Amatérští hledači kovů jako pomocníci archeologů. Bez jejich přístrojů by některé cenné předměty nenašli

Archeologové chtějí ve větší míře spolupracovat s amatéry, kteří hledají historické předměty pomocí detektorů kovů. Podle průzkumu Akademie věd devadesát procent archeologů označilo detektoring jako věc, která se jejich práce naléhavě dotýká. O tématu odborníci diskutovali na brněnské konferenci Archeologie a veřejnost.

V Česku se detektoringu věnuje podle odhadů amatérsky zhruba třicet tisíc lidí. Ne vždy jsou jejich primárním zájmem archeologické nálezy, ale při provozování svého koníčku na ně narážejí velmi často.

„U většiny lidí se jedná o koníček, vzrušující trávení volného času. Profesionální jsou hledači v tom, že přístroje velmi dobře ovládají a orientují se v krajině,“ řekl Balász Komoróczny z Archeologického ústavu AV ČR.

V Česku funguje podle Balásze Komorócznyho řada regionálních archeologických pracovišť, která už s amatérskými hledači spolupracují. Jejich počet by se ale mohl rozšířit. „V různých regionech je spolupráce různě rozvinutá. Je velmi důležité vědět, že archeologické nálezy jsou po celém našem území a je vyloženě škodlivé je vozit například z Ostravska na Chebsko. Pak jsou vytrženy z kulturního a historického kontextu,“ vysvětlil Balász Komoróczny.

Dobře proškolení hledači nenacházejí jen kovové předměty. „Jsou to nejen zbraně, nástroje, šperky, mince, ale i drobné keramické fragmenty. Školený detektorář si všímá i všeho kolem,“ řekl Balász Komoróczny.

Pravidla o oznámení nálezu platí pro každého, kdo najde historicky cenný předmět. Měl by nález ohlásit archeologické instituci nebo obci. Archeologické nálezy jsou vlastnictví státu, nálezce si je nechat nemůže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 13 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 19 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 23 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
včera v 07:00

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
včera v 06:30

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025
Načítání...