Kdo poctivě odevzdá nalezený poklad, nemusí dostat nic

Znojmo - Objevili tisíce stříbrných mincí za jeden a půl milionu korun, od krajského úřadu ale dostanou jen dvacetitisícovou odměnu. Nálezci takzvaného hrušovanského pokladu čekali víc, nechybělo ale málo a nedostali nic. Ze zákona totiž na nálezné nemají nárok. Mince z hrušovanského pokladu teď nově vystavuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě.

Ve znojemském muzeu se na nové výstavě leskne na pět tisíc mincí s vysokým obsahem drahého kovu. Veřejnosti se poprvé ukazuje tzv. hrušovanský poklad. „Mince pocházejí z období vlády císaře a krále Františka Josefa I. od poloviny 19. století až do roku 1915,“ upřesnil historik z Jihomoravského muzea ve Znojmě Jiří Kacetl.

Mince na začátku letošního roku objevila dvojice mužů. Poklad, skrytý pod zemí nedaleko Hrušovan nad Jevišovkou, našli pomocí detektorů kovů. Někdy se stává, že nálezci poklad zatají a chtějí si přivydělat prodejem starých mincí na černém trhu. Zdeněk Matějka s kolegou naopak nález poctivě nahlásili a těšili se na odměnu.

Zákon o památkové péči sice s vyplácením nálezného počítá, současně ale říká: co je pod zemí, patří automaticky krajskému úřadu. Místo procenta z odhadované ceny pokladu tak nemuseli nálezci dostat nic. Nakonec se kraj rozhodl je přece jen odměnit. „Jihomoravský kraj nám každému přislíbil dvacet tisíc korun,“ potvrdil nálezce Zdeněk Matějka.

Hrušovanský poklad
Zdroj: ČT24

O vyplacení nálezného rozhodují někdy nepatrné rozdíly mezi náhodou a záměrem. Když člověk použije detektor třeba při hledání ztracených klíčů a jen tak mimochodem najde pytel plný mincí, nálezné by si zasloužit měl. Když ale někdo hledá poklad cíleně, dopouští se přestupku a nárok na nálezné nemá. Pak záleží na individuálním posouzení úředníků. A na to se ne každý hledač chce spoléhat.

Možná proto jihomoravský krajský úřad za poslední roky eviduje pouze tři žádosti o nálezné. Zabývá se jedinou. „Ani v případě hrušovanského pokladu nevznikly podmínky pro vyplacení nálezného, Jihomoravský kraj ale v tomto případě může nálezce odměnit vzhledem k významu toho nálezu,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 7 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 13 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 17 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 21 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 21 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...