Co s hledači pokladů? Využít je i s jejich detektory při průzkumech

Olomouc - Archeologové reagují na více než desetiletý český fenomén hledačů pokladů stále častější vzájemnou spolupráci. Nechtějí napodobovat Slovensko, kde rabujícím amatérům s detektory hrozí až 10 let vězení, protože to nic nevyřešilo. Cennosti dál končí na aukcích. Na severní Moravě se několik ústavů i amatérských hledačů s detektory zapojilo do programu Preventivní archeologie, kdy společně zkoumají některé lokality.

Na Slovensku nepřinesla možnost nepoctivé hledače pokladů tvrdě trestat moc výsledků především proto, že se jejich činnost těžko prokazuje. Když majitelé detektorů, kterých je podle odhadů až 30 tisíc, něco cenného najdou a rozhodnou se neodevzdat to státu, jeho představitelé s tím až na výjimky nic neudělají. „Jsou známé případy nálezů cenností, které nálezci prodali na aukcích. Prokázat je to však velmi těžké, museli byste je chytit při činu,“ vysvětlil vedoucí odboru kultury a památkové péče Olomouckého kraje Jindřich Gračic.

Prokázání nepoctivosti je výjimkou

Výjimkou je případ objevu střepu z 1. až 2. století před naším letopočtem, který se dostal z rukou nepoctivých amatérů s detektorem do majetku krajského úřadu. V Česku platí zákon, podle kterého patří archeologické nálezy v zemi státu. Nálezci jsou povinni objevy hlásit památkovým úřadům, muzeím nebo archeologům. Tři muži, kteří prohledávali naleziště v Němčicích na Hané, to podle policistů neměli v úmyslu. Cenný střep jim proto zabavili. Státu se vrátily i tisíce předmětů nesmírné hodnoty, které nasbíral pražský amatér s detektorem kovů Tomáš Tůma. Archeologové se k nim dostali náhodou po jeho smrti v roce 2008.

Archeologové přicházejí na to, že je užitečné využívat zájmu amatérů, kteří jsou ochotní ke spolupráci. Jako součást projektu Archeologického centra Olomouc s názvem Preventivní archeologie například prováděli v letech 2010 až 2013 detektorový průzkum na Přerovsku, Šumpersku a Olomoucku. Výsledkem jsou tisíce zdokumentovaných nálezů. Jsou mezi nimi například i dva pražské groše Jana Lucemburského a Karla IV. Ještě v 90. letech minulého století archeologové detektory odmítali a i později je mnozí ignorovali. „Naše představa je taková, že by uživatelé detektorů spolupracovali s jednotlivými odbornými středisky a jejich garanty a podíleli by se na záchraně naše archeologického dědictví,“ uvedl archeolog Zdeněk Schenk.

Slušní hledači versus slušní

Ministerstvo kultury už chystalo novelu zákona, podle ktreé by nepoctivé hledače bylo možné trestat. Nakonec od ní, právě i vzhledem ke slovenským zkušenostem, upustilo. Teď připravuje nové zákonné opatření, které počítá i se spoluprací amatérů s profesionály. Odborníci se zabývají také otázkou odměny pro poctivé nálezce, která je zatím symbolická. Jedním z těch, kteří se už do společných průzkumů zapojili, je Ondřej Vénos. Podílel se mimo jiné na průzkumu archeologicky cenné lokality v Předmostí v Přerově. „Vadí nám organizované skupiny hledačů, kteří drancují zemi. Nám slušným detektorářům kazí jméno,“ řekl Vénos.

3 minuty
Hledači pokladů spolupracují s muzejníky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 16 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Benzen je prokázaný ve studni v chatové oblasti, znečištění se šíří k Bečvě

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří, prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Vláda přijala usnesení, které doporučuje olomouckému hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO) vyhlásit stav nebezpečí. Podle hejtmana o případném vyhlášení rozhodne v pátek bezpečnostní rada kraje.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Žena připravila přes sto lidí téměř o 17 milionů, dopadli ji na Tenerife

Olomoučtí kriminalisté dopadli osmadvacetiletou ženu z Ostravska, která podle vyšetřování připravila 110 právnických a fyzických osob v kyberprostoru o 16,5 milionu korun. Dalších 8,5 milionu se pokusila vylákat. Případem se kriminalisté zabývali od roku 2022, v červnu 2023 ženu obvinili poprvé. Po rozšíření trestního stíhání loni v dubnu uprchla do zahraničí, dopadena byla letos v únoru na španělském ostrově Tenerife. Kriminalisté ji obvinili ze tří trestných činů, hrozí jí až dvanáct let vězení.
27. 3. 2025

Hladík hejtmana Oklešťka k vyhlášení stavu nebezpečí nepřesvědčil

Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro lokalitu postiženou havárií vlaku převážejícího přes tisíc tun toxického benzenu stav nebezpečí, který má sanaci urychlit. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) se ale stav nebezpečí vyhlásit nechystá. Z pohledu legislativy jde podle něho havárie za státem. Likvidace škod na místě vyjde podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) na stovky milionů korun. Ten se odpoledne s Oklešťkem sešel, ke změně názoru ho ale nepřesvědčil.
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Ekologická škoda po havárii vlaku s benzenem bude násobně vyšší než původní odhady

Škoda na životním prostředí v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku několikanásobně přesáhne původní odhadovanou částku sto milionů korun. Její výše se bude odvíjet od rozsahu sanačních opatření, uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Další škoda ve výši 125 milionů na infrastruktuře a vlaku zůstává stejná, sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
24. 3. 2025Aktualizováno24. 3. 2025

Na Prostějovsku hořela pila, škody se odhadují na desítky milionů

Ve Ptení na Prostějovsku zasáhl požár v sobotu před polednem halu pily. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. S ohněm na místě bojovalo deset jednotek hasičů, nikdo nebyl zraněn. Příčinu požáru odborníci zjišťují. Hlavní výroba pily Javořice, která patří mezi největší dřevozpracující podniky v Česku, zasažena nebyla.
22. 3. 2025

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích klesly, oznámili rybáři

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích nad Bečvou, jen několik desítek metrů vzdáleného od místa únorové havárie cisteren s toxickou látkou, podle posledních výsledků měření výrazně klesly, uvedli rybáři. Projevovat se podle nich již mohou opatření v podobě stavby larsenových zábran. Ty jsou hloubeny v prostoru mezi kolejištěm a jezerem až do sedmi metrů, instalují se v délce 210 metrů a mají zamezit mísení vod.
22. 3. 2025
Načítání...