanipulovali zakázky v hodnotě 72 milionů korun. Na úplatcích dle žalobce přijali nejméně 5,5 milionu. Trestné činnosti se dle něj dopouštěli nejméně od února 2019 do dubna 2023. Rozsudek není pravomocný.
před 4 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho člověka a sebe a dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
09:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...